Hamilelik Kan Testi

Adet gecikmesi gibi hamilelik şüphesi yaratan durumlardan sonra başvurulan ilk yöntem elbette hamilelik kan testi yaptırmak değil.

Hamilelik Kan Testi
Hamilelik Kan Testi Yeni Kalem

Adet gecikmesi gibi hamilelik şüphesi yaratan durumlardan sonra başvurulan ilk yöntem elbette hamilelik kan testi yaptırmak değil. Bu konuda doktorunuza başvurmadan önce eczaneden evde uygulanan gebelik testlerinden birini alıp uygulamak isteyebilirsiniz. Zaten hızlı sonuç vermediği ve tahmini kolaylaştırdığı için her şeyden önce evde bir gebelik testi uygulamak doğrudur.

Ancak evde yapılan gebelik testleri hiçbir zaman %100 doğru sonuç vermez. Sonucu pozitif ya da belirsiz çıkan bir gebelik testi, veya hamilelik testi sonucu negatif olsa da belirtilerin devam etmesi kadınları hamilelik kan testi seçeneğine yönlendirir.

Kanda gebelik testi yaptırmadan önce bu teste dair bazı şeylerin bilinmesi önemlidir. Doğru sonuç almak için örneğin kaç günlük hamilelik kan testinde çıkar ya da hamilelik için kan testi aç karnına mı tok karnına mı yapılır sorularının cevabı hamilelik kan testi yaptırmaya gitmeden önce bilinmelidir. Hamilelik kan testi sonucu yorumlamaları için güvenmeniz gereken kişi doktorunuz olmalıdır. Ancak bazı genel değerler doktor görüşmesine kadar geçen sürede ipuçları vermesi açısından önemlidir.

Bu yazımızda sizler için hamilelik kan testi hakkında öncesi ve sonrasına dair tüm soruları cevapladık!

 

Hamilelik Kan Testi Ne Zaman Yapılır?

Hamilelik kan testinde bakılan değer beta HCG hormonudur. Hamileliğin başladığı andan itibaren kandaki beta HCG oranı artar. Gebelik kan testinde yüksek çıkan beta HCG değeri hamilelik işaretidir. Ancak kanda gebelik testinde beta HCG değerinin yüksek çıkması için geçmesi gereken süre her kadında aynı değildir. Ancak yine de hamilelik kan testi sonucundan en doğru bilgiyi almak için test adet döngüsünün başlaması gereken günden en erken iki gün sonra yapılmalıdır.

1 haftalık Gebelik Kan Testinde Belli Olur Mu?

Hayır. Döllenme sonrasındaki birkaç günde ya da döllenme sonrası ilk yumurtlama döneminde kan testinde hamilelik belirtisi sağlayan HCG hormonunun yüksek çıkması ihtimali çok düşüktür. Bu yüzden hamilelik için yapılan kan testlerini birleşme sonrası çok kısa bir zamanda yaptırmak maalesef mümkün değil. En doğru sonuç için beklenmesi gereken sürenin beklenen adet döngüsünün ikinci günü olduğunu söylemiştik. Bu hesaplamaya göre kaç günlük hamilelik kan testinde çıkar sorusuna vereceğimiz cevap yaklaşık olarak 30 gün olacaktır. Yani hayır, 1 haftalık gebelik kan testinde belli olmaz.

Hamilelik İçin Kan Testi Aç Karnına mı Yapılır?

Hamilelik için kan testini aç veya tok şekilde yaptırabilirsiniz. Çünkü açlık tokluk durumu kan testinde gebelik habercisi olan beta HCG seviyesini etkilemez.

Kanda Gebelik Testi Evde Gebelik Testlerinden Daha Doğru Mu?

Evet. Aslında hem gebelik kan testi hem de evde hamilelik idrar testleri aynı hormon, insan koryonik gonadotropin veya hCG değerlerini test eder. Vücut, döllenmiş bir yumurta başarılı bir şekilde implantasyona girer girmez hCG üretmeye başlar. HCG seviyesi her 48 saatte bir kabaca iki katına çıkar. Evde yapılan en iyi hamilelik testleri, hCG’yi implantasyondan yaklaşık 12 – 14 gün sonra tespit edebilir.
İdrar bazlı hamilelik testini evinizin rahatlığında yapabilirsiniz ve birçoğu doğru yapıldığında% 99 kesin olduğunu iddia eder. Ayrıca fiyatları da daha uygundur. Ancak kanda gebelik testi bir sağlık kuruluşunda yapılır ve daha pahalıdır. Ayrıca idrar testleri dakikalar içinde sonuç verirken hamilelik kan testi sonucu için daha uzun süre beklemek gerekir. Ancak doğru zamanda yapıldığında kanda gebelik testleri her zaman evde gebelik testlerine göre daha güvenilirdir.

Kaynak: https://www.cicicocuk.com/hamilelik-kan-testi/

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Burak Önal: 'Google dolandırıcılarına dikkat'
Burak Önal: 'Google dolandırıcılarına dikkat'
İnternet sitesi kuracaklar dikkat
İnternet sitesi kuracaklar dikkat