Antalya'da Turizm Çöktü

Rusya'nın uyguladığı ambargolar nedeni ile ülkede bir çok sektörde kayıp olduğu gibi turizmde büyük kayıp yaşadı.

Antalya'da Turizm Çöktü
Antalya'da Turizm ÇöktüÖmer Yasin Suruç

Kasım ayı içerisinde Rus uçağı'nın sınır ihlali nedeni ile düşürülmüştü. Bundan hoşlanmayan Rusya ambargo uygulayıp, turizm ve çoğu sektöre ağır darbe verdi. Bundan nasibini alan Antalya da turizm olmak üzere çoğu sektör ağır darbe aldı. Sektörlerin neredeyse hepsini ilgilendiren bu çöküş durumu Rusya ihracatına, kötü etki yarattı. İhracat yapamayan çoğu firma yüksek sayıda işçi çıkarmak zorunda kaldı.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın açıkladığı bilgilere göre, Antalya ocak ayında turizm sektöründe %30 olan kaybının, şubat ayında daha yükseldiğini ve %39 olduğunu söyledi. Geçtiğimiz dönemleri hızlı bir yükseliş ile artıran Antalya, 99'lu yılların sonundan itibaren her sene çift sayılı büyüme gösterdi. Antalya turizmde ilk defa tarihi boyunca en hızlı düşüşünü 2016'nın ilk iki ayında yaşadı.

 

Geçtiğimiz yılın şubat ayına dayalı veriler, 128 bin turistin tatil mekanı olan Antalya'ya bu sene aynı dönem içerisinde 78 bin turist geldi. Turistlerin vazgeçilmez mekanlarından biri olan Antalya'da geçtiğimiz yıllarda 3.5 milyon turist sayısına ulaşarak rekorunu kırarken, Rusya'dan kaynaklanan sorunlar ile düşüş oranı %99 oldu. Geçtiğimiz yılın ikinci ayında 8 bin turisti ağırlayan Antalya bu yıl 55 turist ile idare etti.

 

Yapılan ihracatta ikinci sırada yer alan Almanya şaşırtmayı başardı. Geçtiğimiz yıl Almanya'dan şubat ayında 80 bin turist gelmiş fakat bu yıl gerileme olan sayıda %31'lik düşüş ile 55 bin turistin tatil mekanı oldu. Iskandinav ülkerinde de %61'lik bir düşüş gözlemlendi. Çek %8 oranında, Romanya %85, Polonya %70, Fransa %42, Belçika %33, Hollanda %35, İsviçre %29 olmak üzere  büyük ölçüde düşüş görüldü.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ABD resmen duyurdu: Anlaşma sağlandı!
ABD resmen duyurdu: Anlaşma sağlandı!
Galatasaray'dan transfer müjdesi!
Galatasaray'dan transfer müjdesi!