GÜNCEL
Giriş Tarihi : 15-05-2019 16:45   Güncelleme : 15-05-2019 16:45

Mahmut Tanal'dan DHKPC açıklaması! Asıl hedef bendim

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, TBMM'ye gimeye çalışan teröristlerle ilgili konuştu. Tanal; ''Burada asıl hedef Mahmut Tanal’dı. Hedef seçildiğimi düşünüyorum. Fırsat bulamadılar'' dedi.

Mahmut Tanal'dan DHKPC açıklaması! Asıl hedef bendim


TBMM'de Meclis çalışanını rehin almak isterken etkisiz hale getirilen kişilerle ilgili açıklama yapan CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, "Kapıma gelen ziyaretçinin alnında terör örgütü mensubu yazmıyor" dedi ve ekledi: "Burada asıl hedef Mahmut Tanal'dı. Makam odamın içerisi çok kalabalık olmasaydı bugün hayatta olmayabilirdim."

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’ı ziyaret edeceklerini söyleyerek dün TBMM ziyaretçi kabul salonuna gelerek Meclis çalışanını rehin almak isteyen iki kişiye güvenlik görevlileri müdahale etti.

Kişilerin üzerinden bomba düzeneği çıktı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca 'DHKP-C’li oldukları' ileri sürülen kişilerin üzerinden bomba düzeneği süsü verilmiş siyah kutu ve uç kısmına kesici cisim bantlanmış kurşun kalem bulundu. CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, konuyla ilgili bugün TBMM’de basın toplantısı düzenledi.

Şahısları kesinlikle ama kesinlikle tanımıyorum

"Söz konusu şahısları kesinlikle ama kesinlikle tanımıyorum. Hayatımda hiç karşılaşmadım" diyen Tanal'ın açıklamaları şöyle: Tanınan bir milletvekiliyim ben. En fazla kartvizit bastıran, en fazla ziyaretçisi olan biriyim. Halkın içerisinde, halkın tüm sorunlarıyla ilgilenen bir milletvekili olarak bugüne kadar vatandaş bana hangi sorunu aktardıysa bu sorunların çözüm yeri olan TBMM’ye taşıdım, taşıyorum, taşımaya da devam edeceğim.

Vatandaşın GBT'sini sorgulama yetkim yok

TBMM'ye yönelik saldırı girişimine ilişkin Fahrettin Altun'dan açıklama
Bana gelen kişinin kimliğini, kimlerle bağlantısı olduğunu, hangi terör örgütü ile bağlantısı olduğunu benim vatandaşın GBT’sini sorgulama yetkim yoktur. Sadece Mahmut Tanal’ın değil 600 milletvekilinin hak ve yetkisi yoktur. GBT sorgulama yetkisi güvenlik birimlerine verilmiştir.

Burada asıl hedef Mahmut Tanal’dı

Kapıma gelen ziyaretçinin alnında terör örgütü mensubu yazmıyor. Burada GBT ile sorgulamayı yapması gereken Meclis girişindeki yetkili olan polisin elindedir. Polislerin GBT sonucunda şahısların bağlantılarını tespit edip beni uyarmaları gerekirken bunu yapmamışlardır. Burada asıl hedef Mahmut Tanal’dı. Hedef seçildiğimi düşünüyorum. Fırsat bulamadılar. Makam odamın içerisi çok kalabalık olmasaydı bugün hayatta olmayabilirdim.

Kapıyı kapatmış olsaydım iş bitmişti

Şahıs benden uzak noktadaki koltuktaydı. Bana yakın koltuklarda avukat arkadaşlar vardı. Şahsın hareketleri tuhafıma gitti. Odama diğer ziyaretçileri, danışmanlarımı almamış olsaydım ve kapıyı kapatmış olsaydım iş bitmişti bence. İkinci şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz vakası yaşanabilirdi. Erkek şahıs, yanında getirdiği kesici ve delici aletle beni rehin alabilir, saldırabilirdi.