Yapısal Su Yalıtımı Malzemeleri

Su yalıtımı malzemeleri içerisinde tercih edilen malzemelerden birisi de yapısal su yalıtımı malzemeleridir.

Yapısal Su Yalıtımı Malzemeleri
Yapısal Su Yalıtımı Malzemeleri Yeni Kalem

 

Su yalıtımı malzemeleri içerisinde tercih edilen malzemelerden birisi de yapısal su yalıtımı malzemeleridir. Yapısal su yalıtımı malzemeleri özellikle betonarme yapılarda terci edilmektedir. İmalatın kolay olması, kaliteli beton meydana gelmesi, suya karşı betonun geçirimsiz hale gelmesi amacıyla özellikle toz ve sıvı formda yapısal su yalıtımı malzemeleri kullanılmaktadır.

Yapısal su yalıtımı malzemeleri sayesinde betonun içindeki su ve çimento oranını azaltılması, beton içinde oluşan kılcal boşlukların azaltılması ve betonun içinde bulunan boşlukları tıkanması sağlanmaktadır. Yapısal su yalıtımı malzemeleri; beton katkıları ve derz malzemeleri olmak üzere iki gruba ayrılır.

Beton Katkıları

Beton katkıları; yeni yapılmış ya da henüz katılaşmamış betona çimento dozajının %5 oranını geçmeyecek şekilde belirli oranda eklenen kimyasal maddelerdir. Beton katkıları aynı zamanda priz geciktirici, hava sürükleyici, su azaltıcı, hızlandırıcı, dona karşı koruyucu, su geçirmezlik ve mukavemet hızlandırıcı işlevlerine sahiptir.

Çatlak, delik ve boşluk gibi yerlerden yüksek basınçla gelen suların acilen durdurulması gibi durumlarda beton katkıları tercih edilir. İzolasyon alanında önemli bir göreve sahip olan beton katkıları, su sızan yerlerde tıkama görevi görerek su yalıtımı yapmak için zaman kazandırmaktadır.

Derz Malzemeleri

Yapısal su yalıtımı malzemeleri arasında çok sık tercih edilen malzemelerden bir diğeri de derz malzemeleridir. Betonarme yapılarda hem yata hem de düşey betonarme kalıplara dökülen derz malzemeleri, ayrı zamanda üretilmektedir. Farklı zamanlarda oluşturuldukları için de yatay ve düşey betonarme alanları arasında boşluklar oluşur. Bu boşluklar, yapı ve inşaat alanında “yapısal derz” olarak bilinir.

Su izolasyonu yaptırmak, kaliteli ve profesyonel hizmet almak istiyorsanız siz de Ferko İzolasyon yapı ve inşaat firması ile iletişime geçebilir, su yalıtımı hizmeti alabilirsiniz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Son Dakika! Sağlık Bakanı Koca: Eylül ayından beri ülkemizde görülen tüm virüs türlerinin incelenmesi kısa sürede neticelenecek
Son Dakika! Sağlık Bakanı Koca: Eylül ayından beri ülkemizde görülen tüm virüs türlerinin incelenmesi kısa sürede neticelenecek
Kılıçdaroğlu'ndan AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık'a çağrı: Ya özür dile ya da istifa et
Kılıçdaroğlu'ndan AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık'a çağrı: Ya özür dile ya da istifa et