BİLİM - TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 06-01-2021 13:23   Güncelleme : 06-01-2021 13:23

‘Ara sıra içiyorum, bana bir şey olmaz’ demeyin

‘Ara sıra içiyorum, bana bir şey olmaz’ demeyin Boston Üniversitesi'nde yapılan araştırmaya göre ara sıra sigara içenlerin kalp ve akciğer hastalıklarına yakalanma olasılıkları, bir sigara bağımlısıyla neredeyse aynı.

‘Ara sıra içiyorum, bana bir şey olmaz’ demeyin

İngiltere’de sigara satışları, 2018-2019 arasındaki rakamlara göre yüzde 14,7’den yüzde 14,1’e geriledi. Bununla birlikte, e-sigara kullanımı da artıyor ve üç milyon kadar İngiliz’in elektronik sigara kullandığı tahmin ediliyor. 

Boston Üniversitesi’nden halk sağlığı uzmanı Doç. Dr. Andrew Stokes ve ekibi tarafından yapılan çalışmada, 7 binden fazla Amerikalının sigara içme alışkanlıkları ve sağlığı hakkındaki verileri analiz edildi. Araştırmada vücuttaki iltihaplanma ve oksidatif strese odaklanıldı.  Katılımcıların yaklaşık yüzde 10’u hem geleneksel hem de elektronik sigara kombinasyonunu kullandıklarını bildirdi.

Araştırmanın, sigara ve e-sigara kullanım davranışlarının iltihaplanma ve oksidatif stres biyo-belirteçleri ile ilişkisini incelemek için ulusal verileri kullanan ilk çalışmalardan biri olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Stokes, “Ara sıra sigara içenlerin kalp ve akciğer hastalıklarına yakalanma olasılıkları, bir sigara bağımlısıyla neredeyse aynı” dedi. Stokes ulaştıkları sonuçlara ilişkin şunları söyledi:

“Sigara içen bazı insanlar, sigarayı azaltmak için e-sigara kullanımını deniyor. Sonrasında tamamen birinden diğerine geçmek yerine, genellikle her iki ürünü de kullanmaya devam ediyorlar. E-sigaralar sigarayı bırakmanın bir yolu olarak kullanılıyorsa, sigara içimi tamamen değiştirilmeli ve nihayetinde tüm tütün ürünlerinden kurtulma planı önerilmelidir.”

“RİSKTE AZALMA OLASILIĞI DÜŞÜK”

Amerikan Kalp Derneği’nden Rose Marie Robertson, “Bazı bireyler e-sigaranın sigaraya göre sağlık risklerini azalttığına inanıyor. Yaygın olarak görülen ikili kullanım modeli, daha düşük seviyelerde inflamatuar belirteçlerle ilişkili değildi ve bu nedenle belirli alanda riskte bir azalma sağlama olasılığı düşüktür” diye konuştu.

Çalışmanın tüm bulguları Circulation dergisinde yayınlandı.