KÜLTÜR VE SANAT
Giriş Tarihi : 06-01-2021 13:35   Güncelleme : 06-01-2021 13:35

'Anadolu'nun ilk Roma köprüsü' olarak bilinen Misis'e sprey boyayla yazı yazdılar: 'Cahillik bu'

Adana'da, Ceyhan Nehri üzerine 4. yüzyılda yaptırılan Misis Köprüsü’nün üzerine kimliği belirsiz şahıslar tarafından sprey boya ile yazılar yazıldı. Yazılan yazıları...

'Anadolu'nun ilk Roma köprüsü' olarak bilinen Misis'e sprey boyayla yazı yazdılar: 'Cahillik bu'

Adana'da, Ceyhan Nehri üzerine 4. yüzyılda yaptırılan Misis Köprüsü’nün üzerine kimliği belirsiz şahıslar tarafından sprey boya ile yazılar yazıldı. Yazılan yazıları gören vatandaşlar tepki gösterdi.

Adana'nın Yüreğir ilçesine bağlı Misis Beldesi’nde yer alan ve Ceyhan Nehri üzerine 4. yüzyılda Roma İmparatoru 2. Flavius Julius Constantius tarafından yaptırılan Misis Köprüsü, Anadolu’nun ilk Roma köprüsü olarak biliniyor.

Halen araç ve yaya trafiğine açık olan köprü, şehir dışından gelen turistleri de ağırlıyor. Misis Köprüsü’ne sprey boyalarla yazılan yazıları görenler ise şaşkınlıklarını gizleyemiyor.

“Torbacının deyişi gibiydi, seni seviyorum deyişin. Freedom. Burhan. Sedam. Mikail Kaya. Ferdiari17. Mehmet, Ferdi, Musti” şeklindeki yazıları kimlerin yazdığı ise bilinmiyor. Sprey boya yazılan yazılardan bazılarının, yine aynı renk boyalar ile üzerinin boyanmak istendiği görüldü.

Yazılara tepki gösteren vatandaşlardan Ercan Çalışır, “Bu gençlerimizin cahilliği. Cahil insanda burada çok olduğu için kendi kendine gelip yazıyorlar. Gece 11 veya 12’de buradan geçerken gelip yazıyorlar. Buranın tarihi çok eski. Burada hanımızda var. Dekorasyon yapıldı. Vali beyin ve ondan önceki belediye başkanlarımızın faydası oldu. Görüyorsunuz şuraya ‘Ferdiari17’ yazmışlar. Mantıksız. Cahillik bu. Dekorasyon yapmak lazım” diye konuştu.

'Anadolu'nun ilk Roma köprüsü' olarak bilinen Misis'e sprey boyayla yazı yazdılar: 'Cahillik bu'https://t.co/n0tUzmWu44 pic.twitter.com/mP2CNIOl1X

— Sputnik Türkiye (@sputnik_TR) December 31, 2020