KÜLTÜR VE SANAT
Giriş Tarihi : 12-01-2021 09:34   Güncelleme : 12-01-2021 09:34

Devlet Tiyatroları’nın eserleri YouTube’da izlenebilecek

Devlet Tiyatroları tarafından hayata geçirilen ‘Okuma Gösterimleri’ adlı proje kapsamında altı klasik oyun altı hafta boyunca YouTube üzerinden sanatseverler...

Devlet Tiyatroları’nın eserleri YouTube’da izlenebilecek


Devlet Tiyatroları, koronavirüs pandemik salgını nedeniyle tiyatrolardan uzak kalan sanatseverler için başlattığı “Okuma Gösterimleri” projesiyle klasik eserlerini evlere ulaştırılacak.

İLK OYUN “KADIN VE KEDİ” YAYINLANDI


Okuma Gösterimleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı ‘YouTube’ kanalı üzerinden her hafta bir oyun paylaşılarak gerçekleştirilecek. “Kadın ve Kedi” isimli ilk eserin bugün paylaşıldığı projede bilinen okuma tiyatrosundan farklı olarak canlandırmaları izleme imkânı da mevcut. Sanatçıların projeksiyon yardımıyla perdeye yansıtılan metni okurken karakterlere nasıl hayat verdikleri gösterilecek.

YAYINLANACAK OYUNLAR

Kültür ve Turizm Bakanlığı, YouTube kanalı üzerinden bugün ilk eser olarak, Behçet Necatigil’in kaleme aldığı ‘Kadın ve Kedi’ adlı oyunu yayımlandı.

Her salı bir oyunun yükleneceği kanalda önümüzdeki hafta da Bilge Karasu’nun ‘Sevilmek’ adlı eserini izlenebilecek.

Sonrasında sırasıyla; Oktay Rifat’ın ‘Yağmur Sıkıntısı’, Vüs’at O. Bener’in ‘Ihlamur Ağacı’ ve Behiç Ak’ın ‘Fay Hattı’ ile Özen Yula’nın ‘Ay Tedirginliği’ adlı oyunları paylaşılacak.