Alkol ve Vücudumuzda Kana Etkisi

Alkolün pek çok zararlı etkisinin yanında alkol kanı sulandırır mı sorusu akıllara takılmaktadır.

Alkol ve Vücudumuzda Kana Etkisi
Alkol ve Vücudumuzda Kana Etkisi Yeni Kalem

 

Alkolün pek çok zararlı etkisinin yanında alkol kanı sulandırır mı sorusu akıllara takılmaktadır. Alkol, kan damarlarını genişleterek vücutta daha fazla kan akışı oluşturur.  Bu durum vücut ısısının yükselmesine ve kan basıncının artmasına sebep olur. Bu durumda vücut stres hormonlarını serbest bırakır ve kan damarlarını daralttığından kalp kan pompalamak için fazla çaba harcar.

Bu konuyla ilgili Online Eczacı sitesinden bilgi alabilirsiniz. Fazla alkol tüketimi kalp ritmini bozar, kalp kasının zarar görmesine ve kalp hastalıklarının oluşmasına neden olur. Alkol kanı incelterek, pıhtı oluşmasını engeller. Bu etki nedeniyle alkol almak kesinlikle tavsiye edilmez. Çünkü kalp hastalıkları riskini potansiyel olarak artırır.

Kan Sulandırıcı Yerine Alkol Alınabilir Mi?

alkol kanı sulandırır mı sorusuna evet diyenler kan sulandırıcı yerine alkol almayı tercih etse de kan sulandırıcı yerine alkol alınmamalıdır. Doktor tarafından, kalp krizine veya felce neden olabilecek kan pıhtılarını önlemek için reçete edilen ve uygulanması gereken dozda ilaç alınmalıdır. Tüm bu konular için Online Eczacı adresini ziyaret edebilirsiniz. Alkolü kan sulandırıcı olarak kullanmak güvenli olmamakla beraber felç riskini de artırmış olur. Aynı zamanda insan yaşamını olumsuz etkileyen birçok sorunu da beraberinde getirir. Bu sorunlar:

  • Kaza nedeniyle oluşan yaralanmalar,
  • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar,
  • Karaciğer hastalığı,
  • Mide kanaması,
  • Hamilelik sırasında kullanıldığında doğum hataları ve düşük.

Ayrıca hem alkol kullanımı hem de kan sulandırıcı ilaçlar aynı anda alındığı zaman antikoagülan etkiyle beraber kanama riski artar ve bu herhangi bir kaza sonucunda hayati risk taşır. Bu nedenle alkol ve ilaç etkileşimleri insan sağlığını tehdit eder. Alkol kanı inceltir mi gibi sorular için Online Eczacı sitesinden de bilgi alabilirsiniz.

Kaynak: https://onlineczaci.com/alkol-kani-inceltir-mi/

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bolu Dağı’nda kar yağışı etkili oluyor!
Bolu Dağı’nda kar yağışı etkili oluyor!
Hortum çatıları uçurdu, asırlık ağaçları da kırdı...Başkan olay yerini inceledi
Hortum çatıları uçurdu, asırlık ağaçları da kırdı...Başkan olay yerini inceledi