Mimari Bir Sanat; Maket

Genellikle herhangi bir yapının el işi çalışmaları ile yapılarak minyatür haline getirilmesine maket denilmektedir. Geçmişten beri sürekli olarak kullanılan bir çalışma yöntemlerinden biridir.

Mimari Bir Sanat; Maket
Mimari Bir Sanat; Maket Yeni Kalem

Genellikle herhangi bir yapının el işi çalışmaları ile yapılarak minyatür haline getirilmesine maket denilmektedir. Geçmişten beri sürekli olarak kullanılan bir çalışma yöntemlerinden biridir. Daha çok mimari alanlarda çok fazla kullanıldığı görülmektedir. Mimari çalışmalarda belirlenen orantılarda küçük yapılar haline getirilerek sık sık kullanılan bir yöntemdir. Genellikle mimari alanda özel kartonları ile minik yapılar yapıyorlar. Minik minik olarak küçük yapılar haline getirilen bu mimari çalışmalarında nasıl yapılacağına dair fikirler verirler. Maketle yapma işlemi için kendisine özel malzemeleri bulunmaktadır. Minik yapıların yapımına ya da nasıl kullanılacağına göre malzemeler çeşitlilik göstermektedir. 

Farklı Alanlarda Maket 

Günümüzde sadece mimari çalışmalarda kullanılan bir yöntem bir değildir. Hatta bazılarımıza göre el işçiliği isteyen bir sanat dalı olarak maketçilik dalı da vardır. Farklı alanlarda da maketle yapma çalışma yöntemi kullanımı vardır. Farklı amaçlar için de kullanıldığı görülür. Minik minik yapılan bu yapılar mimarinin dışında heykelcilik sanat dalında da kullanıldığı görülmektedir. Heykelcilik sanatında maket daha çok killi olan toprak çalışmalarında ya da bal mumu çalışmalarında kullanılmaktadır. Sinema sektöründe de maket yapma çalışma yöntemi kullanılmaktadır. Bazen baskı yapma işlerinde de kullanıldığı görülmüştür. Bazı müzelerimizde de çok güzel maket çalışma yöntemi ile yapılara denk gelebilirsiniz. Mimari çalışmalarınız da kullanacağınız kaliteli malzemelerini  https://www.guvensanat.com/maket adresinden temin edebilirsiniz.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bolu Dağı’nda kar yağışı etkili oluyor!
Bolu Dağı’nda kar yağışı etkili oluyor!
Hortum çatıları uçurdu, asırlık ağaçları da kırdı...Başkan olay yerini inceledi
Hortum çatıları uçurdu, asırlık ağaçları da kırdı...Başkan olay yerini inceledi