BULGARİSTAN ÜNİVERSİTELERİ’NE BAŞVURU REHBERİ 2021

Bulgaristan; Avrupa’nın doğusunda, Balkanlarda yer alan Türkiye’nin komşusu olan bir ülkedir. Başkenti Sofya, resmi dili Bulgarcadır. 2018’de yapılan nüfus sayımına göre 7 milyonun biraz üzerinde nüfusa sahiptir.

BULGARİSTAN ÜNİVERSİTELERİ’NE BAŞVURU REHBERİ 2021
BULGARİSTAN ÜNİVERSİTELERİ’NE BAŞVURU REHBERİ 2021 Yeni Kalem

 

Bulgaristan; Avrupa’nın doğusunda, Balkanlarda yer alan Türkiye’nin komşusu olan bir ülkedir. Başkenti Sofya, resmi dili Bulgarcadır. 2018’de yapılan nüfus sayımına göre 7 milyonun biraz üzerinde nüfusa sahiptir. Bulgaristan üniversiteleri son döneme sağladığı maliyet avantajı ve Türkiye’ye yakınlığı ile birçok öğrenci için cazip hale gelmiştir.

Para birimi Bulgar Levasıdır. 1 Bulgar Levası 4,62 Türk Lirası etmektedir. (24 Ocak 2021 tarihi kur değerleri ile yazılmıştır.) Bulgaristan 2007 yılının başında Avrupa Birliğine katılmıştır.

Bulgaristan’ın 28 ili vardır. Bunlar; Burgaz, Dobriç, Eski Cuma, Eski Zağra, Filibe, Gabrova, Hasköy, İslimiye, Kırcaali, Köstendil, Lofça, Montana, Paşmaklı, Pazarcık, Pernik, Plevne, Razgrad, Rusçuk, Silistre, Sofya, Şumnu, Tırnova, Varna, Vidin, Vratsa, Yambol ve Yukarı Cuma’dır. Nüfus sayısı en yüksek olan il başkent Sofya’dır.

Sofya’yı Plovdiv, Varna ve Burgaz takip etmektedir. Bulgaristan toplam nüfusunun yüzde 20’sini Türkler oluşturur. Türkler Bulgaristan coğrafyasının tamamında yaşıyor olmasına rağmen en yoğun yaşadığı şehirler Kırcaali, Razgrad, Şumnu, Eski Cuma ve Silistre’dir. Bu hinterlant Türkiye’ye de yakın olan güneydoğu bölgesidir.

Bulgaristan Avrupa Birliği ülkeleri arasında en az genç nüfusa sahip ülkedir. Bu oran yüzde 8,85 olarak belirlenmiştir.

28 üniversiteye sahip Bulgaristan üniversite kontenjanlarının büyük bir çoğunluğunu baştan Avrupa ülkelerinden gelen öğrenciler olmak üzere yabancı ülke öğrencilerine ayırmaktadır. Aşağıda Bulgaristan üniversiteleri listesi verilmiştir.

 1. Bulgaristan Amerikan Üniversitesi: 1991 yılında kurulan bu üniversite bir vakıf üniversitesidir. 1338 öğrencisi bulunmaktadır. Yukarı Cuma şehrinde kurulmuştur.
 2. Civil Engineering University: Bulgaristan’ın köklü üniversitelerinden biridir. 1973 yılında başkent Sofya’da kurulmuş bir devlet üniversitesidir. 1334 öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır.
 3. Europan Politechnical University: Bulgaristan’ın milenyum sonrası kurmuş olduğu bir üniversitedir. Pernik’tedir. 197 öğrencisi vardır.
 4. Filibe Tıp Üniversitesi: 1945 yılında adını aldığı Filibe şehrinde kurulmuştur. 4000’e yakın öğrenci kapasitesi bulunur.
 5. Gabrova Teknik Üniversitesi: 1964 yılında Gabrova’da kurulmuştur. Devlet üniversitesidir. 4000’e yakın öğrenci kapasitesi bulunur.
 6. National Academy for Theatre and Film Arts: 1948 yılında Sofya’da kurulmuş 600 nüfuslu üniversitedir.
 7. National Military University: 1924 yılında başkent Sofya’da kurulmuş 2500 nüfuslu devlet üniversitesidir.
 8. New Bulgarian University: 1991 yılında Sofya’da kurulmuş bir vakıf üniversitesidir. 12 bini aşkın kapasitesi bulunur.
 9. Nikola Vaptsarov Naval University: 1942 yılında Varna’da kurulmuş bir devlet üniversitesidir. 2 bini aşkın öğrenci kapasitesi vardır.
 10. Pleven Tıp Üniversitesi: 1974 yılında Plevne’de kurulmuştur. 1500 öğrenci kapasiteli bir devlet üniversitesidir.
 11. Rakovski Defence and Staff College: 1912 yılında Sofya’da kurulmuştur.
 12. Rusçuk Angel Kuruçev Üniversitesi: Adını almış olduğu Rusçuk’ta kurulmuş bir devlet üniversitesidir.
 13. Shumen Üniversitesi: Şumnu’da bulunan devlet üniversitesidir.
 14. Sofya Teknik Üniversitesi: 1953 yılında başkent Sofya’da kurulmuştur. 12 binden fazla öğrenciye ev sahipliği yapar.
 15. Sofya Üniversitesi: 1888 yılında kurulmuştur. Bulgaristanın en eski devlet üniversitesidir. 23 binden fazla öğrenciye ev sahipliği yapar. Bu özelliği ile de en kalabalık üniversitedir.
 16. South West Üniversitesi: Yukarı Cuma’da kurulmuş 11 bin nüfuslu bir devlet üniversitesidir. Türk öğrencilerin sıklıkla tercih ettiği bir üniversitedir.
 17. Trakya Üniversitesi: 1995 yılında Eski Zağra’da kurulmuştur. 6 bine yakın öğrenciye ev sahipliği yapar.
 18. Ulusal Spor Akademisi: 1942 yılında Sofya’da kurulmuştur. 5 bine yakın sporcuya ev sahipliği yapar.
 19. University of Economics Varna: Varna’da kurulmuştur. Kuruluş tarihi 1920’dir. 5 bine yakın öğrenciye ev sahipliği yapan bir devlet üniversitesidir.
 20. University of Forestry: 1953 yılında Sofya’da kurulmuştur.
 21. University of National and World Economy: 1920 yılında başkent Sofya’da kurulmuş bir yükseköğretim kurumudur.
 22. Varna Tıp Üniversitesi: 1961 yılında Varna’da kurulmuş bir devlet üniversitesidir.
 23. Varna Yönetim Bilimleri Üniversitesi: 1996 yılında Varna’da kurulmuştur. 1000 öğrenciye ev sahipliği yapan bir vakıf üniversitesidir.
 24. Yüksek İslam Enstitüsü: 1990 yılında Sofya’da kurulmuştur. Vakıf kuruluşudur.

Bulgaristan En İyi Üniversite

1 numarada Bulgaristan’ın en eski ve en köklü üniversitesi Sofya Üniversitesi bulunuyor.

2 numaraya yine Sofya’da bulunan ancak bir vakıf üniversitesi olan New Bulgarian University (Yeni Bulgar Üniversitesi) yazabiliriz.

3 numarada Sofya Teknik Üniversitesi bulunuyor.

Başkent Sofya’da bulunan üniversiteler başta Balkanlar ve sonrasında Avrupa’da isminden söz ettiren üniversiteler olmakla birlikte yine diğer dünya ülkelerinden öğrencilere de ev sahipliği yapıyor.

Bulgaristan Üniversiteleri Dünya Sıralaması

Bulgaristan üniversiteleri dünya sıralaması 2021 yılına göre aşağıda verilmiştir.

 

 1. Sofya Üniversitesi
 2. Yeni Bulgar Üniversitesi
 3. Sofya Teknik Üniversitesi
 4. Rusçuk Angel Kuruçev Üniversitesi
 5. University of National and World Economy – Ulusal ve Dünya Ekonomisi Üniversitesi
 6. Varna Tıp Üniversitesi
 7. Varna Özgür Üniversitesi
 8. South West University – Güney Batı Üniversitesi
 9. Trakya Üniversitesi
 10. Bulgaristan Amerikan Üniversitesi

Bulgaristan Üniversite Puanları

Bulgaristan üniversitelerinde puan uygulaması bulunmamaktadır. Taban puanları olmayan bu üniversitelerde okumak birçok öğrencinin hayalidir. Birçok üniversitede okumak için lise mezunu olmak yeterli olmaktadır. Sadece lise mezuniyeti ile yurt dışında üniversite okuma hayaliniz Bulgaristan’da gerçek olabilir. Bulgar vatandaşları için Bulgaristan üniversite puan uygulaması bulunmaktadır.

Bulgaristan Ücretsiz Üniversite

Eğitim ve Bilim Bakanlığı Bulgaristan’da eğitimi denetleyen kurumdur. Devlet okullarında eğitim, yükseköğretim okulları, üniversiteler ve kolejler dışında ücretsiz olarak verilmektedir. Ancak liseyi Türkiye’de tamamlayan T.C vatandaşları Bulgaristan ücretsiz üniversite kaydı gerçekleştiremez.

Bulgaristan Özel Üniversite Fiyatları

Bulgaristan’da üniversiteler Almanca, Fransızca, İngilizce ana dil Bulgarca eğitim verebilmektedir. Bulgarca hazırlık sınıfları 2500-3500 Euro arasında değişkenlik göstermektedir. Okunacak bölüme ve eğitim diline göre Bulgaristan Özel Üniversite fiyatları 2500 Euro’dan başlayıp 9000 bin Euro’ya kadar çıkabilmektedir.

Bulgaristan Üniversite Başvurusu

 

Avrupa Birliği ülkelerinde üniversite okumak hayal değil. Bulgaristan bu hayali gerçek kılıyor. Bulgaristan üniversiteleri AB standartlarında eğitim verir. Türkiye için de denkliği bulunur. Bulgaristan üniversite başvurusu bu konuda hizmet veren danışmanlık firmaları üzerinden kolaylıkla yapılabilir.

YÖK denkliğine uygunluk için Türkiye’de birkaç sınava girmeniz gerekebilir.

2017- 2020 yılları arasında 239 başvurunun 236’sı için onay alan vizem.net Bulgaristan’da Eğitim danışmanlığı konusunda Türkiye ve Bulgaristan’da şubesi bulunan iyi acentedir.

 

Uluslararası İngilizce yeterlilik belgeniz var ise IELTS 6,5 veya TOEFL 213 puanınız varsa doğrudan 1. Sınıftan başlama imkânına sahipsiniz. Böylelikle 1 senelik masraftan da kaçınmış olacaksınız. Tek yapmanız gereken yukarıda da belirtildiği gibi IELTS 6,5 veya TOEFL 213 puanınızın olması. Üniversite kayıt belge ve gereken diğer evraklar;

 • Pasaport
 • Kimlik Fotokopisi
 • Biyometrik Fotoğraf (8 adet)
 • Lise Diploması ve Transkript
 • Taahhütname (Noter tasdikli)
 • Sağlık Raporu
 • Yüksek Öğrenim Görme Hakkı Belgesi
 • Muvafakatnameler (18 yaş altı öğrenciler için gerekli) (Noter tasdikli)

 

Yukarıda yer alan belgeler valilik veya kaymakamlık tarafından apostile mühürlenmelidir.

 

Bilgi Ve Başvuru İçin: 0850 241 1868

 

Bulgaristan’da Üniversite Okumak

Bulgaristan’da üniversite okumak için geçerli sebep bir hayli fazla. Sınav yok, denklik var. Standartları Avrupa Birliği seviyesinde. Büyüleyici tarihi, tatil köyleri, mükemmel plajları, eğlenceli gece hayatı, diğer Avrupa ülkelerine göre ucuzluğu…

2-3 arkadaş ile birlikte evraklarınızı hazırlamışsınız, valilik veya kaymakamlıkta onayınız ile ilgili belgenizi almışsınız ve Bulgaristan’a gidiyorsunuz. Hemen hemen birçok şehirde yurtların fiyatları 60-150 arasındadır.

İhtiyaçlarınızı karşılamak için yurtların yakınlarında büyük marketler bulunmaktadır. Ayrıca kafeler, bankalar kısacası ihtiyacınız olan her şeye çabucak ulaşabilirsiniz. Aylık kişi başı yaklaşık 250-500 Euro arası bir masraf ile kolayca geçinebilirsiniz.

 

Bulgaristan Üniversiteleri Denklik İşlemleri

 

Bulgaristan üniversiteleri denklik işlemleri Bulgaristan’daki başvuru yapılacak üniversiteye göre değişiklik göstermektedir. Öğrenci adayı ile ön mülakat sonrası bu işlemler için de danışmanlık hizmeti alınabilmektedir.

2021-2022 dönemi için şimdiden Bulgaristan’da üniversite okumak için gerekli araştırmaları yapabilir daha detaylı bilgi için aşağıdaki numarayı arayabilirsiniz.

 

0850 241 1868

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bolu Dağı’nda kar yağışı etkili oluyor!
Bolu Dağı’nda kar yağışı etkili oluyor!
Hortum çatıları uçurdu, asırlık ağaçları da kırdı...Başkan olay yerini inceledi
Hortum çatıları uçurdu, asırlık ağaçları da kırdı...Başkan olay yerini inceledi