Kişiyi Hürriyetinden Yoksun Bırakma Suçundaki Şikâyet Süresi

Kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma suçu, öncelikle şikâyete bağlı olan suçlar arasında yer almayan bir suçtur.

Kişiyi Hürriyetinden Yoksun Bırakma Suçundaki Şikâyet Süresi
Kişiyi Hürriyetinden Yoksun Bırakma Suçundaki Şikâyet Süresi Yeni Kalem

Kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma suçu, öncelikle şikâyete bağlı olan suçlar arasında yer almayan bir suçtur. İlgili durumda davayı yürüten savcılık TCK 109 kapsamı doğrultusunda soruşturmayı resen yürütür. Bu suçlarda da nitelik olarak herhangi bir şikâyet süresi de yoktur. Mağdurun şikâyetten vazgeçmesi halinde de ilgili ceza davasının düşmesi sonucu gibi bir sonuç doğurması söz konusu değildir. Bu tip bir davanız olduğunda Utku Arslan sitesi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Zamanaşımı Süresi Nedir?

Türk Ceza Kanunu (TCK) 66. Maddesinde belirtildiği gibi, zamanaşımı süresi içerisinde ilgili dava soruşturulabilir. Kanunda düzenlenen dava zamanaşımı süresi ise 8 yıl olarak düzenlenmiştir. Bu durumda suçun işlenmesi ve failinin öğrenilmesinden başlayarak 8 yıllık bir süreden sonra müşteki şikâyet hakkını kullanma hakkını kaybeder. Bu yüzden de bu suça ilişkin soruşturma yapılamaz. Suçun diğer kanun koyucu tarafından düzenlenen hallerinde ise dava zamanaşımı süresi 15 yıldır.

Hangi Mahkeme İlgilenir?

Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçu şikâyete bağlı bir suç değildir. Şikâyete bağlı bir suç olmadığı için de, çoğu şikâyete tabi olmayan suç gibi uzlaşma kapsamına girmez. Suça konu mağdur ve suçu işleyen failin bir uzlaştırmacı aracılığıyla iletişim kurması gibi bir durum söz konusu değildir.

Kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma suçu, ceza alt sınırı 10 yılın altında kaldığı için ilgili asliye ceza mahkemelerinde yargılanırlar. Her ne kadar suçun nitelikli halleri 10 yıl sınırını geçse de, kanun koyucu ceza alt sınırlarını bütün nitelikli halleri de dâhil 10 yıldan aşağıda tutar. Bu nedenle fail ya da faillerin ağır ceza mahkemelerinde yargılanması gibi bir durum söz konusu değildir. Utku Arslan sitesinde ilgili mahkeme süreçleri hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bolu Dağı’nda kar yağışı etkili oluyor!
Bolu Dağı’nda kar yağışı etkili oluyor!
Hortum çatıları uçurdu, asırlık ağaçları da kırdı...Başkan olay yerini inceledi
Hortum çatıları uçurdu, asırlık ağaçları da kırdı...Başkan olay yerini inceledi