3D YAZICI KULLANMA YAŞI ARTIK 6

Günden güne kullanımı yaygınlaşan 3D yazıcılar artık çok daha geniş kitleler tarafından kullanılıyor. Öyle ki artık 3D yazıcı kullanabilme yaşı 6 olarak belirtiliyor. Keşfi ile dünyayı değiştiren teknoloji olarak adlandırılan 3D yazıcıların kullanımı, Milli Eğitim Bakanlığınca okul müfredatlarına eklenen “Robotik Kodlama “ dersi sayesinde ilkokul öğrencilerine öğretiliyor.

3D YAZICI KULLANMA YAŞI ARTIK 6
3D YAZICI KULLANMA YAŞI ARTIK 6 Yeni Kalem

Türkiye’de 3D yazıcıların yaygınlaşması, Covid-19 salgınında vaka sayısının artması ile sağlık çalışanlarının virüsten korunmak amacıyla talep ettikleri siperlik üretimiyle başlamıştır. Hatta denebilir ki salgının yayılımının yavaşlatılmasında 3D yazıcıların çok önemli rolü vardır. Dünyada başta ABD olmak üzer 3D yazıcıların oldukça geniş bir sektörü bulunuyor. 3D yazıcılarda başta otomotiv mobilya ve oyuncak  olmak üzere, uzay teknolojilerinde kullanılacak parçaların milimetrenin binde bir oranında kusursuzlukla üretildiği biliniyor.

Çocuklar oyuncaklarını evlerinde üretecek

Son dönemde birçok firma da ürettikleri ürünün orijinal parçasının tasarımını ücretsiz indirilmesine izin vererek kendi sitelerine yüklemiştir. Bu da gelecekte çocukların kendi oyuncaklarını evlerinde yapabileceği anlamına gelmektedir. Yani oyuncak sektörü sadece tasarımdan ibaret olarak hizmet verecek. İstenen oyuncak internet üzerinden evlerdeki 3D yazıcılara yüklenip basılabilecek. Ayrıca 3D yazıcı teknolojisi, geleneksel tekniklerle imalatı zor hatta mümkün olmayan birçok yedek parçayı basabilecek özelliktedir.

Ülkemizde yerli 3D yazıcıların üretilmesi girişimleri başladığı görülmekle beraber mevcut sistem hızla dönüşürse yazıcıların dış ülkelerden temini yoluna gidileceği kaçınılmazdır. Türkiye’de 3D yazıcı kullanımı Ar-Ge düzeyinde yoğun olarak başlamıştır. Yüksek oranda plastik malzemelerin kullanıldığı ve az sayıda firmanın bu teknoloji ürünlerini satarak ticaretini yaptığı biliniyor. 1980’lerde üretildikten bu güne gelen süre içinde çok mesafe kat eden 3D yazıcıların önümüzdeki on yıl içinde de bu ilerleyişe devam edeceği düşünülüyor.  Daha ulaşabilir fiyatlara düşen 3D yazıcılar artık her eve tıpkı bir çamaşır makinesi ve buzdolabı gibi gireceği öngörülüyor. Zira son tüketicilerin kullanımına yönelik 3D yazıcılar artık optimum hız ve baskı kalitesine ulaşmaya başlamıştır. İnsanın hayal dünyasından çıkan her şeyin üretilebileceğini gösteren 3D yazıcılar gelecek nesillerin dünyasını yeniden kurguluyor.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bolu Dağı’nda kar yağışı etkili oluyor!
Bolu Dağı’nda kar yağışı etkili oluyor!
Hortum çatıları uçurdu, asırlık ağaçları da kırdı...Başkan olay yerini inceledi
Hortum çatıları uçurdu, asırlık ağaçları da kırdı...Başkan olay yerini inceledi