Türkiye’de Yetiştirilebilen Tavuk Irkı

Ülkemiz genelinde en çok tercih edilen, etkili besin tüketim maddeleri içerisinde yumurta önemli bir yere sahiptir.

Türkiye’de Yetiştirilebilen Tavuk Irkı
Türkiye’de Yetiştirilebilen Tavuk Irkı Yeni Kalem

Ülkemiz genelinde en çok tercih edilen, etkili besin tüketim maddeleri içerisinde yumurta önemli bir yere sahiptir. Yumurta üreticilerinin, her geçen gün artmakta olduğu bu sektörde en önemli demirbaş aşaması olarak kabul edebileceğimiz ürün tavuk ırkı olmaktadır. Tavuk ırkına bağlı olarak yumurta üretim çiftliklerinin verimliliği ve ekonomik faydaları artış gösterebilir.

Yumurta tüketim adetlerinin çok yüksek seviyelerde bulunduğu ülkemiz genelinde birçok yatırımcının da dikkatini çeken yumurta üreticiliği konusunda, her geçen gün yatırım sahipleri sayısı artmaktadır. Üreticilerin ve yatırımcıların ilgi ile takip ettiği bu sektörde uygun ırk seçimi konusunda ilk sırada Fransız kökenli, ülkemizde de Çetinler Tavukçuluk sitesinden üretimi ve satışı yapılan İsa Tinted dikkat çekmektedir.

İsa Tinted Tavuklarının Türkiye’de Tercih Nedeni

Ülkemiz genelindeki bütün bölgelere uyumluluğu ve diğer tavuk ırklarına göre sağlık problemleri ile karşılaşma oranı çok düşük olduğundan dolayı tercih edilmektedir. Tinted tavuk süreç içerisinde düşük yem tüketimi, yüksek verimlilik esası ve ortaya çıkan büyük boy XL yumurta sonuçları nedeni ile de her geçen gün talebi üreticiler tarafından artmaktadır. Tinted tavuk ortalama 65-75 gr aralığında kalın kabuklu ürün sağlamaktadır. Salınarak bakıldığından, ortalama günlük yem tüketim miktarı 60-70 gram aralığına kadar düşebilmekte olan isa tinted tüm üretim çiftlikleri tarafından ulaşılmaya çalışılan tavuk ırkıdır.

Tinted tavuk hareketli ve aktif yapıları neticesinde salma tavukçulukta yemlenmeden bile yüksek seviyeli faydalanılabilecek ırklardır. Salma tavukçuluğa uygun olarak yetiştirilmiş olan bu ırkların, gaga kesimi veya dağlamasının yapılmaması tavsiye edilmektedir. Tinted yarka satışı konusunda en iyi ürün ve yapıya sahip orijinal ırka ulaşabileceğiniz Çetinler Tavukçuluk sitesini mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bolu Dağı’nda kar yağışı etkili oluyor!
Bolu Dağı’nda kar yağışı etkili oluyor!
Hortum çatıları uçurdu, asırlık ağaçları da kırdı...Başkan olay yerini inceledi
Hortum çatıları uçurdu, asırlık ağaçları da kırdı...Başkan olay yerini inceledi