İsa Tinted Tavuk Yetiştirmenin Püf Noktaları

1978 yılında Fransa’ da bir enstitütü tarafından hibrit yöntemi ile yetiştirilmeye başladığı günden beri tavuk üretimi ve salma yumurtacılık girişimcileri tarafından isa tinted tavuk ırkı en çok tercih edilenler arasında olmuştur.

İsa Tinted Tavuk Yetiştirmenin Püf Noktaları
İsa Tinted Tavuk Yetiştirmenin Püf Noktaları Yeni Kalem

1978 yılında Fransa’ da bir enstitütü tarafından hibrit yöntemi ile yetiştirilmeye başladığı günden beri tavuk üretimi ve salma yumurtacılık girişimcileri tarafından isa tinted tavuk ırkı en çok tercih edilenler arasında olmuştur. Ülkemizde de açık renk köy tavuğu yumurtası olarak adlandırılan salma yumurtacılıkta en çok bu ırk tavuklardan verim alınmaktadır.

Tavuklar salma yöntemi ile bakıldığı takdirde günlük maksimum 90 gr yem tüketmektedirler. Yıllık 350 âdete yakın yumurta edinimi sağlanabilmektedir. Bu tavuk ırkının yetiştirilmesi ile ilgili püf noktalara ve yetiştirilmiş tavuk alarak üretime girişim yapmak için Kayseri Yarka sitesinden hizmet alabilirsiniz.

Çeşitlerine Göre Tinted Tavuklar

Beyaz ve parlak tüyleri, dayanıklılığı fiziki şartlara uyum sağlaması, az yem tüketimi, yıllık yumurta üretim miktarının yüksek seviyede olması gibi özelliklerinden dolayı en çok tercih edilen tinted tavuk cinsi White Tinted’dir. Ayrıca Brown Tinted’de aynı özelliklere sahip olup yumurtalarının XL olması özelliği ile de tercih edilmektedir. Hem lezzet hem de sağlık açısından köy tavuğunun yumurtasına benzeyen bu ırk yumurtaları üreticilerin her daim yüzünü güldürmektedir.

İsa Tinted Tavuk ile Nasıl Kar Edilir?

Türkiye iklim koşullarına çok hızlı bir şekilde adapte olan tinted yarka satışı, sağladığı avantajlar ve elde edilecek kara bakıldığında her anlamda yükselişe geçmiştir. Uygun ortamlarda yumurta elde edinim yetiştiriciliğine gelmiş olan bu tavuklar ile ilgili yatırım yaparak salma tavukçulukta elde edilecek yumurtalardan ciddi bir getiri sağlayabilirsiniz. Yıllık 350 âdete kadar yumurta, günlük maksimum 70-90 gr kadar yem tüketimi, 24 ay yumurta edinimi sayesinde yetiştiriciliği tercih ve tavsiye dilen bir yumurta cinsidir. Bu ırk tavuklardan satın almak için Kayseri Yarka sitesi ile irtibata geçebilirsiniz.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bolu Dağı’nda kar yağışı etkili oluyor!
Bolu Dağı’nda kar yağışı etkili oluyor!
Hortum çatıları uçurdu, asırlık ağaçları da kırdı...Başkan olay yerini inceledi
Hortum çatıları uçurdu, asırlık ağaçları da kırdı...Başkan olay yerini inceledi