Sosyal Medyayı Fazla Kullanmanın 5 Zararlı Etkisi

Teknoloji haberleri sitesindeki yapılan araştırmaya göre , Günümüzde teknoloji çılgınlığının artmasıyla ve korona virüs yüzünden evlere çekildiğimizden dolayı sosyal medya kullanma oranı artmaya devam ediyor.

Sosyal Medyayı Fazla Kullanmanın 5 Zararlı Etkisi
Sosyal Medyayı Fazla Kullanmanın 5 Zararlı Etkisi Yeni Kalem

Teknoloji haberleri sitesindeki yapılan araştırmaya göre , Günümüzde teknoloji çılgınlığının artmasıyla ve korona virüs yüzünden evlere çekildiğimizden dolayı sosyal medya kullanma oranı artmaya devam ediyor. Evlerden çıkılmamasıyla insanlar akıllı cihazlardan sosyal medyayı aşırı kullanmaya başladı. Biz de sizler için En yeni teknoloji haberlerini derledik.

Sosyal medyayı aşırı kullanmak insanlarda psikolojik sorunların ortaya çıkmasına yol açıyor. İnsanı gerçek hayattan koparıp konfor alanının içinde yaşamasına neden oluyor.

Sosyal medyanın aşırı kullanmanın etkilerini sayarsak

1)İnsan İlişkilerini Bozuyor

Sosyal medyayı aşırı kullanan bir insan iletişim kurmakla zorlanıyor. Kendini ifade ederken abartı kelimelere kullanması ve akıllı cihazlarda aşırı kullanılmasıyla oluşan nevrotik bakışlar sebebiyle toplum içinde yanlış anlaşılıyor.

Yapılan araştırmalarda gösteriyor ki sosyal medyanın aşırı kullanılması insanı asosyal bir birey haline dönüştürüyor. Ama bu insanları diğer asosyallerle karıştırmayın. Bazı insanlar kendi tercihlerinden dolayı asosyal bir hayatı seçmiştir.

Olabildiğince akıllı cihazlardan uzak durmaya çalışın ve gerekmedikçe kullanmayın.

2)Performansını Etkiliyor

Akıllı cihazlardan gündemdeki haberleri takip etmek kolaydır. Sosyal medyada her türlü haberleri bulabilirsiniz. Ama sosyal medyada fazla zaman geçiriyorsanız gündelik ve kariyer hayatınızı kötü etkileyebilir. Çünkü sosyal medyada fazla zaman geçirmek bedensel ve zihinsel performansı kötü etkiliyor. Aynı zamanda sosyal medyayı aşırı kullanmak beynin uyuşmasına sebep oluyor. Kısaca insanı aptallaştırıyor.

3)Depresyon Riski

Uzmanlar sosyal medyayı aşırı kullanan insanlar üzerinde yaptığı araştırmalarda şöyle bir sonuca varmışlardır. Sosyal medyayı aşırı kullanmak insanı depresyona sokuyor ve hayata küstürüyor.

İnsan sosyal medyada fazla zaman geçirdiğinde mutsuz oluyor. Mutsuz bir ruh haline girdikten kötü alışkanlık edinme ihtimalini ortaya çıkarmış oluyor. Aynı zamanda sosyal medyaya bağımlı oluyor ve telefonu elinden düşürmek istemiyor.

4)Uykularınızı Kaçırılabilir

Düzenli uyku insan için temel bir ihtiyaç olup bozulmaması gereken bir alışkanlıktır. İnsan günde ortalama olarak 6 uyumalıdır. Aşırı sosyal medya kullanımı uyku düzenini bozulabilir. Gündelik hayat zaten hızlı olduğundan yapacağız işleri ve yakılabileceğiniz fırsatları sosyal medya yüzünden kaçırabilirsiniz.

5)Kişisel Hayatı Kısıtlıyor

Günümüzde genç yaşta olan insanlar sosyal medyada fazla zaman geçirdikleri için kendilerine ait kişisel yok. Sırlarını, hayata dair ne yaptıklarını hepsini sosyal medya sitelerinde yazıyorlar. İnsana biraz mahremiyet duygusu gereklidir. Çünkü sosyal medya son yıllarda güvenilmez bir yer oldu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bolu Dağı’nda kar yağışı etkili oluyor!
Bolu Dağı’nda kar yağışı etkili oluyor!
Hortum çatıları uçurdu, asırlık ağaçları da kırdı...Başkan olay yerini inceledi
Hortum çatıları uçurdu, asırlık ağaçları da kırdı...Başkan olay yerini inceledi