Can kayıplarına rağmen düzenleme yine reddedildi

Salgın döneminde kullanımı artan scooterlara ilişkin İBB’nin hazırladığı scooter yönergesi bir kez daha reddedildi. UKOME’de yapılan toplantıda hükümet

Can kayıplarına rağmen düzenleme yine reddedildi
Can kayıplarına rağmen düzenleme yine reddedildi

Salgın döneminde kullanımı artan scooterlara ilişkin İBB’nin hazırladığı scooter yönergesi bir kez daha reddedildi. UKOME’de yapılan toplantıda hükümet temsilcileri “Mart ayında yasa çıkacak” diyerek kabulünü engelledi.

Can kayıplarına rağmen düzenleme yine reddedildi

HABER MERKEZİ

Şehir hayatında gün geçtikçe yoğunlaşan motorlu araç trafiği ve yolcu hareketliliğine bir de pandemi şartları eklenince, elektrikli scootera olan talep arttı. E-Scooterlar kentlilere kısa mesafede hareket özgürlüğü sunuyor. Trafiğin ve toplu ulaşımın yükünü de hafifletiyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Daire Başkanlığı, elektrikli scooter işletmeciliğine düzenleme getirmek üzere bir süre önce hareke geçti. Avrupa ve Amerika’daki benzerlerini inceleyerek bir metin hazırladı. Metni sektörde hizmet veren 7 e-scooter firması ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderen İBB, firmalardan gelen geri dönüşleri dikkate alarak metne son şeklini ve tekrar Bakanlığa iletti.

Oluşturulan yönerge 25 Haziran 2020 tarihinde yapılan UKOME’ye sunuldu ve yönerge oylama sonrasında alt komisyona havale edildi. Üyelere yönergenin sunumu yapıldı ve komisyon üyeleri de bakanlıkların bu konuda çalışma yaptığını dile getirdi. Temmuz ayında yeniden UKOME gündemine sunulan metin, Hükümet temsilcilerinin oyları ile reddedilmişti. İlerleyen süreçte konu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı uhdesine alındı. Aralık 2020’de TBMM gündemine getirilen “Türkiye Çevre Ajansının Kurulmasına Dair Kanun Teklifi“ kapsamında, elektrikli scooterlar (e-skuter) Karayolları Trafik Kanunu’na bir araç olarak dahil edildi. Kullanım yaşı 16, kullanım alanları ise bisiklet yolları ve 50km/s hız altı karayolları olarak tanımlandı.

Aynı ay, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından ilgili kurumlara ve büyükşehir belediyelerine “Paylaşımlı Elektrikli Scooter İşletmeciliği Yönetmeliği” gönderilerek görüş istendi. İBB Ulaşım Daire Başkanlığı, yönetmelik taslağı ile ilgili görüşünü Aralık ayı içinde Bakanlığa iletti.

İstanbul’da elektrikli scooter yönergesinin hazırlanarak UKOME’ye sunulmasının üzerinden yaklaşık 8 ay, İBB’nin son görüşünü Bakanlığa iletmesinin ardından 2 ay geçmesine rağmen, e-scooter işletmeciliğine dair herhangi bir düzenleme getirilmedi.

TRAFİKTE DENETİM YAPILAMIYOR

İBB, bu nedenle hazırladığı Elektrikli Scooter Paylaşım Sistemi Yönergesi’ni ikinci kez UKOME gündemine getirdi. Hükümet temsilcileri, kanunun gelecek ay çıkacağını, kanundan sonra yönetmelik ve yönerge olması gerektiğini belirterek, teklifin alt komisyona havale edilmesini istedi. İBB Genel Sekreter Yardımcısı Orhan Demir ise, 8 aydır beklendiğini, trafikte denetim yapılamadığı için ölümler olduğunu belirterek, yönergeyi Bakanlığa verdiklerini hatırlattı. Çıkacak kanunun kapsamının hemen hemen aynı olduğunun altını çizen Demir, “Zaten kanun çıkınca yönerge boşa çıkacak. Ya da gerekli düzeltmeler yapılacak. Ancak, bu sürede scooter kullanan gençler ölmeye devam edecek” dedi. Yönergenin kabulü, hükümet temsilcilerinin oy çokluğuyla reddedildi. Yönerge, yeniden değerlendirilmek üzere oy birliğiyle alt komisyona havale edildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol
İBB UKOME ay hükümet çevre düzenleme araç Daire Başkanlığı denetim İstanbul kanun oy ulaşım yönetmelik büyükşehir belediyesi Avrupa amerika bisiklet haber Haziran
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bolu Dağı’nda kar yağışı etkili oluyor!
Bolu Dağı’nda kar yağışı etkili oluyor!
Hortum çatıları uçurdu, asırlık ağaçları da kırdı...Başkan olay yerini inceledi
Hortum çatıları uçurdu, asırlık ağaçları da kırdı...Başkan olay yerini inceledi