Sphynx (Sfenks) Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Sfenks kedisi; halka arasında tüysüz kedi olarak bilinen kedi cinsinin asıl adıdır.

Sphynx (Sfenks) Kedisi Özellikleri ve Bakımı
Sphynx (Sfenks) Kedisi Özellikleri ve Bakımı Yeni Kalem

 

Sfenks kedisi; halka arasında tüysüz kedi olarak bilinen kedi cinsinin asıl adıdır. Tüysüz bir kedi türü olduğu için, kedi alerjisi olan insanlar dahi hiçbir sağlık sorunu yaşamayacaklarından gönül rahatlığıyla sahiplenebilirler.

Kendine özgü değişik bir görünümde ve oldukça dikkat çekici olan Sfenks kedisi farklı bir kedi ırkındandır. Bilinen haliyle 1960’lı yıllarda bir mutasyon sonucu bu şekilde doğdukları söylenir. Ancak henüz dünyaya geldiklerinde ince ve seyrek de olsa tüyleri vardır. Yaklaşık 3 aylık olduklarında, var olan zayıf tüyleri de dökülür ve bir daha çıkmaz.

Sahiplenmek istediğiniz kedi türü Sfenks kedisi ise; onun diğer kedilerden farklı olan simasının yanısıra bir de farklı özelliklerini, doğuştan farklı ırktan gelmesinden dolayı oluşan bu farklı özellikleri de baz alarak Sfenks kedisinin özel bakımının nasıl olması gerektiğini bu yazımızda okuyacaksınız.

Sfenks Kedisinin Özellikleri

Başta da belirttiğimiz gibi sphynx kedisinin en belirgin ve en bilinen özelliği tüysüz bir kedi olmasıdır.

Görüntüsü itibariyle tüysüz oluşu ve kulak yapısının diğer kedilerden farklı olarak daha dik ve sivri olması, Sfenks kedisine bir miktar yırtıcı ve vahşi hayvan esintisi verse de, aslında çok uysal ve çok sevimli bir kedidir. Tıpkı diğer minik hayvan dostlarımız gibi...

Vahşi bir görünüme sahip olsalar da, kediler ve hatta diğer tüm evcil hayvanlar arasında, sahipleriyle en derin ve en kuvvetli psikolojik bağ kuran kediler spyhnx kedileridir. Öyle ki, sahiplerinden uzun süre ayrı kaldıklarında psikolojik olarak içlerine kapanıp, depresyon semptomları bile gösterebilirler.

Sfenks kedisi tüysüz olmasına rağmen oldukça ağır bir kedididir. Onu kucakladığınızda ne demek istediğimizi anlayacaksınız!

Her ne kadar görüntü olarak kendine özgü bir yapıda olsa da ve kedi alerjisi olan ama kedi sahiplenmek isteyen hayvan severler için Sfenks kedisinin bakımı bir avantaj olsa da, gen deformasyonu sonucu oluşan bu kedi ırkı, hastalıklara çok yatkındır. Aritmi başta olmak üzere pek çok kardiyolojik sorunlara ve diyabet problemlerine kadar ağır hastalıklara daha yatkın olurlar.

Tüysüz derisinde katlanmış olan ve sert gibi görünen derisi aslında çok yumuşak bir dokuya sahiptir. Yaşları ilerledikçe buruşuk cilt yapıları daha gergin bir görünüm alıyor.

Hiç tüyü olmayan türleri daha çok olsa da, bazı Sfenks kedilerinin ayak ve kulak bölgelerinde ince zayıf tüyler de olabiliyor.

Diğer kedilere göre daha cılız ve narin görünse de, sağlıklı bir Sfenks kedisi oldukça hareketli ve atik davranışlar sergiler.

Sfenks kedisi; diğer kedilere göre daha uzun ayaklara ve kıvrılan, adeta kırbaç gibi görünen ve tabi ki tüysüz bir kuyruğa sahiptir.

Ömrü ortalama 10 ile 15 yıl arası olan bir Sfenks kedisi, yaşamı boyunca 3 ile 5 kilo arasında kalır ve genelde daha fazla kilolara asla çıkmaz. Çeşitli  renk ve yapılarda olup kendi ırkı içinde de 2-3 cinsi bulunduğundan, derisindeki alaca görüntüsü ve kilosu da farklılık gösterebilir.