Katarakt Tedavisi Nedir?

Katarakt ameliyatı gözdeki çift görme, bulanık görme ve gece görüşte yaşanan görme güçlüğü gibi katarakt sorunlarını gidermek için cerrahi bir yöntemdir.

Katarakt Tedavisi Nedir?
Katarakt Tedavisi Nedir? Yeni Kalem

 

Katarakt ameliyatı gözdeki çift görme, bulanık görme ve gece görüşte yaşanan görme güçlüğü gibi katarakt sorunlarını gidermek için cerrahi bir yöntemdir. Kataraktın ilaçlar ile yapılan bir tedavisi yoktur. Modern tıp ile katarakt ameliyatları günümüzde kolaylıkla yapılan operasyonlardır. Görme konusundaki işlevini kaybetmiş göz merceğinin yerine suni göz merceği göze yerleştirilerek yapılan bir ameliyattır. Kataraktın zamanında fark edilmemesi, ameliyatta geç kalınması halinde gözün kaybedilmesi söz konusu olabilir. Bu nedenle kataraktın ihmâl edilmeden tedavisi yapılmalıdır.

Katarakt Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Günümüz teknolojisi ile kolaylıkla katarakt ameliyatı yapılsa da kalp ve beyin ameliyatları kadar önemli ve zor bir ameliyattır. Bu nedenle bu ameliyatı yapacak olan doktorun bu noktada tecrübesi çok önemlidir. Ameliyat sırasında kullanılan cihaz ve ekipmanların kalitesi ve temizliği önemli bir ayrıntıdır. 

Katarakt ameliyatında kullanılan tekniğin adı Fakoemülsifikasyon (FAKO)’dur. Bu teknik, göz merceğini ultrasonik titreşimlerle küçük parçalara bölüp emerek alır. Ardından suni mercek göz içerisine yerleştirilir. Katarakt ameliyatında kullanılan bu teknikle 2-3 mm' lik minik bir kesikten müdahale edilir ve dikiş yapılmaz. 

Katarakt ameliyatı yaklaşık 15-20 dakika sürer. Ameliyat bebek, çocuk ve istisnai durumlar dışında lokal anestezi altında yapılır. Ameliyattan sonra gözde ilk iki gün batma olabilir. Hasta bir hafta boyunca ağır bir iş yapmamalı ve göze darbe almamak için kendini korumalıdır. Bir süre hafif yiyeceklerle beslenmelidir. Mercek değişimi olan göz suya temas etmemelidir. Göz birkaç gün bulanık görebilir ve netleşmesi 3-5 günü bulabilir. Tamamen net olarak görmek ise 1 ayı bulacaktır. 

Katarakt ameliyatı ile işlevini kaybetmiş olan göz merceği yerine suni göz merceği göze yerleştirilir. Katarakt bir yaşlılık hastalığı olduğu bilinse de erken yaşta katarakt olmak mümkündür. Gözdeki merceğin saydamlığını kaybetmesi halinde göz bulanık görmeye başlar. Hastalar bu durumu puslu görüyorum diye tarif eder. 

Makula Deliği Nedir? 

Makula deliği gözün retina bölgesindeki deliktir. Retina bölgesi ise gözün renkli ve net görmesini sağlayan yerdir. Makula deliği oluşan bir kişinin görme merkezinde siyah bir leke oluşur bu nedenle kişi görme noktasında sorun yaşar. 

Makula deliği genellikle 50 yaş üzeri kişilerde ve çoğunlukla kadınlarda görülür. Makula deliği, yaşlanmadan dolayı vitreus yapısının bozularak makuladan ayrılmasından dolayı oluşur. Göze alınan darbeler de makula deliği oluşmasına neden olabilir. Başlangıçta bulanık görme ve çarpık görme gibi belirtiler  verir. Hastalık ilerledikçe delik büyür ve görme kalitesi gittikçe düşer. 

Makula Deliği Evreleri Nelerdir?

Makula deliği dört evreden oluşur. Ancak göz ilk evrede de olsa ameliyat gerekir. Başlangıç evresinde bile delik giderek büyür ve ameliyat zaman kaybedilmeden yapılmalıdır. Gözdeki makula deliğinin küçülüp kapanması çok nadirdir. Bu nedenle son evreye gelmeden müdahale gerekir. Deliğin dördüncü evreye gelmesi ameliyatın başarısını düşürebilir. Ameliyat sonrasında görme de sorunlar devam edebilir. 

Retina Dekolmanı Belirtileri Nelerdir?

Retina dekolmanı gözün renkli ve keskin görmesini sağlayan retina tabakasının besleyici damar tabakasından ayrılmasıdır.  Retina dekolmanı her yaşta görülebilir ancak 40 yaş üzeri kişilerde görülme sıklığı daha fazladır. 

Retina dekolmanı belirtileri gözün önünden geçen siyah lekeler, örümcek ağı gibi şekiller, ani ışık çakmaklarıdır. Kişinin görüş alanında gözünde perdelenme hissetmesi bir diğer önemli belirtidir. Bu belirtilerin olması retina dekolmanı şüphesinin olması halinde hemen bir doktora muayene olmak gerekir. Bekletilmesi ve zaman kaybı olması gözün görme yetisini kaybetmesine sebep olabilir. 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bolu Dağı’nda kar yağışı etkili oluyor!
Bolu Dağı’nda kar yağışı etkili oluyor!
Hortum çatıları uçurdu, asırlık ağaçları da kırdı...Başkan olay yerini inceledi
Hortum çatıları uçurdu, asırlık ağaçları da kırdı...Başkan olay yerini inceledi