Safra Kesesi Ameliyatı Nedir?

Safra Kesesi Ameliyatı birinci olarak; yemek sonrasında karnında gaz ve şişkinlik belirtileri ortaya çıkan hasta kişilerde, safra kesesinin iltihaplanıp görevini yapamadığından dolayı gerekli olan bir tedavi yöntemidir.

Safra Kesesi Ameliyatı Nedir?
Safra Kesesi Ameliyatı Nedir? Yeni Kalem

 

Safra Kesesi Ameliyatı birinci olarak; yemek sonrasında karnında gaz ve şişkinlik belirtileri ortaya çıkan hasta kişilerde, safra kesesinin iltihaplanıp görevini yapamadığından dolayı gerekli olan bir tedavi yöntemidir. İkinci, ameliyatı gerektiren durum ise hasta kişinin safra kesesine yerleşmiş olan taş veya taşlarıdır. Bu durum hastanın karın bölgesinin sağ üst kısmında çok şiddeti ve aniden bir ağrı hisseder.

Bazı durumlarda bu ağrı sırta ve omuza kadar çıkmaktadır. Bu halin adı: Akut safra kesesi iltihabıdır ki, aynı birinci durumdaki gibi ameliyat gerekmektedir. Bu durumların belirtisi kendisinde bulunan kişinin hemen bir doktora gitmesi gereklidir. Özet olarak: karın bölgesinde şişkinlik ve gaz şikâyetleri bulunan, karin bölgesinin sağ üst kısmında ani ve şiddetli ağrı bulunan kişilere teşhis konulduktan sonra safra kesesi ameliyatı tedavisi gereklidir.

Safra Kesesi Ameliyatı Nasıl Yapılır

Safra kesesi ameliyatı iki şekilde yapılışı bulunmaktadır.

Birincisi; Hastanın karın bölgesi açılarak safra kesesi alınır. Bu işlemin ismi açık ameliyatı. Hastalar bir ya da bir buçuk aya gündelik işlerine dönebilir.

İkincisi; Karın bölgesine üç veya dört adet bir cm boyutunda delikler açılır ve aletler buradan içeriye girdirilerek hasta ameliyat edilir. Eğer hastanın safra kanalında da safra taşı varsa ameliyattan önce hastanın ağız kısmından içerisine sokulan ışıklı bir alet (endoskopi)ile önce bu taşlar temizlenir.

Daha sonra ameliyat gerçekleştirilir. Bu yöntemin ismi kapalı ameliyattır. Halk içinde kansız ameliyat olarak bilinmektedir. Hasta ameliyat sonrasında yürütülür, ertesi gün banyo yapabilir. Bir hafta içinde gündelik yaşam biçimine dönüş sağlayabilir.

Safra kesesi ameliyatı kişinin yaş, cinsiyet, diğer hastalıklarına ve tedavi eden doktorun tecrübesine göre 15 ila 50 dakika arasında değişiklik gösterir. Hasta safra kesesi ameliyatı süresi boyunca baygın şekilde bulunmaktadır.

Safra Kesesi Ameliyatının Komplikasyonları Nelerdir

Safra kesesi ameliyatından sonra komplikasyon pek sık görülen bir şey değildir. Ancak nadir durumlarda kan pıhtılaşması, enfeksiyon, kanama, kalp problemlerine benzer durumlar ortaya çıkabilir. Keseye komşu olan ince bağırsak ve benzeri organların hasar alma durumları meydana gelirse bunlar içinde ayrı bir ameliyat gerekebilir. Safra kesesi ameliyatı sonrası hastada ağrı, bulantı, kusma belirtileri çok şık görülen bir durumdur. Ancak önceden belirttiğimiz gibi ameliyattan sonra komplikasyon görülmesi çok nadirdir ve beklenilen bir durum değildir.

Safra Kesesinin Alınmasının Vücuda Ne Gibi Zararları Vardır

 Safra kesesi karın içerisinde arka tarafı karaciğer organına bitişik bir torba gibidir. Yaklaşık 50 milimlik bir kapasitesi vardır. Safra kesesinin görevi karaciğer organının bir litreye yakın ürettiği safrayı depolamak, konsantre hale getirerek emilim zamanında bağırsaklara göndermektir. Özellikle yağların sindirimimde ve emilimde bu safra kullanılır. Yemek yeme esnasında safra kesesi bu safrayı bağırsaklara gönderir ve sindirime yardımcı olur.

Ancak safra kesesi safrayı üreten ana organ değildir. Ameliyat   sebebi iltihapların risk oluşturduğu durumlar ve hastanın hissettiği ağrı ve rahatsızlıktır. Safra kesesinin içindeki taşlar alınıp organ tekrar bırakılamaz. Çünkü organın işlevi bozulmuştur ve tekrar taş üretecektir. Bu sebepten organ alınır. Artık zamanımızda daha çok kapalı yöntem ameliyat uygulanır.

Hastalar daha çabuk iyileşirler. Safra kesesi ameliyatının vücuda önemli bir zararı olmamakla beraber, hastaların çok yağlı ve kolesterollü yiyecek ve içeceklerden uzak durmaları önerilmektedir. Örneğin; yağlı ve kızartma türü yemekler, yumurta ve gazlı içeceklerden uzak durmaları önerilmektedir.

Safra Taşı Alındıktan Sonra Tekrar Taş Oluşma Riski Nedir

Safra taslarını oluşturan, işlevi bozulmuş safra kesesi olduğu için ve ameliyat sırasında safra kesesi tamamen alındığında tekrar taş oluşma riski yoktur. Safra yollarında taş varsa bu ameliyattan önce yukarıda da belirttiğimiz gibi endoskopi uygulaması ile temizlenir ve daha sonra safra kesesi ameliyatı gerçekleşir.

Safra Kesesi Ameliyatı Fiyatları Nedir?

Safra kesesi ameliyatı fiyatı hastanın başka hastalıklarının bulunup bulunmaması, cinsiyeti, yaşı, kilosu, diğer hastalıkları, ameliyat esnasında oluşan durumlar ameliyat fiyatını etkilemektedir.

Safra kesesi ameliyatı hakkında en uygun tutar, Üç bin yedi yüz liradır. Eğer kişinin sosyal sağlık sigortası yoksa yaklaşık yedi bin beş yüz lira ücreti vardır.

Sosyal sağlık sigortası bulunan hastalarda ameliyat sırasında hastaneye yatış işlemi olduğu için safra kesesi ameliyatının ücretini sağlık sigortası karşılamaktadır. Safra kesesi ameliyatı fiyatları hastane kişinin sosyal sağlık sigortası bulunması hastanın diğer hastalıkları, ameliyat esnasında oluşan durumlara göre farklılık gösterir. Özetle: Safra kesesinde taş oluşan durumlarda ameliyat gereklidir, kısa zamanda iyileşir, tekrar taş oluşma ihtimali yoktur, asıl bir organ olmadığı için alınmasının vücut işlemine bir mantısı yoktur.

https://hakanakinci.com/safra-kesesi-ameliyati/ ß hakkında bilgi için hemen tıklayın.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bolu Dağı’nda kar yağışı etkili oluyor!
Bolu Dağı’nda kar yağışı etkili oluyor!
Hortum çatıları uçurdu, asırlık ağaçları da kırdı...Başkan olay yerini inceledi
Hortum çatıları uçurdu, asırlık ağaçları da kırdı...Başkan olay yerini inceledi