Açık Emar Nedir?

Kapalı ve açık olmak üzere iki çeşit emar vardır. Açık Emar kapalı Emara göre daha gelişmiş ve ağrısız bir yöntemdir.

Açık Emar Nedir?
Açık Emar Nedir? Yeni Kalem

 

Kapalı ve açık olmak üzere iki çeşit emar vardır. Açık Emar kapalı Emara göre daha gelişmiş ve ağrısız bir yöntemdir. Açık emar, vücut içinde bulunan hastalıkların teşhisini yapmak için kullanılan bir görüntüleme cihazıdır.  Açık emara girmeden önce olası ağrılara karşı ağrı kesiciler verilir. Ama açık emar esnasında ağrı ihtimali oldukça düşüktür.

Herhangi bir zararı olmayan emar birçok hastalığın erken teşhis edilerek iyileştirilmesine yardımcı olur. Çünkü hastalığın teşhisi ne kadar uzun sürerse hastalığın boyutu da o kadar artar. Bu sebeple herhangi bir rahatsızlık hissettiğimiz zaman hemen bir doktor kontrolünde açık emar çektirmemiz erken teşhis açısından oldukça önemlidir. Radyasyon etkisi bulunmayan bu yöntem hastalık teşhisi açısından en güvenli ve ağrısız olanıdır.

Açık Emar Fiyatları

Güncel fiyatı 600 TL olan açık emar hastanenin özelliğine göre değişiklik gösterebilir. Açık Emar Devlet hastanelerinde çok daha ucuza yapılırken özel hastanelerde bu fiyatta artış olabilir. Aynı şekilde devlet hastanelerindeki fiyatlarda kişinin sosyal sağlık sigortasının olup olmamasına göre değişebilir.

Günümüzde en çok tercih edilen görüntüleme cihazlarının başında gelen açık emar hastalık teşhisi açısından taşıdığı öneme kıyasla verilen paranın çokta bir ehemmiyetinin olmaması gerekir. Benzer bir görüntüleme cihazı olan Ultrason cihazı da çok kullanılan bir cihazdır. Ultrason fiyatları ise çok daha uygundur. Ve aynı şekilde fiyatlar kişinin genel sağlık sigortası yahut gitmiş olduğu hastaneye göre değişiklik gösterebilir. Konfor ve rahatlık açısından özel hastaneler tercih edilebilir.

Anestezili Rahim Filmi Nedir

Anestezi ameliyat yahut tedavi esnasında hastanın acıyı hissetmemesini sağlamak için belirli ilaçlar vererek hastayı uyuşturma ve uyutma işlemidir. Rahim Filmi çekilirken de hastaya anestezi verilir ve uyuşması sağlanır. Böylelikle doktorlar işlerini daha rahat yapabilirler. Rahim filmi ilaçlı ve anestezili olarak ikiye ayrılır.

Anestezili rahim filmi çekişirken ilk olarak hastaya ilaç verilerek uyuması sağlanır. Ardından hemen Film çekm işlemine başlanır. Anestezi etkisi sayesinde herhangi acı ve ağrı hissetmeyen hastalar tedavi boyunca radyasyona da maruz kalmazlar. İşlem bitiminden hemen sonra da hemen uyanırlar. Çok sık olmamakla birlikte eğer işlem sonrası ağrı meydana gelirse, ağrı kesici ilaçlar ile ağrılar yatıştırılır. Bu işlemin diğer bir adı da sedasyondur.

Rahim Filmi Nasıl Uygulanır

Rahim Filmi çekmek için öncelikle hastaya olası ağrılar için ilaç verilir. Bu ilaçla uyuşturulması sağlanan hasta masaya yatırılır ve doğum pozisyonuna geçer. Ve bacaklarını kendine doğru çekmesi istenir. Ardından spekulum ismi verilen Rahim açma aleti Rahim girişine yerleştirilir. Böylece Rahim görüntülenmesi sağlanır. Bu işlemden sonra rahmin mikrop kapöası tehlikesine karşı Rahim ağzına antibakteriyel bir solüsyon sürülür.

Bu işlemlerin tamamlanmasının ardından Rahim ağzı kanalına ince bir katater yerleştirilir ve rahme sıvı halinde bir ilaç verilir. Rahim içine verilen ilacın, rahim içerisindeki ilerleyişi takip edilerek uygun zamanı yakalandığında röntgen filmi çekilir. Bu şekilde işlemi tamamlayan doktorlar, tedavi işlemini sonlandırır.

Ultrason Neden Çekilir

Ultrason çekmenin birçok nedeni vardır. Bunlardan bazılarını sayacak olursak; vücut içinde gözle görmenin mümkün olmadığı yerleri ve bu yerlerdeki hastalıkları tespit etmek için kullanılan bir cihazdır. Bu cihaz sayesinde tespit edilen hastalıklar, yine bu cihaz sayesinde takip edilerek hastaya gerekli tedaviler uygulanır. Ultrason fiyatları başvurduğunuz sağlık kuruluşuna göre değişiklik gösterebilir.

Takibi için kullanılan yerlerin başında gebelik gelir. Ultrason en çok gebelik, bebeğin gelişimi ve hareketlerinin takip edildiği bir cihazdır. Ama bunun dışında da iç organlar gibi görünmeyen yerlerin tekini açısından da oldukça verimlidir. Ultrason cihazı hemen hemen her hastane ve sağlık kuruşlarında bulunur.

Ultrason Kullanım Alanları

Her cihazın kendine özgü kullanım alanları vardır. Ultrasonun kullanıldığı birçok yer saymak mümkündür. Bunların başında tabii ki gebelik kontrolleri gelir.  Bu süreçte Rahim ve yumurtalıkların ve gelişen bebeğin durumu buradan görüntülenerek takip edilir. Ama Ultrason cihazının kullanım alanı gebelik le sınırlı değildir.

Şişme, ağrı ve enfeksiyon şikayetlerinde sebebini araştırmak için Ultrason çekilebilir. Böbrek, karaciğer, safra kesesi, dalak, mesane, pankreas, testis gibi iç organların görüntülemesi için kullanılır. Yahut kalp hastalıkları için kalp kapakçığı veya kalpteki anormalliklerin takibi Ultrason ile yapılabilir.

Göz yumrularının incelenmesi, tiroit ve paratiroid görüntülenmesi, eklem iltihapları yumuşak dokularda bulunan tümör incelemeleri, iğne biyopsisi denilen ince uçlu biyopsilerde ve meme biyopsisinde de Ultrasondan yardım alınabilir. Ultrason daha birçok işlemde kullanılır. Ultrason Fiyatları herkesin bütçesine uygundur.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bolu Dağı’nda kar yağışı etkili oluyor!
Bolu Dağı’nda kar yağışı etkili oluyor!
Hortum çatıları uçurdu, asırlık ağaçları da kırdı...Başkan olay yerini inceledi
Hortum çatıları uçurdu, asırlık ağaçları da kırdı...Başkan olay yerini inceledi