Almanya Bayrağı Tarihçesi

Alman bayrağı ilk olarak 1832 yılında Hambech Festivali esnasında kullanılmıştır.

Almanya Bayrağı Tarihçesi
Almanya Bayrağı Tarihçesi Yeni Kalem

Alman bayrağı ilk olarak 1832 yılında Hambech Festivali esnasında kullanılmıştır. Kırmızı, Siyah ve altın renklerine sahip olan bayrağın oldukça uzun bir geçmişi bulunuyor.  Bayrağın ilk olarak dalgalandığı Hambech Festivali’nde amaç ulusal birlik ve özgürlüğün yansıtılmasıydı. Bu bağlamda bayrağın önemli bir amaç için dalgalanması oldukça özel bir öneme sahip olmasını da sağlar. Ayrıca bayrağı merak edenler şu anda Neustadt an der Weinstrasse yerel miras müzesinde sergilenmektedir. Üstelik müze ilk Alman Bayrağı örneğini merak eden binlerce ziyaretçi ile dolup taşmaktadır.

1918 Alman devrimi olarak geçen Kasım devriminde Cumhuriyetçi Almanya’yı savunanlar, Alman bayrağı altında güçlerini birleştirmişlerdir. Bu dönemde Almanya oldukça karmaşık bir süreçten geçiyordu. Bölünen bir ülke olarak da nitelendirebileceğimiz Almanya’yı birlik ve özgürlüğün simgesi haline gelen Alman bayrağı toparlamıştır. İlerleyen süreçlerde sade halinden uzaklaşan bayrağa çekiç, pergel ve başak gibi motifler de eklenmiştir. Ancak bayrağın günümüzdeki son hali 3 Ekim 1990 yılında Alman Birlik Günü ve Almanya’nın birleşmesi esnasında kullanılan bayrak olmuştur.

Alman Bayrağı Rengini Nerden Alıyor?

İlk olarak Hambech Festivali’nde karşılaştığımız siyah, altın ve kırmızı renklerindeki Alman bayrağı içeriğinde derin anlamlar taşımaktadır. Kırmızı beraberlik, siyah hak ve altın sarısı rengi de özgürlük olarak açıklanmaktadır. Bayrak 3:5 boyutu olarak yasallaştırılmıştır. Günümüzde de aynı ölçüleri ile kullanılmaktadır.

Bilinen Alman bayrağı dışında bir de resmi Alman bayrağı da bulunmaktadır. Burada ise diğer bayrağa nazaran tek bir fark göze çarpmaktadır. Bayrağın ortasında yer alan kartal motifi bayrağı süslemektedir. Alman resmi bayrağında kartal bulunmasının nedeni ise 15. Yüzyıl itibari ile devlet adamlarının armalarında kartal motifine yer verilmesinden kaynaklıdır.

Kaynak: https://vasistdas.de/alman-bayragi/

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bolu Dağı’nda kar yağışı etkili oluyor!
Bolu Dağı’nda kar yağışı etkili oluyor!
Hortum çatıları uçurdu, asırlık ağaçları da kırdı...Başkan olay yerini inceledi
Hortum çatıları uçurdu, asırlık ağaçları da kırdı...Başkan olay yerini inceledi