Oyunlaştırma Nedir? Oyun Turnuvalarının Oyuncuya Faydaları

Oyunlaştırma kavramı hayatımıza 3 yıl öncesinde girmiş olsa da hemen hemen çok kişi oyunlaştırma nedir diye sosyal çevresine sormuştur.

Oyunlaştırma Nedir? Oyun Turnuvalarının Oyuncuya Faydaları
Oyunlaştırma Nedir? Oyun Turnuvalarının Oyuncuya Faydaları Yeni Kalem

 

Oyunlaştırma kavramı hayatımıza 3 yıl öncesinde girmiş olsa da hemen hemen çok kişi oyunlaştırma nedir diye sosyal çevresine sormuştur. Her sektör için farklı çalışma yöntemleri varmış gibi görünse de yeni eğitim süreçleri, insan ilişkileri ve marka misyonu için yenilikçi projelerde oyunlaştırmadan yararlanılmaktadır.

Eski yıllar içerisinde oyunlaştırma nedir sorusuna cevap verilmekte zorlanılmıştır. Son zamanlarda her sektör içerisinde adını fazlasıyla duymaya başlamıştır. Bu makalemizde oyunlaştırma kavramını birlikle inceleyeceğiz.

Daha kesin bir tanımlaması olmamış olsa da pazarcılar oyunlaştırma kavramına yön vermeye ve bu durumu keşfetmeye başlamıştır. Bu sayede mobil uygulamalar, web siteleri, mailler, outdoor çalışmalarında markaların insanlara ulaşabildiği her noktada oyunlaştırmaya yer vermeye başladığını görmüş olduk.

Oyunlaştırma

Oyunlaştırma nedir diye sorduğumuzda, en basit durumuyla hali hazırda olan platformda ilişkileri güçlendirmek, motivasyonu arttırmak, markaya olan bağlılığı arttırmak için uyum sağlama sürecidir diye tanımlayabiliriz. Birçok kişi oyunlaştırma nedir diye sorular duyduğunda ilk aşamada iş için yaratılmış yorumunu anlamaktadır.

Fakat oyunlaştırma nedir sorusunun cevabı oyunlaştırma denilen kavramda var olan durumu, oyunların içerisinde uygulanmış olan motivasyon teknikleri ve daha ilgi çekici ortam yaratıp insanların oraya yönlenmesini ve bu durumdan eğlenerek zevk almasının sağlanışıdır.

Başta oyunları karşı konulmaz yapan gücün ne olduğunu anlamak ve bunun üzerine gitmek gereklidir. Çünkü bu durumu anlamak ve bu bilinçte başlamak sonra ki aşamalar için çok daha kolay olacaktır. Bu durumdan sonra sisteme bazı seçenekler ekleyip; ödüller, rekabet ortamı vb. gibi eklentiler sayesinde o ortam da bulunan kişileri rekabet durumunda başarı ve eğlenme duygusunu kazandırıp daha verimli hale getirebilirsiniz.

Oyun Turnuvalarının Oyuncuya Faydaları

Oyun turnuvaları yapmış olduğumuz her işte büyük kolaylık sağlamaktadır. Doğru ve yerinde kullanılan oyun turnuvaları her zaman işe yaramış ve hedeflenen noktaya gelmeye sebep olmuştur.

Oyun turnuvaları oluşturmuş olduğu rekabet ortamından dolayı en iyilerle birlikte oluşturulduğu için insanlara daha cazip gelmektedir. Bu sayede;

 

  1. Hali hazırda bulunan ve yeni gelmekte olacak müşteri portföyünde ilerlemede katılımı sağlar.
  2. Kişi de oluşmuş olan karşısında ki kişiye karşı rekabet özelliğini uyandırır ve kendi tercihi ile yapması daha çok etki edecektir.
  3. Her tanıdığınız müşteri için kendisini özel hissetmesi için farklı kampanyalar yapıp müşteriyi markanızda tutma olasılığınızı arttırmış olursunuz.
  4. Kurum ve marka içerisinde çalışmakta olan çalışanlar için güzel ortam hazırlamış çalışanlar arasında ki iletişimi arttırmış ve aynı zaman da daha verimli işler ortaya çıkarmış olacaksınız.
  5. Müşterilerinizin tutumunuz karşısında satın alma noktasında daha net karar vermesine ve güven kazanmasını etkiler.
  6. Müşteriler sizin çalışma düzeninizden memnun kalıp size karşı kalıcılığı artmış olacaktır.
  7. Firma ve markanız için güzel bir reklam olmaktadır, rahatsız edici pazarlama yapmadan hitap etmek istediğiniz kişilere markanız hakkında bilgiler vermiş olacaksınız.


Sadece bununla sınırlı kalmamakla birlikte oyun turnuvaları insanlar, takımlar arasında ki gücü arttırarak sağlıklı iletişimler kurulmasına sebep olur.

Detaylı bilgi için; https://www.gaminginturkey.com/tr/oyun-haberleri/

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bolu Dağı’nda kar yağışı etkili oluyor!
Bolu Dağı’nda kar yağışı etkili oluyor!
Hortum çatıları uçurdu, asırlık ağaçları da kırdı...Başkan olay yerini inceledi
Hortum çatıları uçurdu, asırlık ağaçları da kırdı...Başkan olay yerini inceledi