Eski astronot NASA'nın yeni başkanı oldu

Yapı Kredi'nin podcast kanalının bu bölümünde Roket Bilimci Doç. Dr. Arif Karabeyoğlu konuk oldu: ...

Eski astronot NASA'nın yeni başkanı oldu
Eski astronot NASA'nın yeni başkanı oldu

Yapı Kredi'nin pek çok sektör ve alanın gittiği yöne dair ipuçları sunan, sektörlerin ileri gelen uzmanlarını dinleyicileri ile buluşturan podcast kanalının bu bölümünde Roket Bilimci Doç. Dr. Arif Karabeyoğlu konuk oldu. Cüneyt Toros moderatörlüğünde gerçekleşen programda, ilk roketlerin icadının yanı sıra Amerika ve Rusya arasındaki rekabet ile başlayan uzaya gidiş serüveninin hem tarihi hem de geleceği konuşuldu.

Roketlerin tarihi ile başlayan konuşmada, roketçilik alanında her şeyin Konstantin Tsiolkovski adında bir Rus matematik öğretmeniyle başladığını fakat pratik roketçiliğin ilk olarak Almanya ve Amerika’da ortaya atıldığı söylendi.

Roket teknolojisinin gelişmesi ve insanlığın keşif arzusuyla; uzaya çıkarılan ilk uydu, uzaya giden ve Ay’a iniş yapan ilk insan gelişmeleriyle ivme kazanan uzay sektörünün, insanlık için birçok yönden heyecan yarattığı ifade edildi.

UZAY ARTIK TİCARİ BİR SEKTÖR

1950’lerde Rusya ve Amerika rekabeti ile çalışmalar hızlanarak birçok ilk yaşansa da, maliyetler nedeniyle bu çalışmaların sürdürülebilir olmadığını belirten Karabeyoğlu, “Roketleri fırlatma maliyeti şu an için de çok yüksek. Uzay sektörünün gelişebilmesi ve uzaya gidişin kolaylaşabilmesi için en önemli faktör bu maliyetlerin düşürülmesi.  Maliyeti düşürecek teknolojileri bulan ülkelerin pazarda büyük bir yeri olacak. Türkiye olarak biz de bu pazarda henüz geç kalmış sayılmayız. Roket motor teknolojisinde başarılı olup, maliyeti azaltacak yeni teknolojiler çalışarak bu pazarda bir yer edinebiliriz” diye konuştu.

Space X ve Mars’taki insan kolonileri hedefleri üzerine de fikirlerini belirten Karabeyoğlu, ‘‘Mars’ta insan kolonilerinin yerleşebilmesi için lojistik, temel ihtiyaçları karşılayabilecek teknoloji şu an yeterli değil. Mars’a yapılacak yolculuğun 9 ay sürmesi, Mars yüzeyindeki oksijen, su, yerçekimi yokluğu ve yüksek derecede maruz kalınacak radyasyon; elimizdeki teknolojilerle Mars’ta yaşamın şu an mümkün olmadığını gösteriyor Ancak önümüzdeki 50-100 yılda Mars’a yolculuğun gerçekleşeceğini düşünüyorum” dedi.

Pek çok sektör ve alanda, dünyada ve Türkiye’de yaşanan gelişmeler hakkında seçkiler sunan “Geleceği Konuşalım” podcast kanalı; Spotify, Apple Podcasts ve Google Podcasts platformlarından dinlenebiliyor.

Yapı Kredi tüm çalışanlarına veri okuryazarlığı eğitimi veriyor

Doç. Dr. Arif Karabeyoğlu Yapı Kredi geleceği konuşalım roket bilimci Roket motor teknolojisi Cüneyt Toros uzay yolculuğu podcast kanal
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Genç Adam, Evinde Sırtından 13 Kez Bıçaklanmış Halde Bulundu
Genç Adam, Evinde Sırtından 13 Kez Bıçaklanmış Halde Bulundu
Bolu Dağı’nda kar yağışı etkili oluyor!
Bolu Dağı’nda kar yağışı etkili oluyor!