GÜNDEM
Giriş Tarihi : 05-05-2021 15:25   Güncelleme : 05-05-2021 15:25

İstanbul'da korkutan görüntü! Siyaha döndü... 'Evlerde uyuyamıyoruz, kurbağa bile yaşamıyor'

Son Dakika Haberleri İnternet - İstanbul'daki Riva Deresi kirlilik nedeniyle siyah renge büründü. Kirlilik canlı popülasyonunu azaltırken balık ölümlerine neden oldu. Mahalleli deredeki durumdam şikayetçi olurken Yaz geliyor, sinekler başladı koku başladı, evlerde rahat yatamıyoruz, uyuyamıyoruz. Bir an önce...

İstanbul'da korkutan görüntü! Siyaha döndü... 'Evlerde uyuyamıyoruz, kurbağa bile yaşamıyor'

Beykoz Riva Deresi'nde yıllardır süren kirlilik, son günlerde yine arttı. Yüzeyi atıklarla kaplanan derede balık ölümleri arttı. Ölen balıkların yüzeye çıktığı derede, suyun rengi siyaha döndü. Diğer canlıların da yaşam savaşı verdiği derenin dibini ise balçık kapladı. DHA ekibi, tekneyle dereye açılıp, yaşanan kirliliği görüntüledi.

"EVLERDE DURAMIYORUZ"

Bozhane Mahallesi'nde yaşayan Metin Türk, derenin durumundan rahatsız olduklarını belirterek, "Ömerli tarafındaki fabrikaların atıkları dereyi bu hale getiriyorlar. Haliç'ten daha kötü oldu. Yaz geliyor, sinekler başladı koku başladı, evlerde rahat yatamıyoruz, uyuyamıyoruz. Bir an önce birilerinin buna önlem alması lazım. Kurbağa bile yaşamıyor" dedi.

İstanbulda korkutan görüntü Siyaha döndü... Evlerde uyuyamıyoruz, kurbağa bile yaşamıyor
class='cf'>

"KANALİZASYON GİBİ AKIYOR"

Doğma büyüme Bozhaneli olan Cem Güleç de "Kesinlikle doğal bir kirlilik değil. Açık kanalizasyon gibi akıyor. Hiç bir balık yaşamıyor Dere her geçen gün daha kötüye gidiyor. Çevrede denetlenmeyen arıtması olmayan fabrikalar var. İSKİ'ye bağlı arıtma tesisi var. Netleşmiş bir durum yok ama derenin bu kirliliğinde, arıtılmadan verilen suyun olduğunu düşünüyoruz" şeklinde konuştu.

Çorlu Deresi kirlilik yüzünden simsiyah akıyor Kokudan durulmuyor...
Çorlu Deresi kirlilik yüzünden simsiyah akıyor! Kokudan durulmuyor...

"ESKİDEN BURADA BUĞDAY YIKANIYORDU"

26 senedir mahallede yaşayan bir vatandaş de "Balık tutup yiyorduk burada, sudan faydalanıyorduk, millet bahçesini suluyordu. Şimdi sulanacak bir vaziyeti yok. Balığın eseri kalmadı. Burada buğday bile yıkanıyordu, Millet içiyordu bu suyu" dedi.

İstanbulda korkutan görüntü Siyaha döndü... Evlerde uyuyamıyoruz, kurbağa bile yaşamıyor

İSKİ, İNCELEMELERDE BULUNDU

Öte yandan İSKİ'den geldiklerini bildiren bir grup, dere ve çevresinde incelemelerde bulundu. Muhtar ve mahalleliyle görüştü.

ÇALIŞMA YAPILMIŞTI

Bu arada geçtiğimiz yıl yaşanan kirlilik sonrası Beykoz Belediyesi yetkilileri, bölgede bulunan İSKİ Atık Su Arıtma Tesisi'nin kapasitesinin artan nüfusla birlikte yetersiz kaldığını ve bu nedenle atık suların dere suyuna karıştığını belirtmişti. İBB de derede çalışma yapmıştı.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara