Uyuşturucu kaçakçıları, yakalanmamak için 1,5 ton uyuşturucuyu denize atmış

Türk güvenlik güçlerinin, uluslararası sularda suriye açıklarında düzenlediği operasyonda ele geçirilen 1,5 tonun üzerinde esrar, sahil güvenlik akdeniz bölge.

Uyuşturucu kaçakçıları, yakalanmamak için 1,5 ton uyuşturucuyu denize atmış
Uyuşturucu kaçakçıları, yakalanmamak için 1,5 ton uyuşturucuyu denize atmış

Edinilen bilgiye göre, Sahil Güvenlik, Emniyet, Narkotik-Havacılık İHA-Özel Harekat birimlerince, Suriye açıklarında, uluslararası sularda Türkiye'ye uyuşturucu getirilen bir balıkçı teknesine operasyon düzenlendi. 135 personel ve narkotik köpeği Anka'nın katıldığı ‘Onur Operasyonu', dün sabah saat 09.00'da uluslararası sularda gerçekleşti.

1,5 ton uyuşturucuyu denize atmışlar

Türk güvenlik birimleri, Suriye'den denize açılan Çat adlı balıkçı teknesini 18 saat süreyle takibe aldı. Türk güvenlik birimleri daha sonra balıkçı teknesine operasyon düzenledi. Güvenlik birimlerini fark edince kaçmaya çalışan uyuşturucu kaçakçılarının, bu sırada teknede balyalar halinde bulunan 1,5 ton uyuşturucuyu denize attıkları öğrenildi.

Güvenlik birimleri, tekneyi ve içindeki Suriye uyruklu 4 kişiyi yakalayarak gözaltına alırken, denize atılan uyuşturucu da Sahil Güvenlik ekiplerince çıkarıldı.

Uyuşturucu Mersin'e getirildi

Ele geçirilen 1,5 ton uyuşturucu TCSG Yaşam adlı Sahil Güvenlik botuyla Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanlığına getirilerek sergilendi.

Mersin İl Emniyet Müdürü Mehmet Şahne, burada yaptığı açıklamada, dünya gençliğini ve Türk gençliğini tehdit eden uyuşturucuyla mücadele çalışmalarının aralıksız devam edeceğini söyledi.

Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanı Albay Oğuz Bavbek de operasyona katılan tüm ekiplerle birlikte Akdeniz'de kendilerine emanet edilen sahada görev yaptıklarını belirterek, “Özellikle uzun süren bu takip sonucunda, bizlerden keskin gözünü esirgemeyen İHA dairesinin değerli pilotları, gerek dağda gerek şehirde kendisini kanıtlamış Özel Harekatın denizde de kendini kanıtlayan değerli ekibiyle çok güzel bir operasyon icra ettik. Geçmişte de bu denizlerde hüküm süren Türk denizciliği şu anda da hüküm sürmekte ve tarih bizi çağırıyor. Biz, bundan sonra da bu denizlerde 7/24 görev yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Hüseyin Kar-Koray Ünlü-Güray Gürdal

İLGİLİ HABER
Akdenizde ele geçirilen 1,5 ton uyuşturucu Mersinde sergilendi Akdeniz'de ele geçirilen 1,5 ton uyuşturucu Mersin'de sergilendi
İLGİLİ HABER
İçişleri Bakanı Soylu:Uluslararası sularda büyük bir başarıya imza atıldı İçişleri Bakanı Soylu:'Uluslararası sularda büyük bir başarıya imza atıldı'
haber haberler gündem dünya iha güncel haberler son dakika haberleri türkiye dünya politika ekonomi finans döviz borsa spor futbol siyaset sağlık kültür sanat müzik sinema magazin moda bilim teknoloji
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bolu Dağı’nda kar yağışı etkili oluyor!
Bolu Dağı’nda kar yağışı etkili oluyor!
Hortum çatıları uçurdu, asırlık ağaçları da kırdı...Başkan olay yerini inceledi
Hortum çatıları uçurdu, asırlık ağaçları da kırdı...Başkan olay yerini inceledi