YAŞAM
Giriş Tarihi : 29-05-2021 17:31   Güncelleme : 29-05-2021 17:31

Gülmek Abdesti Bozar Mı? Namazda Gülmek Namazı Bozar Mı?

Gazete Haberleri - Müslümanlar için en önemli ibadetlerin başında namaz gelmektir. Namaz kılmak her Müslümanın görevidir ve yerine getirilmesi lazımdır. Tabi namaz kılmak için öncelikle abdest almak gerekmektedir. Abdest aldıktan sonra rahatlıkla namaz kılabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken ise namaz ve abdesti...

Gülmek Abdesti Bozar Mı? Namazda Gülmek Namazı Bozar Mı?

Gülmek Abdesti Bozar mı?

Abdest aldıktan sonra insanların dikkat etmesi gereken unsurlar vardır. Bu yüzden abdest alan kişiler bir an önce namaz kılmaya özen göstermektedir. Zaten genellikle namaz kılmadan önce abdest alınmaktadır. Bunun nedeni ise abdest bozulmadan namazı kılmaktır. 

İnsanların merak ettiği konulardan birisi de gülmenin abdesti bozup bozmadığıdır. Bu konuda farklı yorumlar yapıldığı söylenebilir. Hanefi mezhebine göre; yanındakinin duyacağı kadar sesli gülmek hem abdesti hem de namazı bozabilmektedir. Şafiilere göre ise kahkaha atmak abdesti bozmaz ancak namazı bozar. 

Gülmenin abdesti bozup bozmadığı konusu farklı yorumlar ortaya çıkmasına neden olmuştur. Burada dikkat edilmesi gerekense gülmenin ses seviyesidir. Bu yüzden abdest aldıktan sonra çok sesli olarak gülmemek gerekir.

En doğrusu ise abdest aldıktan hemen sonra namaz kılmaktır. Bu sayede abdestiniz bozulmadan namazı kılmış olursunuz. 

Namazda Gülmek Namazı Bozar mı?

Namaz kılarken yanındakinin duyacağı kadar sesli bir şekilde konuşulmaz. Bu husus gülmek içinde geçerlidir. Bu yüzden namazda iken gülmemek gerekir. Namaz kılarken gülen kişilerin namazı bozulacaktır namaz kılanların buna mutlaka dikkat etmesi gerekir. 

Namaz kılarken kendinizin ve çevrenizdekilerin duyamayacağı kadar kısık bir şekilde gülebilirsiniz. Ancak bunu iyi bir şekilde ayarlamak gerekir. Aksi halde kılınan namaz geçersiz olacaktır. Bu yüzden namaz kılarken gülmemeye dikkat etmek en doğrusudur. 

Namaz kılmak için abdest alan kişiler zaman kaybetmeden ve gereksiz davranışlarda bulunmadan namazını kılmalıdır. Bu şekilde en doğru olarak ibadetinizi yapmış olursunuz.