EĞİTİM
Giriş Tarihi : 09-06-2021 14:13   Güncelleme : 09-06-2021 14:13

DGS Puan Hesaplama

DGS sınavı yani bir diğer deyişle Dikey Geçiş Sınavı üniversitede önlisans bölümünden mezun olan öğrencilerin lisans programlarına geçiş yapmasına olanak sağlamaktadır.

DGS Puan Hesaplama

 

DGS sınavı yani bir diğer deyişle Dikey Geçiş Sınavı üniversitede önlisans bölümünden mezun olan öğrencilerin lisans programlarına geçiş yapmasına olanak sağlamaktadır. ÖSYM tarafından her yıl düzenli olarak yapılan bu sınava bölümlerinden memnun olmayan ya da yükseltmek isteyen öğrenciler girmektedir.

DGS sınavı ile üniversitede bir lisans bölümüne yerleşmek isteyen öğrenciler sınavda yer alan sayısal ve sözel bölüm sorularını çözerek herhangi bir bölüme yerleşebilmektedir. Ancak bunun öncesinde kendi alanlarına yönelik sayısal, eşit ağırlık ya da sözel puanlarının yeterli düzeyde olması gerekmektedir.

DGS Sınavından Nasıl Başarılı Olunur?

Dikey Geçiş Sınavı’ında 60 tane sözel ve 60 tane sayısal olmak üzere toplam 120 soru vardır. Adaylar bu sorulardan yeterli miktarda çözerek istediği bölümü kazanabilirler. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken nokta net sayısıdır. Sayısal bir bölüme gitmek isteyen öğrenci sözele kıyasla daha fazla sayısal, sözel bölüme gitmek isteyen bir öğrenci sayısala kıyasla daha fazla sözel çözmesi gerekirken eşit ağırlıktan girecek olan aday hem sayısal hem de sözel bölümden yeterli miktarda net çıkarması gerekmektedir. Ayrıca DGS sınavına giren öğrenciler ÖSYM tarafından belirlenen 0,5 net kuralına da uymalıdır. Yani bir öğrencinin sınav sonrasında başarılı sayılabilmesi ve tercih yapmaya hak kazanabilmesi için sözel ve sayısal sorularından en az 0,5 net çıkarması gerekmektedir.

DGS TABAN PUANLARI İÇİN TIKLAYIN!

DGS Puanı Nasıl Hesaplanır?

DGS puanı sınav sonrasında öğrencinin net sayısı, katsayı ve önlisans başarı puanı kullanılarak hesaplanmaktadır. Burada katsayı olarak belirlenen sayılar sayısal, sözel ve eşit ağırlık bölümlerinde farklılık göstermektedir.

DGS puanı şu şekilde hesaplanmaktadır:

Net Sayısı: Doğru Soru Sayısı – Yanlış Soru Sayısı/4

DGS Sözel: 87.747 + (Sözel Net Sayısı x 1.681) + (Sayısal Net Sayısı x 0.315) + (Ağırlıklı Önlisans Başarı Puanı x 0.6)

DGS Sayısal: 105.536 + (Sözel Net Sayısı x 0.336) + (Sayısal Net Sayısı x 1.575) + (Ağırlıklı Önlisans Başarı Puanı x 0.6)

DGS Eşit Ağrlık: 96.642 + (Sözel Net Sayısı x 1.009) + (Sayısal Net Sayısı x 0.945) + (Ağırlıklı Önlisans Başarı Puanı x 0.6)

DGS PUAN HESAPLAMA İÇİN TIKLAYIN!

DGS’de En Çok Puan Hangi Bölümden Gelir?

Bu soruya net bir cevap vermek mümkün değildir. Çünkü her bölüm sayısal, sözel ve eşit ağırlık olmak üzere 3 alandan öğrenci kabul etmektedir. Öğrenci gitmek istediği bölümün hangi alan ile aldığına dikkat etmeli ve buna yönelik net sayısı hedeflemelidir. Bununla birlikte yerleşeceği bölümün alanı dışında da soru çözmelidir. Çünkü her sorunun bir katsayısı bulunmaktadır ve yerleşme puanını etkilemektedir.

DGS Sınavına Kimler Girebilir?

DGS sınavına ülkemizde önlisans bölümlerinden mezun olan her birey girebilmektedir. Herhangi bir üniversitede önlisans bölümünden başarılır bir şekilde mezun olan her öğrenci lisans bölümüne tamamlamak amacıyla senede bir kez bu sınava girebilirler. Ayrıca örgün eğitime ek olarak açık öğretim fakültelerinden mezun olan öğrenciler de Dikey Geçiş Sınavı sayesinde lisans bölümlerine geçiş yapabilmektedir.

Kaynak: gencizbiz.org