Pandeminin gülen sektörü: 'Peyzaj'

Pandemi döneminde evlerinde daha fazla vakit geçirmeye başlayan vatandaşlar, doğayı bahçelerine ya da balkonlarına taşıdı. kısıtlı alanlarda da olsa bir şeyler.

Pandeminin gülen sektörü: 'Peyzaj'
Pandeminin gülen sektörü: 'Peyzaj'

Korona virüs önlemleri kapsamında sokağa çıkamayan insanlar evlerinde daha fazla vakit geçirmeye başlarken insanlar yaşadıkları evlerin bahçesini ya da balkonunu daha yeşil, yaşanılabilir bir ortama çevirme çabalarına girişti. Kısıtlı alanlarda bile olsa bir şeyler yapmak isteyen vatandaşlar, peyzaj ve süs bitkileri sektöründe geçen seneye göre satışların yüzde 50'lik bir artış yaşanmasını sağladı.

“10 yaşından bu yana sektördeyim, ilk defa bu kadar yoğunluk oldu”

Baba mesleği peyzajı devam ettiren genç girişimci Çağatay Avşar, ”10 yaşından beri peyzaj sektörünün içindeyim. İlk defa bu dönem kadar yoğun bir dönem geçiriyoruz. İnsanlar korona virüsten dolayı evlerine kapandığı için daha çok doğaya, yeşilliğe ihtiyaç duymaya başladılar. Doğayı daha çok benimsediler. Satışlarımız gayet iyi bizimde yüzümüz gülüyor. Geçen seneye göre yüzde 50'lik bir artış oldu” diye konuştu.

“Pandemide insanlar bahçeye ve bitkilere daha çok ilgi gösterdi”

15 yıldır sektörde bulunduğunu söyleyen Peyzaj Mimarı Halil Toprak, “Yaklaşık 15 yıldır peyzaj sektöründe faaliyet göstermekteyim. Pandemi süreci malum insanların eve kapanmasına neden oldu. Bu nedenden dolayı da insanlar, bahçeye ve bitkilere daha çok ilgi ve alaka göstermeye başladı. Satışlarda da bu nedenden dolayı artış var” şeklinde konuştu.

Yaşar Çağlar Şahin
 

haber haberler gündem dünya iha güncel haberler son dakika haberleri türkiye dünya politika ekonomi finans döviz borsa spor futbol siyaset sağlık kültür sanat müzik sinema magazin moda bilim teknoloji
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bolu Dağı’nda kar yağışı etkili oluyor!
Bolu Dağı’nda kar yağışı etkili oluyor!
Hortum çatıları uçurdu, asırlık ağaçları da kırdı...Başkan olay yerini inceledi
Hortum çatıları uçurdu, asırlık ağaçları da kırdı...Başkan olay yerini inceledi