Yetişkinleri Kıskandıran Çocuk Oyunları

Çocukluğuna dönmek isteyen yetişkinleri bile heyecanlandıran çocuk oyunlarını hatırlayalım.

Yetişkinleri Kıskandıran Çocuk Oyunları
Yetişkinleri Kıskandıran Çocuk Oyunları Yeni Kalem

Çocukluğuna doyamamış her anne-baba kendi çocukları ile yeniden yaşar çocukluğunu. Böyle durumlarda ise en kazançlı çıkan her zaman çocuklar olur. Annesi ya da babası veya hem annesi hem babası ile oyun arkadaşlığı yapan; birlikte çocuk oyunları oynayan çocuklar yalnızlık çekmeden büyürler. Bu yazının devamında çocuk kalmayı başaran anne-babalar ve çocuklarının birlikte oynayabileceği oyunları göreceksiniz.

Ailece Oynanan Çocuk Oyunları

Anne-baba ya da ailenin diğer fertlerinin de dahil olduğu çocuk oyunları, çocukların sosyal gelişimleri açısından da son derece önemlidir. Oyun oynarken sosyal iletişim becerilerini de güçlendiren çocukların özgüven gelişimleri de daha sağlıklı olarak inşa edilir. Gelin şimdi ailece oynanan çocuk oyunlarına birlikte yakında bakalım.

#1 Nesne Bulma Oyunu

Saklanacak bir nesne seçin. Bir oyuncu, oyunun yöneticisi olsun. Diğer oyuncular odadan çıksın ve yönetici, nesneyi odanın bir yerine saklasın. Diğer oyuncuları içeri girdiklerinde minik bir ipucu istesinler ve nesneyi bulmaya çalışsınlar. Dilerseniz oyunu daha kolay bir hale getirmek için saklanan nesneye yaklaştıkça sıcak, uzaklaştıkça soğuk diyebilir ve oyunu daha keyifli bir hale getirebilirsiniz.

#2 Ben Neyim Oyunu

Oyunculardan biri anlatıcı seçilir. Anlatmak istediği nesneyi ya da eşyayı belirler ve minik ipuçları ile anlatmaya başlar. Dilerseniz nesne ya da eşya değil; tarihi bir kişilik, sanatçı ya da ortamdaki herkesin tanıdığı bir aile üyesi de anlatılabilir. Hatta işi daha eğlenceli bir boyuta taşımak isterseniz anlatarak ipucu vermek yerine taklit etme yöntemini de seçebilirsiniz. İşte size birkaç örnek:

Eşya ya da nesne anlatılıyorsa: Diyelim ki bir masayı anlatacaksınız. Şöyle bir ipucu zinciri kurabilirsiniz:

  1. Benim bazen 3, bazen 4, bazen de daha fazla ayağım var.
  2. Üstümden bir sürü mühendis, bir sürü doktor geçti.
  3. Bazen ağaçtır atalarım bazen de plastikler.

Tarihi bir kişilik anlatılıyorsa: Diyelim ki Einstein’ı anlatacaksınız. Şöyle bir ipucu zinciri kurabilirsiniz:

  1. Dilimi bütün dünya tanır.
  2. Bilim insanı denilince ilk akla gelenlerden biriyim.
  3. Dünyanın en akıllı insanlarından biri olarak kabul ediliyorum.

 

#3 Dijital Çocuk Oyunu

Çocuklar, telefon ve tablet gibi dijital cihazları çok seviyor ama biz anne-baba olarak ekranlara bakmasını hiç istemiyoruz değil mi? Teknolojiyi artık hayatımızdan çıkartmak çok anlamsız bir çaba çünkü nimetleri saymakla bitmez. Çocuklar için de verimli kullanırlarsa birçok faydalı uygulama mevcut. Bizim konumuz çocuk oyunları olduğundan size en faydalı ve güvenilir çocuk oyunundan bahsetmek istiyoruz.

Dünya çapında 10 milyondan fazla çocuğun severek oynadığı oyunlar barındıran MentalUP hem yerli bir oyun hem de düzenli kullanımda zeka becerilerinin gelişimine destek oluyor. Reklam içermiyor ve pedagog onaylı. Daha ne olsun, değil mi?


Dijital Çocuk Oyunu MentalUP’a Gözat

#4 Sesinden Tanı Oyunu

Çocukların işitsel becerilerini güçlendirecek bir oyun önerisiyle yazımızı sonlandırıyoruz.  Bu oyunda taşıtları ya da doğa olaylarını, hayvanları sesinden tanımak amaçlanıyor. Önce sesini tanımayı amaçladığınız hayvan, taşıt ya da doğa olayını belirleyin. Ardından telefonunuzdan ya da bilgisayarınızdan ilgili sesi açın ve 5 saniye dinletin. İlk bulan 2 puan kazanır. 20 puana ilk kim ulaşırsa oyunun kazananı olur. Seslere örnek olması açısından aşağıdaki seçenekleri değerlendirebilirsiniz:

  • Hayvanlar (aslan, köpek, fil, yunus, serçe, leylek)
  • Doğa olayları (fırtına, dere akıntısı, yağmur, deniz sesi, yürüyüş sesi)
  • Taşıtlar (tren, vapur, otobüs, bisiklet, uçak, helikopter)
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bolu Dağı’nda kar yağışı etkili oluyor!
Bolu Dağı’nda kar yağışı etkili oluyor!
Hortum çatıları uçurdu, asırlık ağaçları da kırdı...Başkan olay yerini inceledi
Hortum çatıları uçurdu, asırlık ağaçları da kırdı...Başkan olay yerini inceledi