Japon Miki Ebru tablosu yaparak 'Team Türkiye’ye' destek verdi

Küçük yaşlarda türk kültüründen etkilenen ve ilerleyen zamanlarda türkiye'ye yerleşen japon miki oshita, arkadaşının evinde gördüğü ebru tablosunu çok beğendiği.

Japon Miki Ebru tablosu yaparak 'Team Türkiye’ye' destek verdi
Japon Miki Ebru tablosu yaparak 'Team Türkiye’ye' destek verdi

Japonya'da yaşarken küçük yaşlarda gördüğü bir Türk belgeselinden etkilenen Miki Oshita, yıllar sonra Türkiye'ye yerleşme kararı aldı. Uzun yıllar İstanbul'da yaşayan Miki, bir arkadaşının evine ziyarete gittiğinde ise duvarında Ebru tablosu gördü ve çok beğenerek bu sanatı araştırmaya başladı.

Ebru sanatını öğrenen ve Japon sanatlarıyla Ebru'yu birleştirerek kendine özgü bir sanat geliştiren Miki, bu sefer Tokyo Olimpiyatları'nda Türk sporculara (Team Türkiye) destek olmak için olimpiyat meşalesi ve nazar boncuğu çizdi.

“Japonya'da Ebru sanatına çok merak var”

Miki'ye Ebru sanatının inceliklerini öğreten Ebru sanatçısı Hikmet Barutçugil, "Japonya'da Ebru sanatına çok merak var. Ben birkaç sefer Japonya'ya gittim. Orada Tonami diye küçük şehir var. Bir lale müzesi ve bir lale şehri yapmışlar. Orada sergiler açtık, Ebru'dan laleler yaptık.

Tokyo'da da benzer faaliyetlerimiz oldu. Biz Japonlarla çok yakın kültürleriz aslında şuradan belli, dil gruplarımız aynı Ural-Altay dil grubundan Türkçe ve Japonca. Dolayısıyla Türkler ve Japonlar birbirlerinin dillerini çok rahat öğreniyorlar. Japonya'da olimpiyatların olması doğrusu sevindirici ama bu pandemi şartlarında inşallah umduklarını bulucaklar. Çok güzel sonuçlarla da milli takımımız geri dönecek inşallah" diye konuştu.

"Nazar boncuğu ve meşaleyi de “Team Türkiye” için çizdim"

Ebru sanatını nasıl öğrendiğini anlatan Miki Oshita, "Türkiye'ye gelene kadar Ebruyu hiç bilmiyordum. Türk arkadaşımın evine gittiğimde gördüm. Yakından baktığımda farkettim ki normal resim gibi değil. Sordum nasıl bu yapmışlar. Arkadaşım ‘Bu Ebru tablosu su üzerinde yapıyorlar' dedi. Bende ‘Allah Allah su üzerinde nasıl çiziyorlar mümkün mü?' dedim. ‘İstersen sende yapabilirsin' dediler. Bende kursları araştırarak başladım.

Japonya'da da ebruya çok benzeyen su üzerine yapılan geleneksel sanat var. Bende bir kağıt üzerinde Japon geleneksel sanatını ve Türk geleneksel sanatını birleştirerek devam ediyorum. Nazar boncuğu ve meşaleyi de “Team Türkiye” için çizdim. Onlara orada destek olmak için çizdim. Milli sporculara nazar değmesin diye çizdim. Allah nazardan korusun diye çizdim. Haydi Team Türkiye" ifadelerini kullandı.

Aykut Zor - Furkan Çon
 

haber haberler gündem dünya iha güncel haberler son dakika haberleri türkiye dünya politika ekonomi finans döviz borsa spor futbol siyaset sağlık kültür sanat müzik sinema magazin moda bilim teknoloji
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bolu Dağı’nda kar yağışı etkili oluyor!
Bolu Dağı’nda kar yağışı etkili oluyor!
Hortum çatıları uçurdu, asırlık ağaçları da kırdı...Başkan olay yerini inceledi
Hortum çatıları uçurdu, asırlık ağaçları da kırdı...Başkan olay yerini inceledi