Uzun Zaman Sonra Gişe Sonuçları Açıklandı

Pandemi önlemleri kapsamında sinemalar kapatılan ilk toplu alanlardan biri olarak dikkat çekmekte idi. İlk olarak görülen korona virüs vakalarından sonra sinema salonları 16 Mart 2020 tarihinde kapatılmış ve ardından aylar boyunca açılmamıştı.

Uzun Zaman Sonra Gişe Sonuçları Açıklandı
Uzun Zaman Sonra Gişe Sonuçları Açıklandı Yeni Kalem

 

Pandemi önlemleri kapsamında sinemalar kapatılan ilk toplu alanlardan biri olarak dikkat çekmekte idi. İlk olarak görülen korona virüs vakalarından sonra sinema salonları 16 Mart 2020 tarihinde kapatılmış ve ardından aylar boyunca açılmamıştı. Bu süreçte pek çok kişi 2020 yılının yarısında hazırlık yapmış ve pandemi önlemlerinin azalmasını bekleyerek sinema çalışmalarına başlamıştı. Ancak 2 Temmuz tarihinde açılan sinemalar gişede pek de istenen sonuçları alamamış durumdaydı.

Pandemi önlemlerinin azaltılmasının mantıklı bulunmadığı bir dönem olan 2020 yılının temmuz ayında bu nedenle pek çok kişi sinemaya karşı da çekimser kalmış idi. Ancak görülen odur ki yapılan ikinci kısıtlamalar yeterli görülmüş olup pek çok kişi bu dönemde sinemalara akın etmiş durumda. Vizyona giren filmler de bundan nasibini alarak daha iyi gişe sonuçları elde etmiştir.

Pandemi Önlemleri Kapsamında Sinema Kısıtlamaları

Görülen ilk korona virüs vakasından sonra kısa süre içerisinde pandemi önlemleri kapsamında pek çok toplu girilen alanlar kapatılmakta veya kısıtlanmakta idi. Sinema salonları da bu önlemlerden nasibine alarak 16 Mart 2020 tarihinde tam kapanma yaşamıştır. Ancak 4 ay sonrasında açılan sinemalar bu süreçte de beklenen sonucu alamamakta olup bunun sebepleri elbette tatil sezonu olması ile birlikte pek çok kişinin hala pandemi önlemleri kapsamında yaşamaya devam etmesi de olmaktadır.

Vaka sayılarının azalmadığı bir dönem olan Temmuz 2020 yılında insanlar sinemalar konusunda çekimser bir süreç izlemiştir. Zaten birkaç ay sonrasında tekrar sinemalar kapatılmış ve bu sefer çok daha uzun süre kapalı kalmıştır. Sektörün de bundan etkilenmesi söz konusu olup bunun sonucunda sinema salonları toplam 12 ay yani 1 sene kadar kapalı kalmıştır.

17 Kasım 2020 tarihinden beri 2.kez kapanan sinemalar bir son dakika haberi olarak 1 Temmuz 2021 yılında açılmış ve bir önceki kapanmaya nazaran iyi bir gişe sonucu elde etmiştir.

Sinemaların İlk Kısıtlaması

Sinemaların ilk kısıtlaması 16 Mart 2020 yılında gerçekleşmiş olup 4 ay sonra Temmuz’un başında açılan sinemalar iyi bir gişe sonucu elde edemeyip kapanacağı kasım ayına kadar da bu bir süre böyle devam etmiştir. Özellikle kısıtlamaların kalktığı ve sinemaların açıldığı 2020 yılının ilk Temmuzun bakıldığında gişe oranları bugün ile kıyaslanamayacak kadar düşük olmaktadır.

Sinemaların ilk kısıtlamasının kalktığı Cuma, cumartesi ve pazar günlerinde sinemalar toplamda son dakika güncel sayıları ile sadece 677 kişi tarafından ziyaret edilmiş olup bu 14 filmin ortak izleyici sayısı olmaktadır. Oldukça düşük seviyede olan bu rakamlar tarihin en düşük seviyeleri olarak da dikkat çekmiştir. Toplamda 14 filmin ve 3 günün hasılat rakamı Temmuz’un ilk haftasında 10.897 TL olup bu rakam pek çok kişinin ileride sinema sürecinin nasıl ilerleyeceğine dair de kaygılanmasına sebep olmuştur.

Ardından sinemalar 17 Kasım 2020 tarihinde tekrar kapanmış olup neredeyse 8 ay kadar kapalı kalmıştır. Bu da temmuz ayında açılan sinemaların ilk gişesi hakkında birtakım soruları beraberinde getirmiştir.

Sinemalar Ne Zaman Yeniden Açıldı?

Sinemalar uzun bir aradan sonra 2 Temmuz tarihinden itibaren faaliyetlerine başlamıştır. Ancak vizyondaki film sayısının daha az olması dikkat çekmekte olup pek çok sinema yayıncısı da süreci ilk aşamada gözlemlemek istemiştir. Bu konuda gelecek haberler doğrultusunda ise ileriki haftalarda daha fazla filmin yayınlanacağı düşünülmektedir.

2 Temmuz itibari ile ilk 3 günde yayınlanan filmler toplamda 10 adet olup bunlardan 4’ü Türk filmi iken 6 tanesi ise yabancı filmler kategorisinde olmaktadır.

Beklenen olumlu haberler gelmiş olup cuma, cumartesi ve pazar itibari ile toplamda 227.389 kişi bu 10 adet filmi izlemiş bulunmaktadır. Aradaki fark oldukça fazla olup pek çok kişinin pandemi önlemleri konusunda da açılmaya gittiği anlaşılmaktadır.

Hangi Filmler Vizyondaydı?

Bu 3 günde en çok izlenen film “Hızlı ve Öfkeli 9: Hız Efsanesi” olmuştur. İzleyicilerin yarısından fazlası bu filmi izlemiştir ve uzun zamandır beklenen film ilk haftasında iyi bir hasılat yapmıştır.

Aynı zamanda Hababam Sınıfı Yaz Okulları, Cruella, Ehrimen: Kanlı Yol, Azap, Son Şaka, Lux Aeterna, Undine, Salinger Yılım ve Bay Link: Kayıp Efsane filmleri de yayınlanan ilk filmler olarak dikkat çekmektedir. Daha fazla sinema haberi için Haber365 sitesine tıklamanız yeterli olacaktır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bolu Dağı’nda kar yağışı etkili oluyor!
Bolu Dağı’nda kar yağışı etkili oluyor!
Hortum çatıları uçurdu, asırlık ağaçları da kırdı...Başkan olay yerini inceledi
Hortum çatıları uçurdu, asırlık ağaçları da kırdı...Başkan olay yerini inceledi