GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-09-2021 16:33   Güncelleme : 05-09-2021 16:33

Artık her ilin nöbetçi noteri vardır

Daha önceki yıllarda noterler sadece hafta içi çalışmalarını sürdürürken Adalet Bakanlığı tarafından yapılan yeni düzenleme ile 2019 yılından bu yana noterlerde nöbetçi noter uygulaması başlamıştır.

Artık her ilin nöbetçi noteri vardır

Daha önceki yıllarda noterler sadece hafta içi çalışmalarını sürdürürken Adalet Bakanlığı tarafından yapılan yeni düzenleme ile 2019 yılından bu yana noterlerde nöbetçi noter uygulaması başlamıştır. Noterler bireylerin birbirleri ile olan ilişkilerini düzenleyen ve bu anlamda yapılan işlemlere ve hukuki bir resmiyet kazandıran birimlerdir. Vatandaşların işlemlerine noterlerde gerçekleştirmeleri hem devlet tarafından hem de diğer vatandaşlara karşı kendilerini güvende hissetmelerine olanak sağlayacaktır. O yüzden bireylerin iş ve işlemlerini yaparken noterlerden destek almaları ve noterler vasıtası ile çalışmalarını sürdürmeleri ileriye dönük bir takım anlaşmazlıkların çıkması durumunda onlara olumlu dönüş sağlar. Nöbetçi noter uygulaması sadece İstanbul Ankara İzmir gibi şehirlerde değil Türkiye'nin dört bir yanında uygulanmaya başlamıştır. Nöbetçi noter uygulaması ile birlikte bireyler herhangi bir şekilde hafta içi işlerinden ya da okullarından izin almak durumunda kalmadan iş ve işlemlerini hafta sonu gerçekleştirebilirler. Bu anlamda Ankara nöbetçi noter uygulaması olduğu gibi 81 ilde de nöbetçi noter uygulaması vatandaşların işini kolaylaştırır. İstanbul nöbetçi noter uygulaması da başlamıştır. Burada yaşayan bireylerin de yine noterlere giderek işlemlerini hafta sonu sabah 9 ile akşam 17 arasında gerçekleştirmeleri mümkündür.

Nöbetçi noter uygulaması vatandaşlardan olumlu tepki almıştır

Belirtildiği gibi nöbetçi noter uygulaması vatandaşların işlerinden ya da okullarından geri kalmadan hukuki işlemlerini düzene sokmaları için ortaya konulan bir uygulamalıdır. Özellikle işlerinden geri kalmayan vatandaşların noter işlemlerini hafta sonu yapmaları son derece olumlu bir tepki almıştır. Tıpkı eczanelerde olduğu gibi noterlerde de nöbetçi noter uygulaması hem vatandaşları hız kazandırmak da hem de diğer noterlerin iş yükünü bir nebze olsun azaltmaktadır. Nöbetçi noterler de yapılan iş ve işlemlerin hukuki boyutu tıpkı hafta içi diğer noterlerde yapılan iş ve işlemlerin hukuki boyutu gibi aynı sonuçları doğurur. Yani nöbetçi noterler de diğer noterler gibi aynı işlevi görmektedir.

Noterlere nasıl ulaşılır?

Bireylerin noterlere ulaşmak için ya da bulundukları ilde hangi noterin nöbetçi olduğunu bile bilmek için kısa bir internet araştırmaları yapmaları yeterli olacaktır. Nobetcinoter.net adrese başta olmak üzere birçok internet sitesi üzerinden bireylerin bulundukları ilde hangi noterin nöbetçi olduğuna ulaşmaları mümkündür. Tıpkı eczanelerde olduğu gibi bireyler hafta sonu gelmeden önce o hafta hangi noter nöbetçi olduğuna ulaşabilmektedirler. Noterler genel anlamda serbest meslek erbabı olarak kabul edilmektedir ve noterlerin yanında çalışan katipler ve diğer çalışanlar da iş kanuna tabidir. Noterler genel olarak hukuk fakültesi mezunudurlar ve bu anlamda noterlik için çeşitli sınavlara girerek bu göreve başlayabilirler. Noterlik özellikle hukuk devletlerinde son derece büyük önem taşıyan işlevi çok önemli olan bir kurumdur. Yapılan işlemlerin hukuki boyut kazanmaları noterler ile mümkün olmaktadır. Bu nedenle önemli işlerde noterde işlem yapmak gerekir.