Tüm et ve süt ürünleri aynı değil! İklim Krizi ve Hayvancılık

Yeni yayınlanan bilimsel bir rapor, hayvancılık ve iklim hakkında daha nitelikli bir tartışmaya ihtiyacımız olduğunu gösteriyor. Göçebe hayvancılık gibi geleneksel yöntemler ile endüstriyel hayvancılık arasında karşılaştırmalı bir analiz yapan çalışma geleneksel hayvancılığın sürdürülebilir bir gıda sistemi olarak iklim krizi açısından tek seçenek olduğunu gösteriyor. Ürüne değil üretim sürecine odaklanılması gerektiğini belirten rapor bu sene İngiltere’de gerçekleşecek BM İklim Konferansı öncesinde bu konudaki tartışmalara bilimsel çalışmalara dayanarak yeni bir perspektif sunuyor.

Tüm et ve süt ürünleri aynı değil! İklim Krizi ve Hayvancılık
Tüm et ve süt ürünleri aynı değil! İklim Krizi ve Hayvancılık Yeni Kalem

 

 

 

İklim krizinin etkileri her sene artarak hissediliyor. Türkiye de dahil olmak üzere tüm dünyada bu sene birçok canlının yok olmasına neden olan sel ve orman yangınları gibi afetler iklim krizi ve ona eşlik eden yanlış politikaların sonuçlarının sadece birkaç örneği. Bilim insanları gerçekten fark yaratan önlemler alınmaz ise bu etkilerin sıklık ve kapsamının artmasını kaçınılmaz görüyor.

 

Önlem alınması gereken alanlardan biri olarak kabul edilen gıda üretimi ve tüketimi konusunda ise tartışmalar hala devam ediyor. Bu tartışmalar içerisinde et ve süt ürünlerinin üretimi önemli bir yer tutuyor. Avrupa Araştırma Konseyi desteği ve Türkiye’den Yolda Girişimi’nin de dahil olduğu ve bu konuda yetkin 13 kuruluşun iş birliği ile PASTRES araştırma programı liderliğinde bilimsel çalışmalara dayanarak hazırlanan yeni bir rapor bu tartışmalardaki eksiklik ve yanlışlıklara ışık tutuyor.

 

Çalışma et ve süt ürünleri üretimi açısından geleneksel hayvancılık ve endüstriyel hayvancılık arasında radikal farklar olduğunu gösteriyor. Ancak bu farkların mevcut tartışmalar ve politikalar tarafından çoğunlukla göz ardı edildiğini tespit ediyor.

 

Hayvancılıktan kaynaklanan sera gazı emisyonlara dair değerlendirmelerin çoğu, büyük ölçüde gelişmiş ülkelerdeki endüstriyel hayvancılık sistemlerimi göz önünde tutarak taraflı bir şekilde gerçekleştiriliyor. Bu konuda yapılan tüm analizleri değerlendiren rapor, bu analizlerin örneğin sadece %0,4’ünün Afrika’daki verilere dayandığını gösteriyor.

 

Rapor fosil yakıt kullanımı nedeni ile endüstriyel hayvancılığın ürettiği ve sera gazları arasında atmosferde en uzun ömürlü kalıcılığa sahip karbondioksit miktarının da çok yüksek olduğunu gösteriyor. Endüstriyel hayvancılığın yüksek karbon salımı gerçekleştirmesinde önemli bir faktör olan endüstriyel yem ihtiyacı aynı zamanda karbon tutumu açısından hayati öneme sahip mera ve orman gibi yaşam alanlarının yok olmasına da neden oluyor. 

 

Hayvanların hareketliliğine ve doğal bitki örtüsü ile beslenmesine dayanan göçebe hayvancılık gibi geleneksel hayvancılık sistemleri ise düşük fosil yakıt kullanımı sayesinde minimal düzeyde bir karbondioksit salımına neden oluyor. Rapor geleneksel hayvancılığın bir diğer sera gazı olan metan üretimi açısından ise yabani otoburlar ile neredeyse aynı miktarda bir salıma neden olduğunu gösteriyor. 

 

Mera ve ormanlar yeryüzündeki en büyük karbon depoları arasında yer alıyor. Rapor bu nedenle karbon açısından zengin olan bu yaşam alanlarının muhafazasını sağladığı ve yüksek karbon sabitleme kapasitesine sahip ekosistemleri desteklediği için, Türkiye’de Sarıkeçililer gibi toplulukların sürdürdüğü göçebe hayvancık ve benzeri geleneksel yöntemlerin sağladığı karbon tutumunun, neden oldukları karbon salımına neredeyse denk olduğunu belirtiyor. Rapor iklim krizine eşlik eden biyolojik çeşitlilik krizi ve geleneksel otlatma yöntemlerin biyolojik çeşitlilik için taşıdığı büyün önemin de göz önünde tutulması gerektiğini ortaya koyuyor.

 

Rapor bu nedenlerle göçebe hayvancılık gibi geleneksel hayvancılık yöntemlerinin en iklim dostu hayvancılık biçimi olduğunu ve endüstriyel hayvancılıktan ayrı bir şekilde ele alınarak iklim değişikliğiyle mücadelede önemli bir araç olarak değerlendirilmesi gerektiğini dile getiriyor. 

 

İletişim

Engin Yılmaz, Yolda Girişimi
+90 549 860 2766

[email protected]

 

 

Editör için Notlar

Raporun İngilizce PDF versiyonunu, Türkçe kısa bilgilendirme ve Türkçe bilgi notlarını ve ekinde gönderdiğimiz fotoğrafları buradan indirebilirsiniz

Fotoğrafları kredi bilgilerini belirterek sadece bu haber için kullanabilirsiniz. © Gökhan Ergan, Yolda Girişimi veya © Engin Yılmaz, Yolda Girişimi

Raporun lansmanı, 27 Eylül günü, saat 11:30’da çevrimiçi bir etkinlik ile yapılacaktır. Etkinlik detayları ve kayıt için bit.ly/climate-livestock web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Etkinliğe Antonello Franca (Akdeniz Hayvansal Üretim Enstitüsü) başkanlık edecek. Konuşmacılar arasında Engin Yılmaz (Yolda Girişimi), Ian Scoones (PASTRES), Veronique Ancey (UN FAO), Fernando Garcia Dory (Avrupa Çobanlar Ağı), Fiona Flintan (Uluslararası Hayvancılık Araştırma Enstitüsü) yer alıyor. Etkinlik, İtalyan hükümeti tarafından düzenlenen ve Birleşmiş Milletler iklim değişikliği konferansı COP26 ön zirvesine zemin hazırlayan All4Climate etkinliklerinin bir parçası.

Rapor, ERC PASTRES projesi tarafından, Yolda Girişimi, Akdeniz Doğa ve Kültür Birliği (AMNC), the Coalition of European Lobbies for Eastern African Pastoralism (CELEP), the Centre for Sustainable Development and Environment (CENESTA), the European Shepherds Network (ESN), the International Institute for Environment and Development (IIED), the International Livestock Research Institute (ILRI), the Italian Network on Pastoralism (APPIA), the League for Pastoral Peoples and Endogenous Livestock Development (LPP), the International Land Coalition’s Rangelands Initiative, the Spanish Platform for Extensive Livestock Systems and Pastoralism, Vétérinaires Sans Frontières (VSF) International, the World Alliance of Mobile Indigenous Peoples and Pastoralists (WAMIP) işbirliği içinde yayınlandı. 

Rapor, Uluslararası Meralar ve Geleneksel Hayvancılık Yılı’nı desteklemektedir. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Genç Adam, Evinde Sırtından 13 Kez Bıçaklanmış Halde Bulundu
Genç Adam, Evinde Sırtından 13 Kez Bıçaklanmış Halde Bulundu
Bolu Dağı’nda kar yağışı etkili oluyor!
Bolu Dağı’nda kar yağışı etkili oluyor!