GÜNCEL
Giriş Tarihi : 26-09-2021 08:14   Güncelleme : 26-09-2021 08:14

Cumartesi Anneleri: Meydan ve kayıplardan asla vazgeçmeyeceğiz

HABER MERKEZİ Cumartesi Anneleri, gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbeti ve faillerinin bulunup cezalandırılması talebiyle başlattıkları eylemin

Cumartesi Anneleri: Meydan ve kayıplardan asla vazgeçmeyeceğiz

Cumartesi Anneleri: Meydan ve kayıplardan asla vazgeçmeyeceğiz

HABER MERKEZİ

Cumartesi Anneleri, gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbeti ve faillerinin bulunup cezalandırılması talebiyle başlattıkları eylemin 861’incisini gerçekleştirdi. Online olarak yapılan eylemde, adalet taleplerini haykırdıkları Galatasaray Meydanı’nın 161 haftadır kendilerine kapatılmasına tepki gösterildi.

Cumartesi Anneleri’nden Maside Ocak, Galatasaray Meydanı’na çıktıkları ilk günden bu yana çok sayıda iktidarın değiştiğini, ancak fikirlerin değişmediğini söyledi. Ocak, “Adında ‘adalet’ sözcüğü bulunan son iktidar, adalet taleplerini karşılamadığı Cumartesi Anneleri’ne Galatasaray’ı yasakladı ve onları yargılama noktasına geldi. Bu iktidar ‘evlatlarımız nerede’ dedikleri için Cumartesi Anneleri’ni yıldırmak, mahkemelerde süründürmek istiyor" dedi.

Ocak, "İstanbul’un kalbindeki bir meydanı sırf onlar gelip derdini anlatmasınlar, seslerini duyurmasınlar diye halka kapatıyor. Onların mezar yeri saydıkları Galatasaray Meydanı’nı ağır silahlı polisler, TOMA’lar, gözaltı araçları ve çelik bariyerlerle işgal ediyor’ diye konuştu.

İKTİDARA ÇAĞRI

Yargının bu yasağa "dur" demek yerine hak ihlallerini arttırdığına dikkati çeken Ocak, yargının haklının değil hakkı ihlal edenlerin yanından olduğunu kaydetti. Ocak, “Cumartesi Anneleri anayasal haklarını kullanamıyor. Cumartesi Anneleri’ne ‘sorununuz kabinemizin sorunudur’ diyen iktidar sahiplerine sesleniyoruz; Barışçıl toplanma hakkı anayasa ve uluslararası sözleşmelerin güvencesindedir. Toplanma yerini seçmek ise bu hakkın ayrılmaz bir parçasıdır. Galatasaray’dan ağır silahlarınızı, bariyerlerinizi çekin. İşgal ettiğiniz Galatasaray Meydanı’ndan çekilin. Halka karşı meydanları işgal eden, karakola çeviren yöneticiler olmaktan vazgeçin” çağrısı yaptı.

Ocak, Galatasaray Meydanı’ndan vazgeçmeyeceklerine vurgu yaparak, "Salgın koşulları elverdiğinde Galatasaray’a çıkacağız. Bize yaşattığınız zulmü tarihe not düşmeye devam edeceğiz” dedi.