GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-09-2021 10:41   Güncelleme : 27-09-2021 10:41

Diş İmplant Hangi Durumlarda Yapılır?

İmplant, dişlerini periodontal hastalık, çürük, travma ya da başka bir nedenle kaybetmiş kişilerde iyi bir ağız sağlığı için ideal bir seçenektir.

 Diş İmplant Hangi Durumlarda Yapılır?

İmplant, diş eksikliği sonucu yapılan bir işlemdir. Diş eksikliği olan kişiler günlük hayatta oldukça zorlanabilirler. Ayrıca sosyal olarak da kendilerini geri çekme eğilimi gösterebilirler. Çiğneme zorluğu yaşanacağı için mide sorunlarına da sebep olabilmektedir. Diş eksikliği çene yapısını da bozabildiği için çene ekleminde de problemlere yol açabilir. Bu yüzden İmplant, dişlerini periodontal hastalık, çürük, travma ya da başka bir nedenle kaybetmiş kişilerde iyi bir ağız sağlığı için ideal bir seçenektir.

Dişlerin eksik olduğu bölgelerde zamanla çene kemiğinde erime meydana gelir. Türkiyede implant fiyatları Diş çekimini takiben implantın uygulanması bu erime miktarını önemli ölçüde azaltmaktadır. Komşu dişlerden destek almadığından geleneksel köprülere göre daha koruyucu bir uygulamadır.

Çenelerde en sondaki dişlerin eksik olduğu durumlarda sabit bir protez (kuron veya köprü gibi) yapılamadığında, hareketli bir protez tercih edilmediğinde, tamamen dişsiz ağızlarda çene kemiği silikleştiğinden total protez kullanımı zorlaştığında ya da protezin ağız içerisinde oynamasını engellemek amacıyla da implantlar uygulanmaktadır.