TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 27-09-2021 12:10   Güncelleme : 27-09-2021 12:10

BU UYGULAMADA TÜM DÜNYA TÜRKÇE KONUŞUYOR

Dünyayı keşfetmek, yeni arkadaşlar edinip farklı kültürlerle tanışmak çoğumuzun hayali. Ancak başta İngilizce olmak üzere, farklı dilleri konuşamamak bu konudaki en büyük engellerden biri. Sosyal keşif uygulaması Ablo, algoritması sayesinde bu konuya köklü bir çözüm sunuyor.

BU UYGULAMADA TÜM DÜNYA TÜRKÇE KONUŞUYOR

Dünyayı keşfetmek, yeni arkadaşlar edinip farklı kültürlerle tanışmak çoğumuzun hayali. Ancak başta İngilizce olmak üzere, farklı dilleri konuşamamak bu konudaki en büyük engellerden biri. Sosyal keşif uygulaması Ablo, algoritması sayesinde bu konuya köklü bir çözüm sunuyor. İşte detaylar....

 

Dünyanın dört bir yanından insanlarla kendi dilinizde sohbet edebileceğiniz, farklı kültürlerle tanışabileceğiniz bir arkadaş edinme/sosyalleşme uygulaması Ablo, canlı çeviri özelliği sayesinde dil bariyerini kaldırıyor. Herhangi bir yabancı dili olmayan kullanıcılar, Ablo üzerinde ana dillerini kullanarak ister yazılı ister video sohbete katılıp, dünyanın her yerinden yabancılarla arkadaş olabiliyor. 

 

2019'da Google Play'de en iyi uygulama seçilen ve 233'ten fazla ülkede, 30 milyondan fazla kullanıcısı bulanan Ablo, karşındakinin dilini Türkçe’ye çevirmenin yanında, Türkçe iletişimi, sorulan soruları da karşıdaki kullanıcının diline çeviriyor. 

 

Örneğin Ablo’da kullanıcılar farklı ülkelerden insanlarla en sevdikleri Kore dizisi hakkında konuşabiliyor, Brezilya’daki yeni dans akımının bir parçası olabiliyor, ülkelerindeki iklim değişikliğine karşı alınan önlemleri karşılıklı tartışabiliyor ve başka şehirleri, orada yaşayan birisi rehberliğinde gezebiliyor. Kullanıcıların başlattığı Canlı Rehber showları ile bilmedikleri sokaklarını canlı yayında kendi dillerinde anında çeviri ile beraber dolaşabiliyor. Ablo’da kullanıcılar, koltuklarından kalkmadan Roma’yı İtalyan bir rehber ile kendi dillerinde gezebiliyor. 

 

Ablo CEO’su Joost Roelandts: “Günümüzde insanlar dünyayı keşfetmeyi çok istiyorlar. Başka ülkelerin kültürlerini, o şehirlerde nasıl yaşandığını, nelerin konuşulduğunu öğrenmenin en güzel yolu orada yaşayanlarla sohbet etmek. Dünyanın her yerinden insanlarla sohbet etmeyi çok seviyoruz. Ablo, doğrudan sohbetin yanında, Live Guide Show özelliği ile kültür değişimini tüm dünyadaki kullanıcılarımıza sunuyoruz. Binlerce yıldır pek çok medeniyetin beşiği haline gelmiş Türkiye coğrafyasındaki kültürünün derinliğini, misafirperverliğini, Türkiye'deki kullanıcıların dünyaya aktaracağına eminim.”

 

KENDİ KÜLTÜRÜNÜ DÜNYAYA TANIT

Kendi ülkesini ve kültürünü dünyaya tanıtmak isteyen veya başka bir ülke ya da kültürle ilgili merak ettiği sorulara yanıt arayan gençler, uygulama üzerinde “Canlı Rehber” olarak yayın yapabilir, konuk olarak soru sorabilir ya da yalnızca seyircilerin arasına katılıp yayını izleyebiliyor. 

 

Ablo Hakkında:

Ablo, kullanıcıların tüm dünya ile kendi dillerinde iletişim kurmasını sağlayan video sohbet uygulamasıdır. Canlı çeviri sayesinde Ablo üzerinde kullanıcılar karşılıklı olarak kendi dillerinde sohbet edebilir.