SAĞLIK
Giriş Tarihi : 30-09-2021 20:03   Güncelleme : 30-09-2021 20:23

Koruyucu Rinoplasti Nedir?

Güzellik göreceli bir kavram olsa da aşağı yukarı güzellik ölçüleri birbirine benzer. Uzun boy, iri gözler ve küçük bir burun. Evet güzellik ölçüleri standart formlara kaysa da iri gözlerin yerini badem gözler, uzun boyun yerini topuklu ayakkabılar alabiliyor. Ancak küçük bir burnun yerini hiç bir kavram alamıyor. Güzel ve iddialı bir burun için ilk yapmanız gereken, alanında uzman en iyi doktoru bulmak.

 Koruyucu Rinoplasti Nedir?

Burun estetiği şekil ve istenilen özelliğe göre farklı yöntemler tercih edilerek yapılmakta. Burnun kemer kısmında boşluklar olması halinde, doldurma işlemi yapılmakta. Bunun gibi farklı yöntemler burnun şekli dikkate alınarak tercih ediliyor. koruyucu rinoplasti yöntemi de bu yöntemlerden biri. Şekil verilmek istenilen burundan bazı kemik parçaları çıkarılarak bu yöntem gerçekleştiriliyor. Ancak dokunun ve şeklin bozulmaması için boşluk olan kısma bir takım müdahaleler yapılıyor. Yapılan müdahalede hastanın beklentisi ön planda tutularak sinüzit, burun içi eğiklik, burunda et olması gibi durumlar dikkate alınarak koruyucu rinoplasti uygulanıyor.

 Koruyucu Rinoplasti Çeşitleri

 Burun estetiği veya ameliyatı için tercih edilen iki farklı yöntem mevcut. İlk yöntem açık rinoplasti adı verilen yöntem. Diğeri ise kapalı rinoplasti olarak adlandırılan yöntem. Bu yöntemler tercih edilirken hastanın durumu dikkate alınarak karar verilir.

 Açık rinoplasti, burnun uç kısmı minik bir kesi yardımıyla açılır. Bu kesi yardımıyla cilt kaldırılarak rahat bir operasyon sunar. Bu şekilde yapılan rinoplasti her şeyin açıkça görülmesini sağladığı için operasyonun hata payı azalır.

 Kapalı rinoplasti ise burun ucunda kesi yapılmadan sadece burnun iç kısmından müdahle yapılarak gerçkelşetirilir. Bu işlemde burunda herhangi bir kesi izi olmaz. bu yüzden genellikle kapalı rinoplasti tercih edilir. Ancak uygulayacağı rinoplastiyi seçen doktordur. Bunu hastanın durumunu dikkate alarak yapmaktadır.

 Ameliyat sonrası tam olarak iyileşme 1 ay en fazla 2 ay sürmekte. Hasta bu süre boyunca koku alma yetisine sahip olarak hayatına devam edecek. Ameliyattan sonra ödem olacağı için söz konusu burun için biraz sabırlı olmak gerekiyor.

 Ameliyat süresi, burnun şekli ile doğru orantılı olduğu için farklılıklar gösterebilir. Ancak genel olarak 1 veya 2 saat içinde ameliyat bitmekte. Hasta 1 gece hastanede dinlendikten sonra normal yaşantısına dönebilir.