GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-10-2021 12:16   Güncelleme : 14-10-2021 12:16

İyi Bir Lazer Kesim Nasıl Yapılır?

Günümüzde birçok endüstriyel üretimde kullanılan lazer kesim makinaları ile malzemelerin kesilmesine lazer kesim denilmektedir.

İyi Bir Lazer Kesim Nasıl Yapılır?

Günümüzde birçok endüstriyel üretimde kullanılan lazer kesim makinaları ile malzemelerin kesilmesine lazer kesim denilmektedir. Lazer kesimin fiber ve kristal olarak iki çeşidi bulunmaktadır. Özellikle CNC ve ahşap kesimleri için kullanılan yöntem en kalın metale bile en ince ayrıntıları işleyebilecek şekilde programlıdır.

Lazer kesimlerde metal israfı asgari boyuta indirilmiştir. Fiber lazer plastik, kumaş, karton, deri, ahşap ve 0.5 mm demirin kesilmesi, işlenmesi gibi işlemlerde kullanılır ve en ince detaylarda bile mükemmel işler ortaya çıkartmaktadır. Düşük maliyeti ve yüksek verimli kesimi sayesinde en çok tercih edilen lazer kesimidir. Kristal lazer kesim ise detaycı ve hassas kesimi nedeniyle tıp ve medikal sektöründe tercih edilmektedir. Metal, plastik ve nadir olarak diğer madenlerin işlenmesi ve kesiminde tercih edilmektedir.

Düşük termal iletkenliği ve yüksek kırılma gücü sayesinde ürünlerin deforme olmasının önüne geçmektedir. Lazer kesim avantajları arasında; ihtiyaç türüne göre her sektörde kullanılabilmesi ve en zorlu demirlerde bile kesme ve delme işlemine olanak sağlaması, ürün ve enerji tasarrufu sağlaması ve kısa sürede hızlı üretim yapması gösterilebilir.