GÜNCEL
Giriş Tarihi : 15-10-2021 12:19   Güncelleme : 15-10-2021 12:19

Mcdodo bu yıl Türkiye'de zam yapmayacak

Salgın koşulları nedeniyle üretimin yavaşlamasına bağlı olarak yaşanan küresel çip krizinin üzerine kur hareketleri de eklenince mobil aksesuarda da fiyatlar hızla yükseliyor.

Mcdodo bu yıl Türkiye'de zam yapmayacak

 

Salgın koşulları nedeniyle üretimin yavaşlamasına bağlı olarak yaşanan küresel çip krizinin üzerine kur hareketleri de eklenince mobil aksesuarda da fiyatlar hızla yükseliyor. Tüm bu yaşanan gelişmelerin kademeli olarak fiyatlara yansımaya devam edeceğini söyleyen Mcdodo Türkiye Genel Müdürü Mehmet Uçurum, “Ancak biz Mcdodo olarak 2022’ye kadar sürmesi beklenen çip krizi ve yükselen dolar karşısında söz verdiğimiz sabit fiyat garantisinin arkasındayız. Bunu da global Mcdodo’dan aldığımız 1 milyon dolar kredi finansman desteği sayesinde yapabiliyoruz. Mcdodo Türkiye olarak ürünlerimize 2021 sonuna kadar zam yapmayacağız” dedi.

Dünyanın en büyük mobil aksesuar üreticilerinden biri olan Mcdodo, Türkiye operasyonlarına destek amacıyla, Çin bankalarından uygun oranlarla 1 milyon dolarlık yeni kredi paketi oluşturdu. Türkiye’de hızla büyüyen satışlar ve marka değeri karşısında cevapsız kalmayan Mcdodo Global’in oluşturduğu 1 milyon dolar açık hesap kredi limiti sayesinde; birçok ürüne çok daha hızlı ulaşmanın yanı sıra finansman maliyetleri düştüğü için fiyatlar da sabit oranda tutulabilecek. 

Dünyada yaşanan global çip krizi ve döviz kurlarındaki artışın fiyatlara olumsuz yansıdığını söyleyen Mcdodo Türkiye Genel Müdürü Mehmet Uçurum, “Ancak biz Mcdodo olarak 2022’ye kadar sürmesi beklenen çip krizi ve yükselen dolar karşısında söz verdiğimiz sabit fiyat garantisinin arkasındayız. Bunu da global Mcdodo’dan aldığımız 1 milyon dolar kredi finansman desteği sayesinde yapabiliyoruz. Mcdodo Türkiye olarak ürünlerimize 2021 sonuna kadar zam yapmayacağız” dedi.

Fiyatlar daha da artacak

Hem global krizin hem de Türkiye’deki dolar kurunun fiyatları 2 yıl boyunca artıracağını hatırlatan Uçurum, “Elektronikte sıkıntılar devam edecek gibi görünüyor.  Apple, Samsung, Nintendo gibi devlerin ‘üretimim etkilenecek’ açıklamaları, fiyatlarda tüketiciyi etkileyecek artışlar olacağına işaret ediyor. Türkiye’de kur farkı da eklenince bu oran daha da artacaktır. Mcdodo olarak tüketicilerin bu fiyat artışından etkilenmemesi için elimizden geleni yapacağız” diye konuştu.

Mobil aksesuar pazarı, 25 milyon adede ulaştı 

Türkiye’de mobil aksesuar pazarı yeni akıllı telefon modeli sayısıyla birlikte her geçen gün büyüyor. Salgının de etkisiyle Türkiye’de mobil aksesuar pazarı 10 milyar TL’lik büyüklüğe ve 25 milyon adetlik satışa ulaştı. Türkiye’yi de etkisi altına alan Covid-19 salgını sonrasında başlayan sokağa çıkma kısıtlamaları, evde geçirilen zamanı artırdı. Dünyanın en önemli mobil aksesuar üreticilerinden Mcdodo’nun Türkiye Genel Müdürü Mehmet Uçurum, “Evde kalanların mobil cihazlarına yönelmesi ve oyun/video gibi aktivitelerin artması, kullanıcıları oyuncu kablolarına, kablosuz şarjlara, Type-C bağlantı, hızlı şarj adaptörleri ve powerbank'lere yöneltti” dedi. 

Hedef, uygun fiyata kaliteli ürün

Mcdodo olarak cep telefonu ve bilgisayar aksesuar pazarında ilk aşamada yüzde 10 pazar payına ulaşmayı hedeflediklerini belirten Uçurum, “En büyük hedefimiz; Türkiye'deki mobil aksesuar tüketicisine, bu kadar seçenek arasında gerçekten kaliteli ürünleri, ulaşılabilir fiyatlarla sunmak” diyor.

www.mcdodo.com.tr

Mcdodo hakkında:

Mcdodo, 2013’te kurulan Çinli Guangdong Mcdodo Industrial Co. Ltd. firmasının bir markası. 2017’de güvenli ve hızlı şarj teknolojisi “Otomatik Bağlantı Kaldırma (Auto Disconnect)” ve ilgili ürünleri piyasaya süren firma, cep telefonu kullanıcılarına sunduğu hızlı ve akıllı şarj tecrübesiyle cihaz geliştirme alanında çığır açtı. 2018 yılında “Akıllı kapama (Smart Power- off)” serisiyle tüm dünyadaki satışlarda 1 numara oldu. 2020’de tüm piyasa koşullarına rağmen büyüdü ve dünyanın en büyük 6. mobil aksesuar markası oldu. 1000’den fazla ürün çeşidi olan, 100’den fazla tasarım patentli Mcdodo ürünleri; Beijing, Shangai, Guanzhou, Shenzhen, Shenyang gibi şehirlerde, ülkenin dört bir yanında 10.000’den fazla market ve mağazada yer alıyor. Amerika, Avrupa, Japonya, Güney Kore gibi dünyanın pek çok yerine, 100’den fazla ülkeye ihraç ediliyor.