SPOR
Giriş Tarihi : 20-10-2021 16:14   Güncelleme : 20-10-2021 16:14

Arsene Wenger'den büyük öneri

Arsene Wenger'den büyük öneri

Wenger’in önerisi, milli takımlar için futbolcuların daha fazla seyahat etmelerini önleyecek şekilde aralıklar bırakarak oyuncuların performansını iyileştirmeyi, taraftarlar için de futbol takvimini sadeleştirmeyi içeriyor.

Bu kapsamda, daha az milli maç arası ile kulüplerin, liglerin, oyuncuların ve taraftarların sezonunu daha az sekteye uğratmak, eleme maçlarını yeniden gruplandırarak maçların ve milli maç aralarının sayısını düşürmek hedefleniyor. Bunun için ya ekim ayında uzun bir milli maç arası ya da ekim ve mart aylarında iki ara şeklinde planlama yapılacak.

Eleme maçlarının azaltılıp gruplandırılması ile haziran ayında anlamlı bir final turnuvası mümkün olacak... Her iki yılda bir Dünya Kupası ya da bir kıta turnuvası daha fazla maç eklenmeden planlanabilecek.

Wenger ayrıca, uluslararası turnuva güvenilir siteler sonunda oyuncuların yeterince dinlenebilmesi için mecburi izin dönemi oluşturmak istiyor.  

"Yarının futbolunu geliştirmenin yolları üzerinde düşünüyorum. Uluslararası maç takvimi, oyuncuların ülkelerini temsil ettikleri tarihleri belirleyerek kulüpler ve milli takımlar arasındaki dengeyi yönetiyor. Şu anda bu genge yüzde 80 kulüpler ve yüzde 20 milli takımlar şeklinde ve böyle devam etmesini istiyoruz. Ancak halihazırdaki format artık işlemiyor ve ömrünü doldurdu."