GÜNCEL
Giriş Tarihi : 26-10-2021 16:51   Güncelleme : 26-10-2021 16:51

Feyziye Mektepleri Vakfı Kültür Konferansları Nuri Çolakoğlu ile devam ediyor.

8 yıldır aralıksız düzenlenen FMV Kültür Konferansları, bugüne dek iş dünyasından bilim insanına, yazardan eğitimciye kadar pek çok farklı önemli ismi dinleyicilerle buluşturan Kültür Konferansları serisinin bu ayki bölümünde Nuri Çolakoğlu’nu ağırlayacak.

Feyziye Mektepleri Vakfı Kültür Konferansları Nuri Çolakoğlu ile devam ediyor.

Gazeteci, yazar Nuri Çolakoğlu, 28 Ekim Perşembe günü saat 18.00’de Zoom platformu üzerinden dileyen herkesin katılabileceği “Paşa’nın Rotası: İstanbul’un İşgalinden Cumhuriyet’in Kuruluşuna...” başlıklı bir konferans verecek. 

 

FMV Kültür Konferansları; tarihten edebiyata, diplomasiden sanata kadar çeşitli alanlarda ülkemizi temsil etmiş olan çok değerleri isimleri misafir etmeyi sürdürüyor. Nuri Çolakoğlu, “Paşa’nın Rotası” kitabına ithafen adlandırılan konferansta, İstanbul’un işgalinden Cumhuriyet’in kuruluşuna doğru Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün izlediği yolu dinleyicilere anlatacak.

 

Bugüne dek birçok televizyon kanalının kuruluşu ve işleyişinde önemli görevler almış olan Nuri Çolakoğlu, lise eğitimini Robert Kolej’de, lisans eğitimini ise Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde tamamlamıştır. 1969'dan bu yana, TRT'de Dış Haber Servisinde Editör ve Genel Müdür Yardımcısı, Alman Haber Ajansı DPA, İsveç Televizyonu STC, Alman Radyosu WDR'nin Ankara Temsilciliği, Aydınlık Gazetesi Ankara Büro Şefi, BBC World Service'in Türkiye Bölümünde yapımcı ve sunucu, Milliyet Gazetesi Londra Bürosu Şefliği ve ardından Haber Müdürlüğü görevlerinde bulunmuştur. Birçok özel televizyon kanalının kuruluşu ve hizmete girişinde görev alan Çolakoğlu, Show TV Program Direktörü ve Genel Müdürü, CINE 5'in Konsept Geliştiricisi, NTV'nin İcra Kurulu Başkanı, CNBC-e'nin Konsept Geliştiricisi ve CNN Türk'ün İcra Kurulu Başkanı görevlerini üstlenmiştir. Kanal D Romanya’nın kuruluşunda görev almış, sonra Doğan Yayın Holding'te Basılı Medya ve Televizyon Koordinatörü, ANS Productions Genel Müdürlüğü yaptıktan sonra halen kendi şirketi NMC Televizyonculuk ve Reklamcılık AŞ’nin Yönetim Kurulu Başkanı olarak çeşitli TV projelerine danışmanlık hizmeti vermekte ve belgeseller hazırlamaktadır.

 

Dönem açılışını Dr. Orhan Çekiç ile yapan FMV Kültür Konferansları serisi daha önce Sunay Akın, Mario Levi, Prof. Dr. İlhami Çetin, Prof. Dr. Erhan Erkut, Sevinç Atabay, Zülfü Livaneli, Ayşe Kulin, Prof. Dr. İlber Ortaylı, Ersin Özince, Özden İnönü Toker, Prof. Dr. Şevket Pamuk, Onur Öymen, Prof. Dr. Nihat Berker gibi isimler konuşmacı olarak katıldı.