GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-10-2021 10:36   Güncelleme : 02-11-2021 10:58

Trafik Sigortası ve Araç Kasko Farkları

Özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar daha çok trafik kazalarına karışma riskleri vardır. Bu sebeple de araçlarına sigorta yapmaları onlar için daha da avantajlıdır. Peki ya gerçekte araç sigortası isteğe mi bağlıdır yoksa yasal olarak yapılmalı mıdır? Yazımızda bunu açıklığa kavuşturacağız. Bu yazıdan sonra da belki de bazılarımız hemen araç sigortası hesaplama sitelerini ziyaret edecek.

Trafik Sigortası ve Araç Kasko Farkları

 

 

Özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar daha çok trafik kazalarına karışma riskleri vardır. Bu sebeple de araçlarına sigorta yapmaları onlar için daha da avantajlıdır. Peki ya gerçekte araç sigortası isteğe mi bağlıdır yoksa yasal olarak yapılmalı mıdır? Yazımızda bunu açıklığa kavuşturacağız. Bu yazıdan sonra da belki de bazılarımız hemen araç sigortası hesaplama sitelerini ziyaret edecek.

 

Araç sigortası denildğinde sıklıkla karıştırılan iki terim var, trafik sigortası ve araç kaskosu. Sigorta şirketi web sitelerinde bu iki ürün de zaten ayrıdır. Öncelikle zorunlu trafik sigortasının ne olduğunu anlamaya çalışalım.

 

Zorunlu trafik sigortası, devlet tarafından tüm araç sahiplerine yaptırılan, kaza sonucu diğer araçlara veya üçüncü şahıslara verebileceğiniz zararları teminat altına alan bir sigortadır.

 

Karayolu trafiğinde meydana gelebilecek herhangi bir kaza veya hasarın olumsuz etkilerini en aza indirmek için trafik sigortasına ihtiyacınız olacaktır. Öyle ki trafik kazalarının can ve mal kaybı açısından çok zararlı olduğunu söyleyebiliriz. Bu durumda trafik sigortası kişiye birçok yönden büyük avantajlar sunmaktadır. Olası kaza durumlarında meydana gelen maddi hasarlar trafik sigortası tarafından karşılanır ve ciddi maddi zararların önüne geçilir.

Zorunlu trafik sigortası, araca değil karşı tarafa maddi zararı en aza indirmeyi amaçlayan sigortadır. Bu şekilde hasar karşılanabilir ve sigortanın imkanlarından yararlanılabilir.

 

Zorunlu trafik sigortası hesaplanırken kişinin aracına göre trafik sigortası dikkate alınır. Sigortası olmayan kullanıcılara cezai işlem uygulanacak, sigortasını yenilemeyen sürücülere de ceza kesilecek. Kazayı veya maddi zararı karşılamayı mümkün kılan trafik sigortası, kaza mağdurlarının kaza sırasında yaşayabilecekleri eksikliklerin giderilmesi konusunda da avantajlar sunmaktadır.

 

Trafik sigortası, kaza sırasında karşı tarafın maddi hasarını karşılar. Sigorta sürecinde; Plaka, ehliyet ve kimlik belgeleri gereklidir. Belgeleri trafik sigorta şirketinize teslim ettikten sonra işlemlerin kısa sürede tamamlanmasını sağlayabilirsiniz. Trafik sigortası özellikle trafik yoğunluğunun yüksek olduğu şehirlerde önemlidir. Sadece otomobillere değil birçok binek otomobile uygulanan sigorta ile kullanıcılar kendilerini rahat hissedebilirler. Kişisel yaralanma ve mal hasarını önlemek için sigorta da motosikletçiler için zorunludur.

 

Şimdi kasko sigortasının ne olduğuna beraber bakalım.

 

Kasko sigortası, aracınızda meydana gelebilecek olası kazaları kaza, hırsızlık, yanık gibi çeşitli başlıklar altında teminat altına alan finansal koruma sağlar. Bu zorunlu olmayan sigorta, yeni veya kullanılmış araçlar için alınabilir. Trafik kazaları ve buna bağlı maddi kayıplar sadece sizin tarafınızdan değil, bazen karşı taraf veya çevre tarafından da meydana gelmektedir.

 

Trafik kazalarında en sık karşılaşılan sorunlardan biri araç hasarlarıdır. Kasko sorgulama işlemini gerçekleştirerek teminatınızı ve hangi koşullarda korunduğunuzu görebilirsiniz. Kasko ekspertizleri, doğru sonuçların alınabilmesi için en kritik süreçlerden biridir. Kasko sigortası ile kendinizi ve aracınızı kazalara karşı güvence altına alabilirsiniz. Aracınızın park halindeyken çarptığı trafik kazalarının yanı sıra maddi hasar, ciddi yaralanma veya ölüm gibi durumlarda da önlem olarak aracınızın değerini tüm risklere karşı korumak için araç sigortası yaptırabilirsiniz.

 

Kasko sigortası, ikamet ettiğiniz yerdeki trafik yoğunluğu ve araç sayısı gibi parametreleri dikkate alarak aracınızı sigortalar. Hesaplamalar coğrafi konum ve şehirdeki risk faktörlerine göre değişiklik göstermektedir. Tercih ettiğiniz pakette yer alan garantiler ve ek olarak talep edebileceğiniz garantiler de fiyatları tamamen değiştiren unsurlar arasındadır. Araç kasko fiyatları bunlara göre de değişmektedir.

 

Çarpışma veya çarpma gibi tehlikelerin meydana gelmesi durumunda sigortalı bunu en geç 5 gün içinde bildirmek zorundadır. Hırsızlık durumunda, bildirimden sonra 30 gün süreyle saklanacaktır.

 

Kapsamlı kasko sigortası genel şart ve koşulları, Türkiye Sigorta Birliği yönetmeliğine göre 3 başlıkta toplanmıştır. Bunlar; Sigorta teminatı, hasar ve tazminatın yanı sıra çeşitli hükümleri içerir. Araç sigortası zorunlu olmamakla birlikte kişinin isteği üzerine yaptırılabilir. Teminat, kapsam ve tazminat, araç fiyatı, modeli ve yılı gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak değişecektir.

 

Yazıdan da anlaşılacağı üzere bu iki sigorta aslında tamamlayıcı sigortalardır.

Türkiye'de en yaygın sigorta türlerinden biri olan trafik sigortası da sorumluluk kapsamındadır. Bu nedenle, üçüncü şahısların neden olduğu maddi hasar ve kişisel yaralanmaları kapsar. Kasko sigortasının bir parçası olarak kasko sigortası, aracın kaza, yanık, hırsızlık veya çalınmaya teşebbüsten kaynaklanan hasarları kapsar.

 

Kasko, trafik sigortasında olduğu gibi karşı tarafa değil, sigortalıya verilen zararı kapsar. Sigorta şirketleri ayrıca arıza yardımı, dış hasar ve hasar gibi teminatlar da verebilmektedir.

 

Zorunlu araç trafik sigortası yaptırmanızı unutmayın. İsteğe bağlı olan araç kaskonuzu yaptırarak da olası bir kaza durumunda yüklü maddi zararlardan kurtulabileceğinizi unutmayın.