GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-11-2021 11:54   Güncelleme : 01-11-2021 11:54

Vanalar Nerelerde Kullanılır?

Vanalar, çeşitli amaçlar için farklı boyutlardan ve farklık malzemelerden oluşmaktadır.

Vanalar Nerelerde Kullanılır?

Çoğunlukla akışkanı basıncının önemli olduğu sistemlerini basıncın yükselmesi için basıncı düşüren ya da tehlikeli oldu durumlarda basınç akışının iletişimini kesen araçtır. Günümüzde kullanılan vanalar, sadece sıvı akışını kontrol etmez, akışının debisinin, basıncını, yönünü ve borunun içindekileri geçen gaz, çamur gibi kuru materyallerini kontrol eder.

Vanalar, çeşitli amaçlar için farklı boyutlardan ve farklık malzemelerden oluşmaktadır. Vanalar, günümüzde geniş kullanım alanlarına sahiptirler. Günümüzde kullanılan vanaların çoğunluğu el kumandalıdır. Mekanik ve dişli mekanizmalar ile kullanılan vanalar da mevcuttur. Vanalardan, kütük malzemelerden oluşmaktadır dövülerek ya da dökülerek sonrasında ise ikisi veya daha çok malzemeyi birbirine kaynakla birleştirerek elde edilir.

Vanaların gövdelerini kütük malzemelerin dökülüp ve dövüldükten sonra da işlenmesiyle birlikte iki veya daha fazla malzemeye kaynak edilerek elde edilir. Oturma yüzeylerin gövdeyle aynı olabileceği gibi, gövdeye sonradan takılan farklı parçalarda olabilir. Paralel vanalar; genellikle yüksek basınçtaki buhar uygulamalarında kullanılır.