SAĞLIK
Giriş Tarihi : 18-11-2021 11:26   Güncelleme : 18-11-2021 11:26

PRP Saç Tedavisi

Dökülen saçlar ister istemez her insanın moralini bozmaktadır. Özellikle de genç yaşta dökülen saçlar, insanları sosyal açıdan rahatsız edebilir. Ne var ki, günümüzde gelişen saç tedavi yöntemleri ve alın daraltma operasyonu sayesinde kellikten kalıcı olarak kurtulmak mümkündür.

PRP Saç Tedavisi

Dökülen saçlar ister istemez her insanın moralini bozmaktadır. Özellikle de genç yaşta dökülen saçlar, insanları sosyal açıdan rahatsız edebilir. Ne var ki, günümüzde gelişen saç tedavi yöntemleri ve alın daraltma operasyonu sayesinde kellikten kalıcı olarak kurtulmak mümkündür. Üstelik doğal görünüme sahip saçlar elde etmek acısız ve ağrısız bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Eğer daha fazla bilgi arıyorsanız, PRP saç tedavisi hakkında derlediğimiz bu rehbere göz atabilirsiniz.

PRP Saç Tedavisi Nedir?

PRP saç tedavisi, hastadan alınan kan örneğinin santrifüj edilerek tekrar hastaya nakledilmesi işlemidir. Bu işlem, birkaç aşamadan gerçekleşmektedir. İşlemin temel amacı, kelleşme yaşanan bölgede saçların yeniden çıkmasını sağlamaktır. Bu nedenle günümüzde en çok tercih edilen saç tedavi yöntemlerinden birisidir.

PRP kelimesinin açılımı, ‘platelet rich plasma’ olarak bilinmektedir. Adından da anlaşılacağı üzere PRP , trombosit yönünden zengin plazmanın hastaya enjekte edilmesi işlemidir. Bu işlem sonrasında, saç foliküllerinde kan akışı artar ve doğal bir büyüme döngüsü tetiklenir. Bu sayede doğal saç büyümesi gerçekleşmeye başlar. Tedavinin bir diğer amacı, saç tellerinin daha güçlü bir şekilde çıkmasını sağlamaktır.

PRP Tedavisi Nasıl Uygulanır?

PRP tedavisinde belirli bir işlem dizisi uygulanmaktadır. Bu nedenle aşamalar halinde işlem gerçekleştirilir. Aşamalara kısaca değinecek olursak;

 • Hastadan kan örneği alınır.
 • Alınan kan örneği, santrifüj edilerek trambosit yönünden zengin plazma elde edilir.
 • Elde edilen plazma, kelleşme yaşanan bölgeye enjekte edilir.
 • İşlem sonrasında saç yıkanır ve tedavi tamamlanır.

Yukarıdaki işlem sonucunda hasta taburcu edilir. Yani PRP tedavisinden sonra günlük yaşamınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Etkili bir sonuç elde edebilmek amacıyla bu işlem, birden fazla seans boyunca uygulanabilir. Sonuç olarak 2 haftada bir olacak şekilde 3 veya 4 ay boyunca düzenli olarak PRP işlemi uygulanmaktadır. Tedavinin düzenli olması, etkiliği açısından da oldukça önemlidir. Seanslardan sonra saç foliküllerinde canlılık oluşur ve daha güçlü saç kökleri üremeye başlar.

PRP Tedavisi Öncesi Nelere Dikkat Etmeli?

Eğer PRP tedavisi konusunda kararlıysanız, tedavi öncesinde hazırlık sürecini iyi geçirmeniz gerekmektedir. Bu nedenle tedaviden önce şu tavsiyelere mutlaka uyun:

 • Kan sulandırıcı ilaç kullanmayın. Mümkünse kan sulandırıcı etkisi olan gıdalardan uzak durun.
 • Kullandığınız ilaçları doktorunuz ile paylaşın. Doktorunuza danışarak ilaç kullanımında değişiklik yapmanız gerekebilir.
 • İşlem yapılacak bölgenin yüksek ısıdan ve güneş ışınlarından korunması önemlidir.
 • Tedaviden 3 gün önce alkol kullanımını bırakın. Sigara içiyorsanız bu durumun tedavi sürecine zarar vereceğini unutmayın.

Yukarıdaki tavsiyeleri dikkate alarak tedavinin başarıya ulaşması için önlem almış olursunuz. Aynı zamanda tedavinin olası yan etkilerini de azaltabilirsiniz.

PRP Tedavisi Sonrası Nelere Dikkat Etmeli?

PRP saç tedavisi sonrasında, işlem yapılan bölgede kızarıklık meydana gelebilir. Bu durum, iyileşme sürecinin doğal bir parçasıdır. Buna ek olarak, ilk 3 saat içerisinde hastanın saçını yıkamaması ve ilk 6 saat boyunca saç şekillendirici kullanmaması gerekmektedir. İşlem yapılan bölgenin iyileşmesi açısından bu sürelere dikkat etmek önemlidir. Tedaviden sonraki süreçte şu durumlara da dikkat etmeniz gerekmektedir:

 • Kullandığınız şampuanı iyi seçmelisiniz. pH oranı cildinizle uyumlu şampuanları tercih edebilirsiniz.
 • İşlem yapılan bölgede şişlik meydana gelirse, soğuk kompres uygulayabilirsiniz.
 • 1 hafta boyunca kan sulandırıcı ilaçları kullanmayın.
 • İlk iki gün boyunca sauna ya da buhar odasına girmeyin. Ek olarak sizi terletecek eylemlerden uzak durun.
 • İlk üç gün boyunca alkol ve sigara kullanımından uzak durun.

Tedavinin Olası Yan Etkileri Nelerdir?

PRP saç tedavisi sonrasında bazı durumlar gözlemlenebilir. Bunlar; şişlik, ağrı ve morarma gibi normal durumlardır. Tedavinin doğal seyri olarak, işlem yapılan bölgede bu gibi durumlar gözlemlenebilir. Eğer bu sorunları minimum seviyeye indirmek istiyorsanız, tedavi sonrasında verilen tavsiyelere dikkat edin.

PRP saç tedavisinde, doktorunuz size özel tavsiyelerde bulunabilir. Bu nedenle burada yer alan bilgilere ek olarak farklı tavsiyeler yer alabilir. Elbette iyileşme süreci de kişiye göre değişebilmektedir. Bu nedenle tedavi sonrasında size söylenenleri dikkate almanız çok önemlidir. Özellikle PRP işlemi sonrasında işlem yapılan bölgeyi aşırı ısıdan, buhardan ve güneş ışığından uzak tutmaya gayret gösterin. Böylece olası yan etkileri azaltabilirsiniz. PRP tedavisi ile ilgili daha fazla bilgi almak, kadınlar için en iyi saç ekimi ve operasyon planlamak için dentalhairclinicturkey.com/tr/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.