SAĞLIK
Giriş Tarihi : 22-11-2021 17:07   Güncelleme : 25-11-2021 17:09

Kalp krizinin belirtileri nelerdir?

Yapılan araştırmalar her yıl binlerce bireyin kalp krizi nedeniyle hayatını kaybettiğini ortaya koymuştur. Kalp krizi Türkiye'de ve dünyada oldukça sık rastlanan rahatsızlıklar arasındadır.

Kalp krizinin belirtileri nelerdir?

Yapılan araştırmalar her yıl binlerce bireyin kalp krizi nedeniyle hayatını kaybettiğini ortaya koymuştur. Kalp krizi Türkiye'de ve dünyada oldukça sık rastlanan rahatsızlıklar arasındadır. Kalp krizi belirtileri ise sinsi seyreden bu rahatsızlığın ani bir şekilde ortaya çıkan dışavurumudur. Kalp göğüs kafesinin içerisinde yer alan ve sola meyilli olarak konumlandırılmış kas dokusundan oluşan bir organdır. Kadınlarda 320 erkeklerde ise 340 gram arasında bir ağırlığa sahiptir. Kalp ile ilgili rahatsızlıklarla tıp biliminin kardiyoloji bölümü ilgilenir.

Bireylerin kalp sağlığını korumaları için öncelikle düzenli beslenmeye sağlıklı yiyecekler tüketmeye ve egzersiz yapmaya önem vermeleri gerekir. Kalp krizi kalp dokusu içerisinde yer alan damarların çeşitli nedenlerden ötürü tıkanması ya da yağlanan damarlarda pıhtı oluşması nedeniyle meydana gelen bir rahatsızlıktır. En temel kalp krizi belirtisi göğüs ağrısı olarak karşımıza çıkar. Göğüs duvarında hissedilen bu ağrı sanki göğüs kafesinin üzerine bile oturmuşçasına büyük ve baskı yapıcı bir ağrıdır. Bu ağrısı sol kola boyuna omuzlara hatta karına bile vura bilmektedir. Bu ağrı fazlaca hissedilir onu 15 dakika kadar sürebilir.

Kalp krizi sırasında oluşacak belirtiler

Kalp krizi sırasında öncelikle göğüs ağrısı baskı ve rahatsızlık oluşmaktadır. Kalp krizi esnasında bireylerin öncelikle koroner damarları genişleten nitrat içerikli ilaçları tüketmesi ağrının hafiflemesini sağlayabilir. Öte yandan göğüs ağrısı ile birlikte baş dönmesi ve mide bulantısı gibi rahatsızlıklarda eşlik eder. Kalp krizi kadınlarda ve erkeklerde farklı belirtiler göstermekle birlikte genel anlamda göğüs bölgesinde rahatsızlık hissi ile ortaya çıkmaktadır.

Bazı bireylerde ağrılı bir durum söz konusu iken bazılarında ise göğüs oldukça gelen gerginlik hissi de söz konusu olur. Kalp krizinde oluşan rahatsızlık hissi saatlerce sürmez. Günün anlam ve kısa süreli olan bu his bazı kişilerde birkaç saat içinde ya da ertesi gün tekrar edebilir. Bu durum göz önünde bulundurulduğunda aslında ortaya çıkan süreç kalp kasının yeterince oksijen alamamasını göstermektedir. Böyle hastalarda acil müdahale gerekmektedir ve oldukça dikkatli olunmalıdır. Acil müdahalenin ardında hasta anjiyo yapılabilir.

Yansıyan ağrılara da dikkat etmek gerekir

Göğüste oluşan sıkışıklık ve ağrı başka bölgelere de yansıya bilmektedir. Kalp krizi esnasında bireyler genel anlamda göğüs ağrısı ve sol kolunda bir ağrı hisseder. Göğüs ve sol kol dışında omuzlar boyun sırt ve hatta karın kasları bile ağrıyabilir. Kadınlarda kalp krizi sırasında Ağrı karın bölgesi ve göğsün alt kısımlarına kadar yansıya bilinmektedir. Kadınlarda kalp krizinin yansıyan ağrıları genellikle karnın alt bölgelerine doğru inerken erkeklerde bu ağrılar üst kısımlarda görülmektedir. Kalp krizi belirtileri herhangi bir şekilde gözlemlendiğinde kişilerin acil müdahaleye tabi tutulmaları gerekir. Acil müdahalenin ardından bir kardiyoloji uzmanı da bu anlamda muhakkak ziyaret edilmelidir.