GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-11-2021 15:06   Güncelleme : 30-11-2021 15:06

Paragraf Soruları Sizi Korkutmasın

Sınav odaklı bir eğitim sistemi içerisinde çaresiz bırakılan bireylerin en çok zorlandıkları konular arasında yer alan paragraf soruları birçok gencin ve sınavlara hazırlanan pek çok kişinin korkulu rüyası olmayı başarmaktadır.

Paragraf Soruları Sizi Korkutmasın

 

Sınav odaklı bir eğitim sistemi içerisinde çaresiz bırakılan bireylerin en çok zorlandıkları konular arasında yer alan paragraf soruları birçok gencin ve sınavlara hazırlanan pek çok kişinin korkulu rüyası olmayı başarmaktadır.

Öncelikle iyi bir paragraf sorusu çözücüsü olmak isteyen kişilerin okuma alışkanlıklarını gözden geçirmeleri gerekmektedir. Geçmişten edinilen okuma alışkanlığı çocukluk yıllarında kazanılmış bir deneyim olarak karşımıza çıkmaktadır. Okuma alışkanlığını doğru bir şekilde edinen bireylerin bugün paragraf sorularında daha başarılı oldukları gözlenmektedir. Okumanın hızlı aynı zamanda anlamlı olması büyük bir önem kazanmaktadır. Hızlı okumak her zaman doğru ve kaliteli okumak anlamına gelmeyebilir. Hızlı okurken kaçırılan yerler aslında dikkat edilmesi gereken yerler olabilir. Kişiler okuma hızlarını yükseltmek için geliştirilmiş programlardan ve yayınlardan faydalanabilirler. Kitap Gönder sitesi de sizlere ihtiyacınız olan her türlü paragraf soru bankası kitaplarını sunmaktadır.

Paragraf Sorusu Çözerken Uygulanması Gereken Taktikler

İyi bir okuyucu önünde duran metinden neler istendiğini iyi anlayan ve soruları net bir biçimde ele alan kişidir. Karşınıza çıkmış olan paragraf sorusunu anlamak onu yapmanın yarısını oluşturur. Okumaya değil anlamaya odaklanmış bir beyin sizden istenileni daha çabuk kavrayacağı için olası zaman kayıplarının da önüne geçer.

Uzun paragraf soruları, kısa süreli sınavlarda en çok korkulan sorular arasında yer alırlar. Ancak; yapılan araştırmalar göstermektedir ki uzun paragraf soruları her zaman daha kolay sorular olarak ortaya çıkmaktadır. Paragrafın uzun olması sizi hiçbir zaman korkutmasın. Burada önemli olan okuma hızınız olacaktır. Anlamlı ve hızlı bir biçimde yapılan okuma, uzun soruların doğru cevaplarına sizlere götürecektir.

Soru kökünü iyi anlamak, soruların cevap şıklarını gözden geçirmek, soruyu okurken analiz edip doğru olmayan şıkları işaretlemek paragraf sorusu çözerken uyulması gereken kurallar arasında yer almaktadır.

Olumsuz İfadelere Dikkat Etmek

Paragraf soruları birtakım kelime oyunlarını içerisinde barındıran sorulardır. Kelime oyunlarına düşmeden doğru cevapları bulmak için dikkatinizi soruya vermeli ve kesinlikle olumsuz ifadelerin tuzağına düşmemelisiniz. Olumsuz ifadeler genellikle çeldirici olarak sorunun içerisine bilinçli olarak konulmaktadır. Bu ifadeler bertaraf etmeniz halinde doğru sonuçlara ulaşmanız sağlanacaktır.

Bugün pek çok öğrencinin yapmış olduğu hatalardan olan tüm şıkları okumadan karar vermek sınavlarda başarısız olunmasına ve soruların kaybedilmesine sebep olacaktır. Unutmamalısınız ki yıldızlar en son sahneye çıkar. Tüm şıklara bakmadan vereceğiniz bir cevap sizi hüsrana uğratabilir. Size yakın gelen bir şıkkı işaretlemek ve asıl cevabın sonda olması durumlarında böyle bir sonuçla karşılaşabilirsiniz.

Taktiklerden Yararlanın

Özellikle çözmekte zorluk yaşadığınız soru kökleri hakkında uzman bir rehberden bilgi alabilirsiniz. Bir kalıp üzerinde takılıp kalmış iseniz bu yönde yoğunlaşmak ve bu yönde daha fazla pratik yapmak bu kalıba alışmanızı ve böylelikle bu kalıptan çıkacak soruları kaçırmamanızı sağlayacaktır.

Gün içerisinde vakit buldukça yapacağınız okumalar paragraf sorularını çözmedeki becerilerinizi arttıracaktır. Okuma zamanları için kendinize mutlaka vakit ayırmalı ve kitap okumayı asla ertelememelisiniz. Kişiler okuma hızını arttırmak için bazı egzersizlerden yararlanabilirler. Özellikle zaman sıkıntısı olan sınavlarda hızlı okumanın önemi daha da belirgin bir hal almaktadır.

Uygulanabilecek taktikleri yerine getirmek sizlere büyülü bir değneğin değmesi anlamına gelmez. Unutulmamalıdır ki ancak çalışma ile bazı olayların üstesinden gelmek mümkündür. Gerekli miktarlarda pratik yapmak da burada önem kazanmaktadır.

Değişik Yayınlardan Beslenin

Paragraf soruları ile mücadele ederken tek bir yayına bağlı kalmayın. Bu sizi körelteceği gibi tek tip soru kalıbına aşina olmanıza neden olur. Bu nedenle değişik birden fazla kaynaktan yararlanmak paragraf sorularında başarının bir anahtarı olarak görülebilir. hız ve renk paragraf soruları tam da bu noktada yardımına koşmaktadır.

Farklı yayınlardan faydalanırken dikkat etmeniz gereken bir husus bulunmaktadır. Çok basit ve düzeyinizi zorlamayan sorular içeren yayınların gelişiminiz üzerinde pek bir etkisi olmayacaktır. Kolaydan başlayarak, zora doğru giden bir kitap seçimi sizin iyi sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Özellikle zor sorular içeren yayınlar sizin kapasitenizi üst segmentlere çıkarmanızda en büyük yardımcınız olacaktır. TYT soru bankası seçeneklerinden size en uygununu bularak dilediğiniz başarıya ulaşabilirsiniz.

Sınav günü sorulardan ve kaybetmekten korkmamak da yapılması gereken tüm fiziki hamlelerin ardından yapılması gereken psikolojik bir hamle olarak çok işinize yaracaktır. Stres, doğru düşünme yeteneklerinizin önüne geçen en büyük faktörlerden birisidir. Cevaplayamadığınız soruları es geçmek ve daha sonra tekrar onlara dönmek de zihninizin toparlanmasına fırsat vermeniz anlamını içermektedir.