GÜNCEL
Giriş Tarihi : 08-12-2021 12:03   Güncelleme : 08-12-2021 12:03

Marka Tescil İşlemleri

Markaların veya ürünlerin patentlerinin alınması, tescilinin yapılması oldukça önemlidir. Özellikle de bir kurum veya kuruluşun kendi markasını koruma altına alabilmesi için gereklidir

Marka Tescil İşlemleri

Markaların veya ürünlerin patentlerinin alınması, tescilinin yapılması oldukça önemlidir. Özellikle de bir kurum veya kuruluşun kendi markasını koruma altına alabilmesi için gereklidir. Bu kapsamda marka tescil işlemleri uzun süredir gerçekleştirilen bir eylemdir. Bu sayede 10 yıllık gibi bir süreçte markanızın tamamen size ait ve korumada olduğunu bilebilirsiniz. Marka tescil işlemleri için de gerçekleştirmeniz gereken uygulamalar oldukça kısa bir süreci kapsamaktadır.

Sakarya Marka Patent firmasından da marka tescili için danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Böylelikle marka tescili esnasında herhangi bir problem veya sorunla da karşılaşmamış olursunuz. Aynı zamanda kendi oluşumunuzu da böylece koruma ve güvence altına almış olursunuz.

Marka Tescili Nasıl Yapılır?

Marka tescili belirttiğimiz üzere markanın korunması açısından gerekli görülen yasal bir süreçtir. Marka tescili için Türk Patent Enstitüsü’ne (TPK) başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Ancak bu başvuru sürecini iki farklı şekilde gerçekleştirebilmeniz de mümkündür. Dilerseniz tüzel kişiye başvuru talebini verebilirsiniz dilerseniz de direkt olarak kendiniz yapabilirsiniz. Tüm bu işlemleri gerçekleştirirken kurumun sizden talep ettiği belgeleri tamamlamanız gerekmektedir.

Eğer tüzel kişi tarafından bir marka tescil başvuru yapılacaksa, aşağıdaki evrakların tam olması gerekmektedir.

  • Faaliyet belgesi,
  • Marka örneği (logo ya da işaret gibi) gösteren belge,
  • Başvuru bedelinin ödenmiş olduğunu gösteren doküman (dekont),
  • Vergi levhası.

Belirttiklerimiz dışında eğer direkt olarak marka sahibi başvuru yapacaksa belgelerde değişiklik söz konusudur. Gerçek kişi tarafından yapılacak olan tescil sürecinde ise şu belgeler istenmektedir.

  • T.C kimlik numarası,
  • Marka örneği (logo ya da işaret gibi)
  • Başvuru bedelinin ödenmiş olduğunu gösteren doküman (dekont),
  • Varsa Vekaletname.

Belirttiğimiz tüm evrakları eksiksiz şekilde temin ettiğinizde başvurunuzu kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Eğer belgenizde eksiklik söz konusu olursa talebiniz onay almayabilmektedir.

Marka Tescil İşlemlerinin Önemi Nedir?

Ortaya koyduğunuz yeni bir ürün veya markanın bir başkası tarafından taklit edilmesini istemezsiniz. Bu bağlamda da farklı kişiler tarafından markanızın alınmaması ve korunması için marka tescili gerekmektedir. Ancak bu sayede markanızı uzun bir süre güvenle koruyabilirsiniz. Aynı zamanda yasal olarak da markanızın üstünde kendi haklarınız oluşmaktadır.

Dilerseniz markanızı veya ürününüzü resmi olarak devredebilme hakkında da sahipsiniz. Tüm bu alternatif ve avantajlar için marka tescili büyük önem arz etmektedir. Üstelik markanızın tescili onaylandıktan sonra 10 yıllık bir sürede marka hakları resmi olarak tamamen sizin elinize geçmektedir.

Marka Tescili Sürecinde Danışmanlık Hizmeti

Marka tescili işlemleri her ne kadar kısa bir süreç gibi gözükse de zorlayıcı olabilmektedir. Bu nedenle de alanında uzman çalışanlardan marka tescili için hizmet almanız etkili olabilir. Sakarya Marka Patent firması bu hizmeti uzun süredir sağlayan başarılı firmalardan biridir. Eğer bu konuda danışmanlık hizmeti almak istiyorsanız, firma çalışanlarıyla irtibata geçebilirsiniz. Bu sayede kolayca marka tescil işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Kaynak: https://sakaryamarkapatent.com/marka-tescil