GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-12-2021 09:48   Güncelleme : 25-12-2021 09:48

Binalarda Yalıtımın Önemini Göz Ardı Etmeyin

Çatılar her tür binanın üzerine gelen rüzgar ve yağmur gibi dış etkenleri ve bunların neden olduğu darbeleri yakalayarak oluşan baskının minimize edilmesini sağlayan unsurlardır.

Binalarda Yalıtımın Önemini Göz Ardı Etmeyin

 

 

Çatılar her tür binanın üzerine gelen rüzgar ve yağmur gibi dış etkenleri ve bunların neden olduğu darbeleri yakalayarak oluşan baskının minimize edilmesini sağlayan unsurlardır. Çatıların tüm çevresel etkenlere karşı güçlendirilmiş olması alttaki yaşam alanlarına zarar gelmesini engelleyen önemli bir avantaj haline gelebilir. Bu açıdan değerlendirildiğinde çatı kaplama uygulamalarında kaliteli malzemeler kullanılmasının, binanın uzun ömürlü olması ve içinde sağlıklı bir yaşam sürdürülebilmesi açısından ne kadar önemli olduğu net bir şekilde görülebilmektedir. Çatı kaplama uygulamalarında kullanılacak malzemeler seçilirken; binanın bulunduğu ülke, bölge, coğrafi ve iklimsel özellikler değerlendirilmelidir.

 

Yapıların solunum özelliklerinin korunması amacıyla su sızıntılarının ve su birikintilerinin önlenmesi için su yalıtım uygulamalarından yararlanılır. Su yalıtım uygulamalarıyla binanın etrafında harici ve dahili olarak koruyucu bir tabaka oluşturulur ve binaya su girişi önlenmiş olur.

 

Binaların korunması açısından gereken su yalıtım uygulamalarının doğru ve etkili bir şekilde gerçekleştirilmediği durumlarda su yapılara nüfuz eder. Bunun doğal bir sonucu olarak binaların taşıyıcı kısımlarındaki beton bozulur, çatlar ve betonarme içindeki donatının taşıma kapasitesi düşer. Su bu hasarların ortaya çıkmasına neden olabileceği için yapılara zarar verebilen en önemli etkenlerin başında gelir. Yapıların maruz kalma riski olan sular yalnızca yağmur, kar, toprak nemi ve binanın inşa edildiği zeminde bulunan yer altı suları gibi dış kaynaklı sular değildir. Aynı zamanda binaların banyo ve lavabo gibi ıslak hacimler nedeniyle iç kaynaklı sulara maruz kalması da söz konusu olabilmektedir. Su yalıtım uygulamaları yapıların hem iç hem dış kaynaklı sularda ve suların neden olabileceği zararlardan korunması amacıyla suyun yapıların dışında; havuz, içme suyu deposu ve gölet gibi yapılardaysa suyun yapının içinde tutulması için uygulanır. Su yalıtım çalışmalarının kaliteli ve uygun malzemeler kullanılarak yapılması durumunda yapıların güvenliği ve korunması tam anlamıyla sağlanabilmektedir.

Kaliteli ve Ekonomik Membran Ürünleri Protan’da

 

Protan Turkey titiz çalışmaları sonucu geliştirdiği ve kullanıcılara sunduğu çatı kaplama ve su yalıtım uygulamalarına yönelik ürünleri ile sektördeki pazar payını artırmaya devam etmektedir. Her tür yapının suyla temas eden bölgesinde su çekme ya da deformasyon oluşmasının engellenmesi amacıyla kullanılan su yalıtım malzemelerine membran denilir. Binaların su yalıtımının sağlanmasında son derece önemli bir rol üstlenen membran ürünleri bu nedenle hemen her yapıda kullanılır. Yapıların temelinin membran ürünleri ile yalıtılmış olması yapının alttan su almasının önlenmesi noktasında çok önemlidir. Binaların su alabileceği diğer bir nokta dış cephe duvarlarıdır. Dış cephe duvarlarına membran yalıtımının uygulanmasıyla yapıların dış cephe duvarlarından su alması da engellenebilir. Yapıların su almaya müsait bir diğer noktası ise çatılardır. Bu nedenle çatı izolasyon uygulamaları da titizlikle gerçekleştirilmeli ve doğru membran ürünlerinin kaliteli işçilikle uygulanmasına özen gösterilmelidir. Membran ürünleri aynı zamanda ıslak hacimli bölgelerde ve havuzlarda kullanılır. Membran ile yalıtımın sağlanması bu bölgelerdeki suyun muhafaza edilmesini sağlamak için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta olarak kabul edilir.

 

Çatı izolasyon uygulamaları her tür yapının su başta olmak üzere dış etkenlerden korunması amacıyla, doğru ve etkili izolasyon malzemeleri kullanılarak yapılır. Etkili çatı izolasyon uygulamalarıyla yapıların sudan korunması ve su sızıntısının önlenmesine bağlı olarak binanın ömrünün uzatılması söz konusu olabilmektedir. Çatılar binaların en savunmasız alanları olduğu için birçok farklı etken ile karşı karşıya kalmaları olasıdır. Su geçirmez izolasyon malzemelerinin yani membranların kullanıldığı çatı izolasyon uygulamaları çatının her tür su tehdidinden korunmasını sağlayan etkili bir yöntemdir. Doğru membranların kullanılmasıyla geri dönüşü zor tadilatlarla karşılaşılması riski ortadan kaldırılabilmektedir. Etkin bir korumanın sağlanabilmesi için seçilen membran malzemesi kaliteli bir işçilikle uygulanmalıdır. Membran malzemelerinin çatı kıvrımlarına doğru bir şekilde uygulanmadığı durumlarda arada kalan boşluklardan dolayı su sızıntısının devam etmesi gibi olumsuz bir durum söz konusu olabilmektedir. Bu tür aksaklıklar yaşanmaması için hem doğru membran ürünü seçilmeli hem de seçilen ürün kaliteli bir işçilikle, uzman kişiler tarafından uygulanmalıdır. Protan Turkey sentetik membran teknolojisinde dünya lideri konumunda bulunan Norveç merkezli bir endüstri grubu olarak tüm çalışmalarını çevreye duyarlı yaklaşımı ile temellendirmekte ve en zorlu ortamlara uygun, esnek, dayanıklı çözümler sunmaya özen göstermektedir.