SAĞLIK
Giriş Tarihi : 14-01-2022 21:13   Güncelleme : 14-01-2022 21:13

Dt. Ceren Aydın: Çocuklarda İlk Diş Hekimi Muayenesinin Önemini Açıklıyor

Dt. Ceren Aydın: Çocuklarda İlk Diş Hekimi Muayenesinin Önemini Açıklıyor

İlk diş hekimi muayenesi ve çocukların diş hekimi ile tanışmaları, ilk diş sürdükten sonra olmalıdır. İlk diş sürmesi ortalama 6-8 aylarında olmaktadır. Diş sürdükten sonraki erken muayenenin amacı; ebeveyn veya bebeğe bakan kişinin ağız ve diş temizliğini nasıl yapacağı ile ilgili bilgilenmesini sağlamak, diş çıkarma dönemlerinde anne ve bebeği bekleyen durumlar hakkında aydınlatmak, diş sağlığını olumlu/olumsuz etkileyen beslenme şekilleri üstüne konuşmak ve çocuğun erken dönemde diş hekimi ile tanışmasını sağlayıp gelişebilecek olası fobi ve kaygıların önüne geçebilmektir.

 

Çocuk Diş Hekimi Ceren Aydın Uyarıyor

6 ayda bir mutlaka düzenli diş hekimi kontrolu yapılmalı. Düzenli kontroller hem gerekli koruyucu uygulamaların yapılması hem de herhangi bir sorunun erken teşhisi için çok önemlidir.

Çürüğün başlangıç evrelerinde dolgu işlemi tedavi için yeterliyken, daha derin çürüklerde amputasyon (dişin pulpasının bir kısmının alınması) veya kanal tedavisi (pulpanın tümünün çıkarılması) gibi uygulamalar gerekebilir. Bu da çocuğunuzun tedavi koltuğunda geçireceği süreyi ve tedaviye uyumunu etkileyecektir.

 

Çocuk Diş Hekimi Dt. Ceren Aydın Kimdir?

Birçok çocuğun ilk diş muayenesine karşı ön yargıları vardır. Bu önyargıyı kırmak adına özel eğitimler alan Ceren Aydın kendini sadece bir diş hekimi (pedodontist) olarak değil, psikolojik olarak çocuklara yaklaşım konusunda da geliştirmiştir. Çocuk Diş Hekimi Ceren Aydın İstanbul’ da hizmet vermeye devam etmektedir.