GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-01-2022 16:58   Güncelleme : 19-01-2022 17:00

Allergan Aesthetics Medikal Estetikte Son Trendleri Yayınldı

Allergan Aesthetics’in IPSOS iş birliğinde hayata geçirdiği ve medikal estetikte en güncel trendleri ortaya koyan “Medikal Estetikte Tüketici Trendleri Araştırması” raporu 16 Aralık Perşembe günü JW Marriott İstanbul Bosphorus Otel’de, alanında uzman isimlerin katılımıyla düzenlenen etkinlikte açıklandı.

Allergan Aesthetics Medikal Estetikte Son Trendleri Yayınldı

Türkiye’deki farklı illerden 25-60 yaş aralığında 1000 kadının katıldığı araştırma, Türk kadınının hayal ettiği yüz tipini ve medikal estetikten beklentisini ortaya koydu.

 

16 Aralık 2021, İstanbul – Dünyanın en geniş tedavi, tıbbi cihaz ve estetiğe yönelik ürün portföylerinden birine sahip firmalardan birisi olan Allergan Aesthetics,, tüketicilerin medikal estetik yolculuklarına eşlik ederken motivasyon noktalarını ve karşılarına çıkan bariyerleri ortaya koymak amacıyla “Medikal Estetikte Tüketici Trendleri Araştırmasını” hayata geçirdi. IPSOS Türkiye tarafından Ağustos 2021’de Türkiye’de gerçekleştirilen araştırmanın çarpıcı sonuçları Allergan Aesthetics'in tüketici iletişim platformu olan Küçük Bir Dokunuş ev sahipliğinde JW Marriott İstanbul Bosphorus Otel’de düzenlenen etkinlikte açıklandı. Medya ve influencer dünyasından önemli isimlerin katıldığı etkinlikte, Medikal Estetik Hekimi Dr. Mustafa Karataş, Sanat Danışmanı & Küratör Feride Çelik, Gazeteci Pelin Kaya konuşmacı olarak yer alırken etkinliğin moderatörlüğünü ise Allergan Aesthetics Tüketici Pazarlama ve İletişim Müdürü Aycan Uğur yaptı. 

Araştırmaya, farklı gelir gruplarından önümüzdeki 2 yıl içerisinde cerrahi estetik veya cerrahi olmayan bir medikal estetik uygulaması yaptırmayı planlayan 25-60 yaş aralığında 1000 kadın katıldı. Araştırma sonuçları; Türkiye’deki kadınların medikal estetiğe genel bakışları ve bu konudaki farkındalıkları, güzellik algıları, cerrahi ve cerrahi olmayan uygulamalardan duydukları memnuniyet gibi konulardaki beklentileri ortaya çıkardı.

 

Araştırma Sonuçları Türk Kadınının Hayal Ettiği Yüz Tipini Ortaya Koydu

Araştırma sonuçları Türk kadınının hayal ettiği yüz tipini de ortaya çıkardı. Sonuçlara göre; katılımcıların yüzde 37’si daha genç bir görünüm elde etmek isterken, yüzde 67’si daha ışıltılı bir cilde sahip olmak istiyor. İdeal cilt ile ilgili beklenti ise yüzde 44 oranında daha pürüzsüz bir cilt yapısı. Ek olarak her 2 kadından 1’i daha oval bir yüze sahip olmak isterken, yüzde 35’i keskin ve belirgin bir çene hattına sahip olmayı hayal ediyor. Türk kadınının ideal dudak ile ilgili beklentisi ise yüzde 56 oranında üst ve alt dudağın aynı oranda dolgun olması. 

 

 

 

Her 10 Kadından 7’si Cildinin Yorgun Görünmesinden Rahatsızlık Duyuyor

Sonuçlara göre; 25-50 yaş arası her 10 kadından 7’si cildinin yorgun görünmesinden rahatsızlık duyuyor. Bu oran, dermal dolgu uygulamalarıyla ilgili farkındalığı olan kadınlarda olmayanlara göre öne çıkıyor. Yorgun görünümü; yüzde 23 ile sarkık görünüm, yüzde 19 ile üzgün görünüm ve yüzde 16 ile kızgın görünüm takip ediyor. Katılımcıların sadece yüzde 12’si yüz görünümleriyle ilgili bir şikayetleri olmadığını belirtiyor. 

Araştırmanın sonuçları Türkiye’deki kadınların dermal dolgu yaptırma kararındaki en önemli 3 motivasyon kaynağını da ortaya koyuyor. Cilt yorgunluğu, daha genç görünüm ve çekici bir yüze sahip olmak motivasyonu kaynaklarında ilk üçte yer alıyor. Daha önce dermal dolgu yaptırmamış katılımcılarda yüzde 20 oranında cilt yorgunluğu öne çıkarken, daha önce işlem yaptırmış olan katılımcılarda birinci öncelik yüzde 23 oranında daha genç bir görünüm kazanmak. Kadınların yüzde 16’sı ise dermal dolgu uygulamaları ile daha çekici bir görünüme sahip olmayı hayal ediyor. Bununla birlikte kadınların yüzlerinde en memnun olduğu bölge gene yüz şekli iken, en memnun olmadıkları durum cilt kalitesi ve cildin nemlilik derecesi.

 

Kadınların Dermal Dolguda Birinci Önceliği Doğal Görünüm

Araştırma sonuçlarına göre; daha önce dermal dolgu uygulaması yaptıran kişilerin yüzde 80’e yakını uygulamadan memnun kaldığını belirtiyor. Memnuniyet sebepleri arasında, doğal görünmesi ve uygulamanın fark edilmemesi yüzde 65 oran ile öne çıkıyor. Katılımcıların yüzde 62’si ise yaptırdığı uygulamanın beklentilerini karşılaması nedeniyle memnun olduğunu açıklarken, yüzde 59’u hekiminden duyduğu memnuniyeti önceliklendiriyor. 

 

Dermal Dolgu ile İlgili Çekincelerin Giderilmesindeki En Önemli Etken Uzman Hekim

Araştırmaya katılan kadınların yüzde 46’sı dermal dolgu ile ilgili farkındalığa sahipken, bu kitlenin sadece yüzde 7’si uygulama yaptırdığını belirtiyor. Bununla birlikte farkındalığı olan her 10 kişiden ortalama 7’si önümüzdeki 2 yıl içinde dermal dolgu yaptırmayı düşünüyor. Araştırma sonuçlarına göre; dermal dolgu yaptırmayı düşünen kadınların uygulama hakkındaki bilgi seviyesi, yaptırmayı düşünmeyenlere kıyasla anlamlı derece yüksek. Bununla birlikte araştırmaya katılan kadınların ortalama yüzde 36’sı dermal dolgu ile ilgili çekincelerinin giderilmesindeki en önemli faktörün uzman hekim ile birebir görüşme olduğunu belirtiyor.  

 

Kadınların Ortalama Yüzde 96’sı Yeniden Uygulama Yaptırmak İstiyor

Sonuçlara göre; daha önce dermal dolgu uygulaması yaptıran kadınların ortalama yüzde 97’si 2 yıl içinde uygulamayı tekrarlatmayı düşünürken, yarısından fazlası aynı hekim ile devam etmeyi düşündüğünü belirtiyor. Uygulamayı tekrarlatmadaki öne çıkan en önemli motivasyon, sevilen görünüme yeniden sahip olmak iken, her 3 kadından birinde yeni bir bölgeye uygulama yaptırma motivasyonu bulunuyor.

 

 

 

Kadınların “Kendinin En İyi Haline Ulaşma” Motivasyonunun En Yüksek Olduğu Ülke Türkiye

Türk kadınının yıllar içinde değişen estetik ve güzellik algısıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Allergan Aesthetics Türkiye Genel Müdürü Barlas Döner, “Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kadınların güzellik ve estetik ile ilgili algısı hızlı bir değişim geçirdi. Bunun temelinde farkındalığın artması, yıllar içinde gelişen teknolojik çözümler ve medikal estetik uygulamaları konusunda çoğalan beklenti yatıyor. Allergan Aesthetics’in 2021 yılında tüm dünyada gerçekleştirdiği global bir pazar araştırmasının sonuçlarına baktığımızda; kadınların ‘kendinin en iyi haline ulaşma’ konusundaki motivasyonunun en yüksek olduğu ülkenin, yüzde 98 oranla Türkiye olduğunu görüyoruz. Bunun bir sonucu olarak 17 ülke arasında yapılan sıralamada estetik alanında cerrahi uygulama yaptırma oranında 7. sırada, cerrahi olmayan uygulama yaptırma oranında ise 9. sırada yer alıyoruz. Allergan Aesthetics hızla gelişen bu süreçte kadınları daha iyi anlamak, onların medikal estetik yolculuklarına eşlik ederken motivasyon noktalarını ve karşılarına çıkan bariyerleri netleştirmek için de çalışıyoruz. Uzun yıllara dayanan medikal estetik alanındaki mirasımızın rehberliğinde hizmetlerimizi sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.